Porady Kariera i rozwój Urodzę i (nie)szybko wrócę do pracy, czyli macierzyńskie plany kontra rzeczywistość
26.03.2019 | 3 min czytania

Urodzę i (nie)szybko wrócę do pracy, czyli macierzyńskie plany kontra rzeczywistość

26.03.2019 | 3 min czytania
Autor wpisu Katarzyna Klimek-Michno

„Wrócę zaraz po urlopie macierzyńskim”, „Będę chciała wziąć urlop wychowawczy” – oczekując na narodziny dziecka, kobiety snują różne plany. Tymczasem życie pisze później własne scenariusze i nieraz matki zmieniają termin powrotu do pracy. W takiej sytuacji wiele zależy od postawy pracodawców.

Kobieta aktywna zawodowo, będąc w ciąży, zwykle zakłada powrót do pracy i rozważa konkretne terminy, np. od razu po urlopie macierzyńskim, po urlopie rodzicielskim itd. Bywa jednak tak, że plany ulegają modyfikacji, gdy rodzina się powiększa i pociecha jest już na świecie. Zdarza się, że kobiety zmieniają decyzje i opóźniają powrót albo… przyspieszają go. Oto najczęstsze przyczyny:

 • Sytuacja materialna

  Planowałam zostać z dzieckiem w domu przez rok, ale z powodów finansowych musiałam wcześniej wrócić do pracy.
  - Anna Oprócz kwestii związanych z wynagrodzeniem do głosu dochodzą też argumenty typu: obawa przed utratą pracy albo dezaktualizacją wiedzy i kompetencji, potrzeba kontaktu z ludźmi, poczucie izolacji społecznej i wyobcowania. W efekcie kobieta może przyspieszyć powrót do obowiązków służbowych. W takich sytuacjach warto uszanować podjęte decyzje i nie oceniać wyborów.
 • Zmiana priorytetów

  Jak mówi dr Iza Desperak, socjolog z Uniwersytetu Łódzkiego, na urlop wychowawczy może pozwolić sobie niewiele kobiet, ponieważ jest on praktycznie bezpłatny i wiąże się z utratą niezależności finansowej. Nawet gdyby chciały dłużej być pełnoetatowymi mamami, to nie zawsze mogą się na to zdecydować. 

  Uznałam, że wolę żyć skromniej, ale za to być z dzieckiem w tych pierwszych latach jego życia, które są przecież takie ważne. Na wychowawczym byłam ponad rok.
  - Sylwia, mająca kilkuletnie doświadczenie zawodowe.  Niektóre kobiety planują powrót zaraz po urlopie macierzyńskim, ale okres spędzony z dzieckiem w domu sprawia, że zmieniają sposób myślenia, stwierdzają, że praca zawodowa może poczekać, bo najważniejszą wartością jest dla nich rodzina.
 • Sytuacje losowe

  Problemy zdrowotne w rodzinie, choroby przewlekłe dzieci, niepełnosprawność – to sytuacje, które sprawiają, że w naturalny sposób dokonujemy przewartościowania tego wszystkiego, co dotychczas było obecne w naszym życiu.

 • Nowe perspektywy zawodowe

  Trudno było mi sobie wyobrazić, że mogłabym na kilka lat w ogóle zrezygnować z pracy, ale nie chciałam też pracować w takim schemacie jak przed narodzinami dziecka. Zależało mi na większej elastyczności, o czym nie było mowy w dotychczasowym miejscu pracy. Postanowiłam zmienić formę zatrudnienia i pracować zdalnie.
  - Magda, mająca doświadczenie w marketingu. Zmiany w życiu prywatnym sprzyjają też weryfikacji planów zawodowych i wyznaczeniu nowych celów. Podczas urlopu macierzyńskiego można na spokojnie zastanowić się, co dalej. Część kobiet właśnie wtedy podejmuje decyzję o zrealizowaniu długo odkładanych pomysłów i inicjatyw, zdobyciu nowych kompetencji i uprawnień, uruchomieniu swojej działalności, a nawet zmianie zawodu i przebranżowieniu.
 • Brak wsparcia

  Opóźnienie powrotu na rynek pracy może wynikać również z tego, że godzenie roli rodzica i pracownika okazuje się bardzo trudne.

  Moje dziecko nie dostało się do żłobka. Mąż często był w delegacjach, więc zostałam dłużej w domu, żeby zapewnić córce opiekę.
  - Karolina, pracująca w branży PR  Niektóre kobiety zakładają nawet, że już po kilku tygodniach od porodu będą mogły wrócić do aktywności zawodowej. Szybko jednak przekonują się, że opieka nad dzieckiem to bardzo absorbująca praca i na obowiązki zawodowe nie starcza energii, siły i czasu.
 • Postawa pracodawców

  Zaprzestanie aktywności zawodowej może wiązać się z decyzjami firmowymi niezależnymi od pracownicy.

  Zdarza się, że kobiety po prostu tracą pracę po urodzeniu. Przybiera to różne formy. Czasem pracodawca zachęca pracownicę do rozwiązania umowy albo na przykład kobieta otrzymuje telefon z informacją o likwidacji jej stanowiska.
  - dr Iza Desperak Ochrona przed zwolnieniem przysługuje wtedy, gdy kobieta występuje z wnioskiem o zmniejszenie wymiaru czasu pracy albo decyduje się przejść na urlop wychowawczy. Powrót do aktywności zawodowej to bardzo indywidualna kwestia. Jedne kobiety czują taką potrzebę lub konieczność po kilku miesiącach od urodzeniu dziecka, drugie – po kilkunastu miesiącach, a jeszcze inne – chcą lub muszą w ogóle zrezygnować z pracy lub wrócić na rynek dopiero wtedy, gdy dzieci pójdą do przedszkola lub szkoły. Ważne, by otoczenie nie wywierało presji i nie osądzało, a starało się pomóc i zrozumieć kobietę.
  Bez względu na powody zmiany planów, kobietom na rynku pracy potrzebne jest wsparcie na różnych płaszczyznach.
  - dr Iza Desperak Elastyczny grafik, przedszkola firmowe, praca zdalna, wyrozumiali, życzliwi przełożeni i przyjazna kultura organizacyjna – to tylko niektóre przykłady, co mogą robić pracodawcy, by ułatwić godzenie życia rodzinnego z zawodowym.
  Kalkulator: oblicz, ile zarobisz „na rękę” i porównaj zarobki w zależności od rodzaju umowy
  Sprawdź
Oceń artykuł