Porady Kariera i rozwój Typy osobowości – jak rozpoznać własny?
10.11.2017

Typy osobowości – jak rozpoznać własny?

10.11.2017
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4)

Do poszczególnych typów osobowości przypisane są konkretne cechy. Sangwinik jest towarzyski, melancholik – perfekcyjny, choleryk – energiczny, a flegmatyk – spokojny. Chcąc określić własny typ, możemy np. wypisać swoje cechy i dopasować je do konkretnego rodzaju. Uwzględnijmy istnienie osobowości mieszanych.    

Typy osobowości wg Hipokratesa

Osobowość możemy oceniać np. przez pryzmat temperamentu, na który składają się stałe cechy charakteru. Typologia stworzona przez Hipokratesa i rozwinięta przez Florence Littauer zakłada istnienie 4 rodzajów osobowości.

 

  • Sangwinik:

 

- optymista;

- wylewny ekstrawertyk, ma trudności ze skrywaniem uczuć;

- wykazuje entuzjazm oraz otwartość na ludzi i nowe wyzwania;

- wykazuje postawę proaktywną;

- twórczy;

- jego mocną stroną jest komunikatywność.

 

  • Melancholik:

 

- pesymista i introwertyk;

- perfekcjonista;

- ma skłonność do skrajnego przeżywania sukcesów i porażek, ale stara się tego nie ujawniać;

- utalentowany i sumienny;

- okazuje empatię.

 

  • Choleryk:

 

- energiczny ekstrawertyk;

- posiada zdolności przywódcze;

- wykazuje postawę proaktywną, a jego działania cechuje dynamizm;

- ma silną wolę i jest zdecydowany;

- zdeterminowany - nie zniechęca się w obliczu porażek;

- autorytarny;

- może przejawiać skłonności do popadania w pracoholizm.

 

  • Flegmatyk:

 

- introwertyk;

- doskonały obserwator;

- spokojny i opanowany;

- uprzejmy i skoncentrowany na rozmówcy;

- skuteczny mediator.

Autorem innej typologii jest np. Jung. Aby określić, jaka jest nasza osobowość, możemy wykonywać testy. Jeden z nich opracowała Florence Littauer. Można znaleźć go w książce „Osobowość plus. Jak zrozumieć innych przez zrozumienie siebie?”. Innym popularnym narzędziem jest MBTI – Wskaźnik Osobowości Myersa-Briggsa.     

W jaki sposób osobowość wpływa na predyspozycje zawodowe?

Sangwinik posiada rozwinięte kompetencje społeczne. Jego mocna strona to umiejętność skupiania na sobie uwagi i intrygowania rozmówcy. Doskonale radzi sobie w pracy, w której ważne jest nawiązywanie i podtrzymywanie kontaktów, np. w sprzedaży. Melancholik jest skrupulatny i posiada zdolność dostrzegania szczegółów. Jego inne mocne strony to punktualność i systematyczność. Wykazuje chłodne i analityczne podejście do złożonych problemów. Doskonale odnajduje się w zawodach, które wymagają dokładności – może być np. księgowym. Choleryk to pracownik zorientowany na cel i doskonale zorganizowany. Nie boi się wyzwań, szybko podejmuje decyzje i wyciąga praktyczne wnioski. Bardzo dobrze radzi sobie na stanowiskach kierowniczych, szczególnie gdy posiada domieszkę osobowości sangwinicznej. Flegmatyk jest kompetentny i można na nim polegać. Posiada zdolności administracyjne i nie poddaje się naciskom. Pracuje starannie również wtedy, gdy wykonuje rutynowe czynności. Człowiek o osobowości flegmatycznej to doskonały kandydat na urzędnika lub mediatora.  

Wybierając zawód, warto określić swój typ osobowości oraz predyspozycje. Dzięki temu zdołamy mądrze kierować swoją karierą. Będziemy odnosić sukcesy i doświadczać satysfakcji w życiu zawodowym.   

Oceń artykuł