Porady Kariera i rozwój Test Gallupa – co to jest i co może Ci dać?
22.09.2022  | 7 min czytania

Test Gallupa – co to jest i co może Ci dać?

22.09.2022  | 7 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4.5)

Test Gallupa to bardzo popularne narzędzie wspierające w rozwoju zawodowym i osobistym. W ostatnich latach stało się na tyle modne, że część kandydatów wpisuje swoje top 5 talentów według Gallupa do CV. Jeśli temat jest dla Ciebie nowy albo słyszałeś tylko hasło „test Gallupa”, ale niewiele Ci ono mówi, zapraszamy do lektury i czerpania inspiracji.

Co znajdziesz w artykule:

Test Gallupa – co to jest i dlaczego stał się tak popularny?
Talenty Gallupa – test predyspozycji i obszarów potencjału do rozwoju
34 talenty Gallupa po polsku
Jak zrobić test Gallupa?
Talenty Gallupa a zawody, czyli kiedy i po co robić test Gallupa?

| Jak odkryć swój talent?

Test Gallupa – co to jest i dlaczego stał się tak popularny?

Test Gallupa, a oficjalnie CliftonStrengths (poprzednia nazwa, którą jeszcze czasem można spotkać w użyciu, to StrengthsFinder), jest narzędziem psychometrycznym służącym do oceny natężenia naturalnych predyspozycji i potencjału w 34 obszarach. To tzw. talenty Gallupa – nazwa nie jest tu jedynie ozdobnikiem, bo za chwilę przekonasz się, że z potocznym rozumieniem talentu mają one niewiele wspólnego.

Test został opracowany przez Donalda Cliftona z Instytutu Gallupa – szanowanej instytucji słynącej na całym świecie m.in. z badania opinii społecznej. Samo narzędzie CliftonStrengths jest efektem wieloletnich badań prowadzonych zgodnie z najwyższymi standardami naukowymi – dlatego test Gallupa to coś więcej niż przypadkowy zestaw pytań aspirujący do miana „testu osobowości”, jakich pełno w internecie i kolorowych gazetach. Tutaj mamy do czynienia z rzetelnym narzędziem badawczym – i pewnie właśnie z tego powodu tak wiele osób dostrzega jego realne wsparcie w rozwoju zawodowym.

| Typy osobowości – jak rozpoznać własny?

Talenty Gallupa – test predyspozycji i obszarów potencjału do rozwoju

Talenty według Gallupa to w wolnym tłumaczeniu wrodzone predyspozycje do osiągnięcia mistrzostwa w określonym obszarze, naturalne wzorce działania*. Jednak w odróżnieniu od tego, jak zazwyczaj rozumiemy talent, nie chodzi tu o wybitne uzdolnienia w wąskich dziedzinach, jak muzyka, sport, języki obce czy matematyka. W modelu Gallupa talentem może być np. komunikacja, organizacja, rozwijanie innych czy uczenie się. Każdy człowiek ma inny rozkład potencjału, co sprawia, że łatwiej mu rozwijać się w jednym kierunku, podczas gdy rozwój w drugim – choć oczywiście możliwy – wymaga więcej wysiłku i może generować sporo oporu.

Warto pamiętać, że talenty wg Gallupa to jeszcze nie mocne strony, a jedynie predyspozycje. Dopiero gdy inwestujemy w nie czas i wysiłek, talenty mają szansę „dojrzeć” – wówczas stają się silnym wzorcem działania i naszym prawdziwym zasobem, zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. I tu dochodzimy do kwestii, czy warto w ogóle robić test Gallupa i co nam to daje.

Otóż nieuświadomiony, nieodkryty (w terminologii Instytutu Gallupa: niedojrzały) talent może bardziej nas blokować, niż nam służyć. Na przykład osoba bardzo analityczna może utykać w niekończących się rozważaniach i doświadczać paraliżu decyzyjnego, zaś osoba o wysokim poziomie empatii będzie chłonąć emocje innych ludzi, nadmiernie obciążając siebie. Z kolei talenty, nad którymi świadomie pracujemy, mają szansę łatwo rozkwitnąć i stać się naszymi mocnymi stronami. Dlatego tak istotne jest zidentyfikowanie kluczowych obszarów, w których tkwi największy potencjał.

| Rozwój kompetencji – 10 pomysłów na to, jak w tani sposób podnosić swoje kwalifikacje

34 talenty Gallupa po polsku

W metodologii Gallupa wyróżnia się 34 talenty, które możemy przypisać do 4 głównych domen: wykonywanie, wpływanie, budowanie relacji oraz myślenie strategiczne. Mówiąc najogólniej, talenty Gallupa opisują sposób, w jaki dana osoba myśli, działa i odczuwa. Każdy człowiek ma niepowtarzalny układ i natężenie poszczególnych talentów – w praktyce najważniejsze do pracy rozwojowej będzie tzw. top 5, czyli 5 najsilniejszych talentów, które wskazał test Gallupa.

Opisanie każdego z 34 talentów niestety nie jest możliwe w krótkim artykule. Jest to na tyle złożony system, że aby dobrze zrozumieć naturę poszczególnych talentów, trzeba albo trochę postudiować materiały Instytutu Gallupa (zaczynając od własnych wyników testu, które zawierają obszerny opis), albo skorzystać ze wsparcia certyfikowanych trenerów tej metody. Tutaj chcemy Ci dać jedynie przedsmak – jeśli temat Cię zainteresuje, możesz go podrążyć na własną rękę. Polecamy na przykład podcasty Dominika Juszczyka, który gościł już na łamach Porad Pracuj.pl. Na stronach certyfikowanych ekspertów metody CliftonStrengths często można też pobrać darmowe e-booki pogłębiające wiedzę.

| Co uwielbiasz robić i robisz to dobrze? Rób tego więcej!

Lista talentów Gallupa po polsku i po angielsku

Jak zrobić test Gallupa?

Oczywiście pierwszym krokiem do pracy z rozwojem swoich talentów jest zrobienie testu Gallupa. Można go wypełnić w dogodnym dla siebie momencie, we własnym domu. Narzędzie jest dostępne online i – co istotne – również po polsku. Test Gallupa składa się ze 177 pytań. Każde z nich zawiera dwa stwierdzenia, spośród których wskazujesz to bardziej do Ciebie pasujące. Na każde pytanie masz 20 sekund.

Istotna informacja – test Gallupa jest płatny. Jego koszt obecnie (wrzesień 2022) wynosi ok. 100 zł za wersję podstawową, w której poznajesz swoje top 5 talentów, oraz ok. 250 zł za wersję pełną z 34 talentami. Dobra wiadomość jest taka, że test wykonujesz raz i nawet jeśli na początek kupisz wersję podstawową wyników, to za jakiś czas możesz odblokować dostęp do tej pełnej, po prostu dopłacając różnicę w cenie. Badanie talentów Gallupa wykonuje się na stronie Instytutu: store.gallup.com. Po zrobieniu testu otrzymujesz szczegółowy raport z zestawieniem głównych (lub wszystkich – w zależności od wybranego wariantu) talentów wraz z ich opisem.

Test Gallupa jest również narzędziem chętnie wykorzystywanym przez firmy, ponieważ pomaga w budowaniu efektywnych zespołów, złożonych z osób o uzupełniających się kompetencjach. Raczej nie spotkasz się z nim w ramach testów rekrutacyjnych, ale już przy tworzeniu zespołów projektowych – jest taka szansa.

| Co nam dają, a co zabierają zespoły wirtualne i rozproszone?

Talenty Gallupa a zawody, czyli kiedy i po co robić test Gallupa?

Tu dochodzimy do odpowiedzi na pytanie, kiedy warto zrobić test Gallupa – komu i w jakich sytuacjach przyda się on najbardziej? Na skorzystanie z testu mogą zdecydować się na przykład osoby, które:

  • czują, że utknęły na ścieżce kariery, i nie bardzo wiedzą, w którym kierunku zmierzać, w czym są dobre,
  • chciałyby odczuwać większą satysfakcję z pracy, podążać za tym, co przychodzi im naturalnie i lekko, zamiast ciągle mierzyć się z „oporem materii”,
  • myślą o przebranżowieniu,
  • zarządzają zespołami i chcą lepiej rozumieć dynamiki międzyludzkie,
  • pracują w stałym kontakcie z ludźmi i chcą lepiej dopasować komunikację do potrzeb różnych osób,
  • dopiero zaczynają karierę i jeszcze nie bardzo wiedzą, co chcą robić w życiu,
  • po prostu chciałyby lepiej poznać siebie, pracować nad swoim rozwojem zawodowym i nie tylko.

Wyniki testu Gallupa pozwalają odkryć predyspozycje zawodowe – np. dowiedzieć się, czy masz naturalny potencjał do bycia managerem, a może lepsza dla Ciebie będzie ścieżka ekspercka. Oczywiście jak zawsze w wypadku tego typu narzędzi sam test Gallupa nie zadziała jak magiczna różdżka i nie da gotowych rozwiązań. Wybór zawodu czy kolejnego stanowiska nadal pozostaje w Twoich rękach. Natomiast znajomość swoich top 5 talentów Gallupa pomaga dojść po nitce do kłębka, odkryć, w jakim kierunku opłaca Ci się podążać. Przy gotowości do pracy nad sobą test talentów Gallupa pozwala osiągnąć spektakularne efekty i rozwijać się zawodowo zgodnie z wrodzonymi predyspozycjami.

| Wykorzystać potencjał drzemiący w ludziach, czyli dzień z życia HR-owca

 

* https://www.gallup.com/workplace/236579/one-people-possess-talent-manage.aspx

Oceń artykuł