Porady Kariera i rozwój Taksówkarz – praca nie dla każdego
26.08.2022  | 4 min czytania

Taksówkarz – praca nie dla każdego

26.08.2022  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Chcesz pracować jako taksówkarz? Wyjaśniamy, jakie cechy charakteru warto mieć, aby odnaleźć się za kółkiem, bowiem – wbrew pozorom – praca na taksówce nie jest dla każdego. W naszym artykule przeczytasz również, w jaki sposób zdobyć uprawnienia na przewóz osób na terenie Polski i gdzie najlepiej szukać atrakcyjnych ofert zatrudnienia.

Co znajdziesz w artykule?

• Na czym polega praca jako taksówkarz?
• Licencja taxi w korporacji taksówkarskiej – jak zdobyć uprawnienia?
• Taksówka Bolt i Uber: praca poza korporacją – jakie są jej plusy?
• Jakie cechy charakteru powinien mieć dobry kierowca taxi?

| W samochodzie czuję się jak… w domu

Na czym polega praca jako taksówkarz?

Lubisz jazdę za kółkiem, a prowadzenie auta nie sprawia Ci trudności? Jeżeli szukasz pracy, która połączyłaby Twoje pasje motoryzacyjne z możliwością zarobkowania, warto pomyśleć o byciu taksówkarzem. Na czym dokładnie polega taka praca? Taksówkarz zajmuje się przewozem osób (i czasami rzeczy) w wybraną lokalizację. Inne obowiązki to także pomaganie klientom z bagażami, dbanie o bezpieczne warunki przejazdu, bieżąca kontrola stanu technicznego samochodu czy rozliczanie kosztów za transport.

W tym zawodzie nie trzeba mieć określonego wykształcenia. Można pracować jako członek korporacji taksówkarskiej (oczekując na postoju taksówek na klientów lub na zlecenia z centrali telefonicznej) lub pracownik popularnego przewoźnika typu Bolt czy Uber, gdzie taksówkę z gwarantowaną ceną przejazdu zamawia się w nowoczesny sposób, czyli za pośrednictwem aplikacji. Warto dodać, że bardzo często praca taksówkarza odbywa się w niestandardowych godzinach – np. w nocy.

| 6 odpowiedzialnych zawodów

Licencja taxi w korporacji taksówkarskiej – jak zdobyć uprawnienia?

Aby zostać taksówkarzem i dołączyć do korporacji taksówkarskiej, należy zdać egzamin, który składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku wystawiana jest licencja na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką. Można pracować na własną rękę (zakładając działalność) albo podlegać pod jedną z korporacji taksówek w mieście. Licencję taxi najczęściej otrzymuje się na przewozy w obrębie jednej gminy, kilku sąsiadujących ze sobą gmin lub po danym mieście (np. Warszawie, Krakowie itp.). Inne wymagania dotyczące taksówkarzy to m.in.:

 • posiadanie prawa jazdy (kategoria B lub inna – w przypadku taksówek dostawczych i bagażowych),
 • wiek powyżej 18 lat,
 • oświadczenie o spełnianiu wymogu dobrej reputacji,
 • badania, które potwierdzają, że nie ma żadnych przeciwskazań zdrowotnych i psychologicznych do kierowania pojazdem,
 • dokument potwierdzający prawo do dysponowania autem, którego nie jesteś właścicielem,
 • w niektórych korporacjach potrzebne jest zaświadczenie o ukończeniu szkolenia z transportu drogowego (obowiązuje w dużych miastach) lub potwierdzające fakt, że pracowało się jako kierowca zawodowy,
 • brak prawomocnych wyroków sądowych za przestępstwa skarbowe czy te dotyczące np. zdrowia i życia, mienia, obyczajności i wolności seksualnej.

| W jakiej pracy niezbędne są badania psychotechniczne?

Taksówka Bolt i Uber: praca poza korporacją – jakie są jej plusy?

Praca jako taksówkarz może także odbywać się poza tradycyjną korporacją. Zatem jak zostać taksówkarzem bez licencji? Wystarczy wybrać zatrudnienie u jednego z partnerów flotowych typu Bolt lub Uber. Możesz u nich pracować także w oparciu o jednoosobową działalność gospodarczą, jednak w tej sytuacji konieczna będzie licencja taksówkarska. Gdy jeździsz poza korporacją, klienci płacą Ci za kursy gotówką lub przelewają kwotę za pośrednictwem aplikacji, a Ty otrzymujesz wypłatę od partnera flotowego np. co tydzień.

Jazda na taksówce poza korporacją jest sporym udogodnieniem dla tych kierowców, którzy chcą dodatkowo dorobić do swojego budżetu (np. w weekendy). Mogą bowiem pracować według swojego grafiku, bez minimalnej liczby godzin i przede wszystkim… bez szefa! Jak to działa w praktyce? Po prostu przyjmujesz zgłoszenie za pomocą aplikacji wtedy, kiedy chcesz pracować, odbierasz klienta w umówionym miejscu i jedziesz do celu. Jeśli nie masz własnego samochodu, możesz skorzystać z wynajęcia auta, aby świadczyć tego typu usługi przewoźnicze.

Ki

| Co uwielbiasz robić i robisz to dobrze? Rób tego więcej!

Jakie cechy charakteru powinien mieć dobry kierowca taxi?

Przedstawiciele tego zawodu codziennie spotykają się z ludźmi. Stąd też przekonanie, że taksówkarze muszą umieć słuchać, powinni być kontaktowi i otwarci na zawieranie nowych znajomości. Oczywiście zdarzają się też takie kursy, w trakcie których klienci nie chcą nawiązywać kontaktu, dlatego dobry kierowca taksówki musi wykazać się pewną elastycznością i wyczuciem w tej kwestii. Do miękkich kompetencji warto zaliczyć uprzejmość, sumienność, chęć pomocy i służenia dobrą radą. Cechy taksówkarza na schwał to także:

 • umiejętność trzymania nerwów na wodzy, kiedy sytuacja na drodze nie jest łatwa,
 • dobra koncentracja i refleks,
 • dyskretność,
 • podzielność uwagi.

Bycie taksówkarzem nie zawsze bywa łatwe, dlatego prowadzenie auta, poruszanie się po mieście czy dobra orientacja w terenie są na wagę złota. Znajomość skrótów, organizacji ruchu na dużych arteriach czy przewidywanie natężenia pojazdów w określonych godzinach np. w centrum czy na obrzeżach miasta to dodatkowe atuty. Oczywiście nie można zapomnieć o doskonałej znajomości przepisów ruchu drogowego i o tym, że jazda autem musi być dla Ciebie po prostu relaksująca i przyjemna.

Pamiętaj, że jeżeli chcesz pracować w dużym mieście i jeździć na taksówce, przydatna będzie znajomość języków obcych. W metropoliach nie brakuje cudzoziemców, na których na pewno trafisz. Aby spełnić ich oczekiwania czy ewentualne prośby, warto wykazać się kompetencjami językowymi. Powyższe cechy charakteru to także Twoje mocne strony? W takim razie możesz spróbować swoich sił za kółkiem i zacząć zarabiać na tym, co lubisz robisz.

Znajdź pracę jako taksówkarz. Zobacz najnowsze oferty na Pracuj.pl!

Oceń artykuł