Porady Kariera i rozwój Szukasz pracy na start? Sprawdź, jak przejść przez rekrutację krok po kroku!
11.09.2023  | 4 min czytania

Szukasz pracy na start? Sprawdź, jak przejść przez rekrutację krok po kroku!

11.09.2023  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Przed Tobą szukanie pracy? Sprawdź, jak przygotować się do rekrutacji. Stworzyliśmy dla Ciebie checklistę, która pomoże Ci przejść przez cały proces i odnaleźć się w tym, co dla Ciebie nowe. Odhaczaj na niej punkty i realizuj swoje zawodowe plany. Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: bez względu na to, jakiej pracy poszukujesz, znajdziesz ją z Pracuj.pl.

Krok po kroku:
Czego szukasz?
Co proponują firmy?
Jak napisać CV?
Jak i gdzie aplikować?
Czego spodziewać się na rozmowie?
Co po rekrutacji?

Oto Twoja checklista na start:

• Zastanów się, na czym Ci zależy

Dlaczego szukasz pracy? Chcesz pracować dorywczo, np. w weekendy albo łączyć w tygodniu naukę z zarobkowaniem? A może zależy Ci na pracy na pełny etat, osiem godzin dziennie? Jakiego rodzaju zajęcie Cię interesuje? Praca biurowa, a może fizyczna? Widzisz siebie za biurkiem, przy komputerze, czy raczej w ruchu, w terenie? Wśród ludzi, w częstym kontakcie z innymi, czy raczej solo? Warto szukać odpowiedzi na te pytania, poznając możliwości, jakie oferują różne zawody. Zastanów się też, co jest dla Ciebie ważne w nowym miejscu pracy, co może dać Ci radość i zadowolenie. Czego oczekujesz od firmy?

• Sprawdź, co proponują pracodawcy

Przeglądając oferty, dowiesz się, czego aktualnie wymagają pracodawcy i jakie proponują możliwości. Nie martw się, jeśli nie spełniasz wszystkich oczekiwań w interesujących Cię ogłoszeniach. Wielu rzeczy można nauczyć się w trakcie pracy, a firmom często zależy na osobach, które są zmotywowane i chętne do poznawania nowych rzeczy, nawet jeśli nie mają doświadczenia zawodowego.

• Napisz CV

Skorzystaj z Kreatora CV Pracuj.pl i łatwo stwórz swój życiorys. Opisz w CV wykształcenie, umiejętności i zainteresowania. Nie masz doświadczenia w branży lub na stanowisku, na którym Ci teraz zależy? Żaden problem! Nawiąż do innych aktywności i zadań, które nauczyły Cię przydatnych umiejętności. To mogą być szkolne doświadczenia, praktyki, pasje, wakacyjne zajęcie, podróże czy wolontariat.
Więcej wskazówek, jak napisać CV, znajdziesz na stronie cv.pracuj.pl.

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

• Aplikuj na różne oferty

Odpowiadając na oferty dotyczące różnych branż, stanowisk i specjalizacji, pamiętaj, by Twoje CV pasowało do wybranego ogłoszenia. Zwróć uwagę, czego dany pracodawca oczekuje od kandydatów. W przypadku niektórych branż czy zawodów wysłanie CV nawet nie jest wymagane, wystarczy uzupełnić krótki formularz czy napisać maila.

• Przygotuj się do rozmowy

Masz zaproszenie na spotkanie? Świetnie! Przed Tobą rozmowa rekrutacyjna. To jak będzie wyglądała zależy od rodzaju pracy, której poszukujesz. Spotkanie może odbyć się w siedzibie firmie lub online, w formie wideorozmowy. Spokojnie, nie stresuj się. Rekruter chce Cię lepiej poznać i i dowiedzieć się więcej o Twoich umiejętnościach.

Warto wcześniej przygotować sobie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania takie jak:
• Dlaczego chcesz pracować akurat w tej wybranej firmie?
• Jakie są Twoje mocne i słabe strony?
• Czego nauczyły Cię wcześniejsze doświadczenia?
• Co było Twoim największym wyzwaniem, trudnością podczas edukacji / w poprzednich miejscach pracy?
• Czego chcesz się nauczyć i jak firma może wesprzeć Twój rozwój?
• Co sprawia, że to właśnie Ty jesteś najlepszym kandydatem/ką na to stanowisko?

Zastanów się też nad tym, o co Ty chcesz zapytać rekrutera – zawsze warto skorzystać z tej możliwości. Przygotuj się też do rozmowy o interesującym Cię wynagrodzeniu – pomocny będzie tutaj: kalkulator wynagrodzeń Pracuj.pl, dzięki któremu przeliczysz stawkę brutto na netto (czyli „na rękę”) lub odwrotnie i dowiesz się, jaką będziesz mieć pensję w zależności od rodzaju umowy (zlecenie, o dzieło, umowa o pracę.) Więcej o umowach i zasadach zatrudniania przeczytasz tutaj:

Rodzaje umowy w sprawie pracy

Możesz też skorzystać z kalkulatora stawki godzinowej i sprawdzić, ile wyniesie „dniówka” lub ile zarobisz po tygodniu czy miesiącu pracy.

• Opracuj plan B, C, D…

Gdy wybrana firma zaoferuje Ci pracę, a Ty przyjmiesz tę propozycję, przed Tobą trochę formalności: podpisanie umowy, badania lekarskie, na które kieruje pracodawca, szkolenie BHP, a także wdrażanie się na stanowisku pracy i poznawanie nowego miejsca. Jeśli tym razem jednak się nie udało, nie przejmuj się. Warto nadal próbować. Poszerzaj krąg zainteresowań i odpowiadaj na oferty z różnych sektorów. Na stronie Pracuj.pl czekają na Ciebie tysiące ofert z kilkudziesięciu branż, co pozwoli Ci na testowanie różnorodnych opcji i znalezienie własnej drogi.

Pamiętaj nie ma jednej uniwersalnej recepty na proces rekrutacji, ani też ścieżkę zawodową. Dlatego korzystaj z dostępnych możliwości, odważnie podejmuj kolejne próby i sprawdzaj, co chcesz w życiu robić. Każda rekrutacja to dodatkowa dawka wiedzy, doświadczenia i pewności siebie, które zaprocentują w przyszłości. Go for it!

 

Oceń artykuł