Porady Kariera i rozwój Jak szukać pracy w wakacje i czy ma to w ogóle sens?
07.07.2021  | 5 min czytania

Jak szukać pracy w wakacje i czy ma to w ogóle sens?

07.07.2021  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3)

Jesteś świeżo upieczonym absolwentem i chcesz zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe? A może pracujesz od kilku lat, ale już męczy Cię rutyna? Przekonaj się, że lato jest dobrym momentem na zmiany i podejmowanie wyzwań w nowym miejscu zatrudnienia. Oczywiście szukanie pracy w wakacje wcale nie oznacza, że musisz rezygnować z zaplanowanego wcześniej wypoczynku. Sprawdź zatem, jak znaleźć nową posadę w sezonie letnim, nie tracąc przy tym urlopowego czasu!

Czego dowiesz się z artykułu?
• Jak szukać pracy w wakacje, żeby ją znaleźć?
• Szukanie pracy w wakacje: dobre przygotowanie i zaangażowanie zawsze na 1. miejscu!
• Szukanie pracy podczas urlopu i oczekiwanie na telefon rekrutera

Jak szukać pracy w wakacje, żeby ją znaleźć?

Mimo sezonu urlopowego rynek pracy nie zamiera wraz z nadejściem lata. Większość przedsiębiorstw funkcjonuje tak samo jak do tej pory, niezależnie od przejściowych braków kadrowych. Na ten temat narosło jednak wiele mitów, a niektórzy nawet zachęcają do tego, aby do tematu szukania pracy powrócić dopiero na jesieni, jednak nie daj się zmylić! Pracy możesz szukać także w okresie wakacyjnym. Przede wszystkim podczas urlopu masz nieco więcej wolnego czasu. Możesz więc przeznaczyć dzień czy dwa na zaktualizowanie CV, napisanie listu motywacyjnego i poszukanie interesujących i perspektywicznych ofert pracy. Gdy już coś Ci wpadnie w oko, a rekruter pozytywnie odpowie na Twoją aplikację, będziesz mógł na spokojnie przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej. W czasie urlopu możesz również sobie pozwolić na większą elastyczność i np. dostosować się do terminu spotkania zaproponowanego przez rekrutera.

| Najtrudniejszy pierwszy krok, czyli jak rozpocząć szukanie pracy?

Warto pamiętać, że latem wiele firm kompletuje zespoły, które jesienią zaczną pracować nad nowymi projektami. Jak wiadomo, jesień jest dynamicznym czasem, a w okresie wakacyjnym gospodarka nieco zwalnia, ale nie powinno Cię to zrażać. Choć w wielu branżach obserwujemy tzw. sezon ogórkowy, przedsiębiorstwa z wyprzedzeniem planują działania na kolejne miesiące i rozpoczynają realizację nowych przedsięwzięć. Często, aby dysponować wystarczająco liczną kadrą, prowadzą nabór już w miesiącach letnich, dlatego warto trzymać w tym czasie rękę na pulsie. Ważny jest też fakt, że rekrutacje wakacyjne mogą trwać nieco dłużej niż zazwyczaj, ponieważ zarówno rekruterzy, jak i inne osoby decydujące o zatrudnieniu korzystają w tym czasie z uroków wakacji, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość i poczekać na feedback.

| Dlaczego warto szukać pracy jeszcze przed nowym rokiem?

Pamiętaj też, że Twoja konkurencja jest latem mniejsza niż jesienią i zimą. Część osób uważa, że rynek pracy w miesiącach letnich zamiera, więc wertowanie ogłoszeń i aplikowanie w tym czasie po prostu nie ma sensu. W związku z tym Twoi kontrkandydaci bardzo często zawieszają swoje plany na czas wakacji i przestają śledzić ogłoszenia, co ma wpływ na procesy rekrutacyjne. W efekcie zmniejsza się liczba kandydatów na jedno miejsce, a tym samym Twoje szanse rosną. Dodatkowo lato i urlop to dobry czas na podsumowanie zawodowe i chwilę refleksji nad dalszą ścieżką kariery. Jeśli z jednej strony dajesz się pochłonąć błogiemu lenistwu, wypoczynkowi i wakacyjnej regeneracji, ale z drugiej gdzieś z tyłu głowy wciąż myślisz o tym, że to już czas na zmiany, nie wahaj się! Spójrz na swoją zawodową przygodę z dystansem i obierz nowe kierunki rozwoju. Może nawet podczas tego lata odkryjesz w sobie ukryte pokłady twórczych pomysłów, które zadziałają na Ciebie mobilizująco, czego Ci z całego serca życzymy!

| Jak zmotywować się do zmiany pracy?

Szukanie pracy w wakacje: dobre przygotowanie i zaangażowanie zawsze na 1. miejscu!

„Nie mogę znaleźć pracy w wakacje…” – jeśli i Ty ze zrezygnowaniem i smutkiem w głosie powiedziałeś sobie niedawno to zdanie pod nosem, czas zmienić taktykę! Wiemy, że obezwładniający upał i wakacyjna beztroska mogą prowadzić do spadku motywacji, jednak nie daj się letniemu rozleniwieniu! Jeśli postanowiłeś, że poświęcisz część urlopu na poszukiwanie zatrudnienia, działaj i nie szukaj wymówek.

W dużej mierze Twoja skuteczność zależy m.in. od odpowiedniego przygotowania. Zamiast powielać kolejne mity, które dotyczą znalezienia zatrudnienia w okresie letnim, warto podejść do tematu kompleksowo. Po pierwsze: na początek stwórz profesjonalne CV. Po drugie: systematycznie przeglądaj ogłoszenia i jak najszybciej odpowiadaj na te, które Cię zainteresują. Możesz to robić, korzystając z aplikacji mobilnej Pracuj.pl, którą możesz mieć ze sobą nawet na nadbałtyckiej plaży czy podczas pobytu w górach. Dzięki niej wysłanie CV zajmie Ci dosłownie chwilę, a co najważniejsze – nie będziesz musiał rezygnować z żadnych wakacyjnych atrakcji. Aby zaoszczędzić czas, możesz nawet skorzystać z innych gotowych narzędzi i rozwiązań.

| Jak oszczędzać czas, szukając pracy?

Podczas szukania pracy w trakcie wakacji ważne jest też to, żebyś dobrze poznał wymagania pracodawców i określił swoje oczekiwania.– Pomyślałam, że jeśli nie podejmę decyzji o zmianie pracy teraz, to nie zrobię tego nigdy. Zaparłam się i stwierdziłam, że trzy razy w ciągu dnia będę sprawdzać, czy pojawiły się nowe oferty. Nie musiałam długo czekać na efekty. Po dwóch tygodniach zaczęłam pracę w nowej firmie – opowiada nam Urszula, specjalistka ds. spedycji.

Jej przykład doskonale pokazuje, że systematyczność (nawet w trakcie wakacji i urlopu) jest bardzo ważna, jeśli tylko zależy Ci na tym, by wkrótce zmienić pracę. Jak widać, latem można mieć wymówki od szukania pracy… albo określone wyniki. I nie mamy tu na myśli tylko przepłyniętych kilometrów w morzu czy przejechanych kilometrów na rowerze.

| Szukanie pracy to też praca – jak ją zorganizować?

Szukanie pracy podczas urlopu i oczekiwanie na telefon rekrutera

Nie musisz rezygnować z wakacyjnych wyjazdów tylko dlatego, że uczestniczysz w rekrutacji. Jeśli za Tobą pomyślnie zakończony etap analizy dokumentów rekrutacyjnych, zostaniesz o tym powiadomiony. Rekruter zadzwoni do Ciebie lub wyśle Ci wiadomość e-mail, w której zaproponuje termin rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli więc czujesz, że ta oferta jest wprost skrojona pod Ciebie, spełniasz wszystkie warunki, a rekrutacja kończy się na dniach, wybierz jako cel wakacyjnej wyprawy takie miejsce, w którym nie ma problemów z zasięgiem. Skoro są duże szanse, że rekruter już wkrótce odezwie się do Ciebie, postaraj się być pod telefonem, aby nie przegapić swojej okazji. Jeśli oddzwonisz dopiero po tygodniu, może się okazać, że wybrano już innych kandydatów.

A jeśli w trakcie rozmowy lub wymiany maili dowiesz się, że termin kolejnego etapu rekrutacji przypada wtedy, gdy będziesz jeszcze na wakacjach, jeśli to możliwe, spróbuj rozważyć wcześniejszy powrót. Oczywiście warto również zapytać, czy możliwe jest spotkanie w innym czasie – dogodnym nie tylko dla Ciebie, ale też dla rekrutera. W końcu każdy ma prawo do odpoczynku i naładowania baterii. Gdy rekruterowi będzie zależało na czasie, możesz również zaproponować wideokonferencję np. przez darmowy komunikator, który z łatwością zainstalujesz na swoim telefonie czy tablecie.

| Jestem na wczasach, a rekruter dzwoni

Oceń artykuł