Porady Kariera i rozwój Szukanie pracy w wakacje. Czy to ma sens?
07.08.2018  | 5 min czytania

Szukanie pracy w wakacje. Czy to ma sens?

07.08.2018  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3)

Jesteś świeżo upieczonym absolwentem i chcesz zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe? A może pracujesz od kilku lat, ale męczy Cię rutyna? Lato to doskonały czas na zmiany i podejmowanie wyzwań. Wakacyjna aura dodaje energii i sprzyja aktywności. Nie musisz rezygnować ani z wypoczynku, ani z poszukiwań pracy.

Sezon ogórkowy… ale czy na pewno?

Mimo sezonu urlopowego rynek pracy nie zamiera wraz z nadejściem lata. Większość przedsiębiorstw funkcjonuje tak samo jak do tej pory, niezależnie od przejściowych braków kadrowych. Warto szukać pracy w okresie wakacyjnym, ponieważ:

  • Masz więcej czasu

Znaczna część pracowników korzysta z urlopu wypoczynkowego w czerwcu, lipcu lub sierpniu. Jeśli należysz do tej grupy, możesz przeznaczyć kilka dni wolnych na aktualizowanie CV, pisanie listów motywacyjnych, składanie aplikacji w odpowiedzi na oferty pracy i przygotowanie do rozmów rekrutacyjnych. W czasie urlopu możesz sobie pozwolić na większą elastyczność. Możesz np. dostosować się do terminu spotkania zaproponowanego przez rekrutera.

5 rzeczy, których rekruter szuka w Twoim CV

  • Wiele firm kompletuje zespoły, które jesienią zaczną pracować nad nowymi projektami

W okresie letnim gospodarka nieco zwalnia, ale jesień jest dynamicznym czasem. Przedsiębiorstwa rozpoczynają wówczas realizację nowych przedsięwzięć. Aby dysponować wystarczająco liczną kadrą, prowadzą nabór w miesiącach letnich.

  • Konkurencja jest mniejsza niż jesienią i zimą

Wokół tematu wakacyjnych poszukiwań narosło sporo mitów. Część osób uważa, że rynek pracy zamiera, więc aplikowanie nie ma sensu. Kandydaci zawieszają swoje plany na czas wakacji i przestają śledzić ogłoszenia. Ma to wpływ na procesy rekrutacyjne. W efekcie zmniejsza się liczba kandydatów na jedno miejsce.

  • Wakacje sprzyjają refleksji i podejmowaniu decyzji

W okresie letnim często robimy podsumowania zawodowe. Urlop, wolne dni – to okazja, żeby z dystansem spojrzeć na swoją pracę i zastanowić się, w jakim kierunku chcemy się dalej rozwijać. Wakacje sprzyjają uwalnianiu różnych pomysłów, dodają energii i działają mobilizująco.

Zaplanuj poszukiwania

Gdy szukasz pracy, Twoja skuteczność zależy m.in. od odpowiedniego przygotowania. Po pierwsze: stwórz profesjonalne CV. Po drugie: systematycznie przeglądaj ogłoszenia i jak najszybciej odpowiadaj na te, które Cię zainteresują. Możesz to robić, korzystając z aplikacji mobilnej Pracuj.pl. Ważne, żebyś dobrze poznał wymagania pracodawców i określił swoje oczekiwania.

Bądź zaangażowany

Obezwładniający upał i wakacyjna beztroska mogą prowadzić do spadku motywacji. Nie daj się letniemu rozleniwieniu! Jeśli postanowiłeś, że poświęcisz część urlopu na poszukiwanie zatrudnienia, działaj i nie szukaj wymówek.

Pomyślałam, że jeśli nie podejmę decyzji o zmianie pracy teraz, to nie zrobię tego nigdy. Zaparłam się i stwierdziłam, że trzy razy w ciągu dnia będę sprawdzać, czy pojawiły się nowe oferty. Nie musiałam długo czekać na efekty. Po dwóch tygodniach zaczęłam pracę w nowej firmie – opowiada Ula, specjalistka ds. spedycji, podkreślając, że systematyczność jest bardzo ważna.

W oczekiwaniu na telefon…

Nie musisz rezygnować z wakacyjnych wyjazdów tylko dlatego, że uczestniczysz w rekrutacji. Jeśli pomyślnie przeszedłeś etap analizy dokumentów rekrutacyjnych, zostaniesz o tym powiadomiony. Rekruter zadzwoni do Ciebie lub wyśle wiadomość e-mail, w której zaproponuje termin rozmowy kwalifikacyjnej. Wybierając cel wakacyjnej wyprawy, dobrze jest brać pod uwagę miejsca, w których nie ma problemów z zasięgiem. Jeśli w trakcie rozmowy lub wymiany maili dowiesz się, że termin kolejnego etapu rekrutacji przypada wtedy, gdy będziesz na wakacjach, możesz rozważyć wcześniejszy powrót. Warto również zapytać, czy możliwe jest spotkanie w innym czasie – dogodnym nie tylko dla Ciebie, ale też dla rekrutera.    

Oceń artykuł