Porady Kariera i rozwój Szukanie pracy to też praca – jak ją zorganizować?
03.10.2019  | 5 min czytania

Szukanie pracy to też praca – jak ją zorganizować?

03.10.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Świadomość własnych oczekiwań i możliwości, systematyczność i cierpliwość – to podstawa, na której warto się opierać, gdy poszukujesz zatrudnienia. Zadbaj o sprawną organizację tego procesu, by nie kolidował z innymi zajęciami, np. z aktualną pracą lub uzupełnianiem kwalifikacji. Aby działać skutecznie, możesz przygotować harmonogram.  

Nie zawsze jest łatwo…

Liczna konkurencja, kilkuetapowe rekrutacje, konieczność aktualizowania CV i przygotowania się do rozmów kwalifikacyjnych – poszukiwanie pracy może okazać się długotrwałym i dość żmudnym procesem. Warto uzbroić się w cierpliwość i zachować spokój w obliczu niepowodzeń. Z drugiej strony dobrze jest zrobić wszystko, co w naszej mocy, by jak najlepiej zorganizować poszukiwania i w pełni się w nie zaangażować. Dzięki wytrwałemu działaniu mamy szansę znaleźć wymarzoną pracę.   

Szukanie pracy to nie zawsze bułka z masłem – sprawdź, na co się nastawić

Potrzeba czasu

Kiedy wykonujemy obowiązki zawodowe, przyjmujemy określony rytm działania, który pozwala nam zrealizować wszystkie zadania w wyznaczonym czasie. Tak samo jest z poszukiwaniem zatrudnienia. Przeglądając ogłoszenia i wysyłając CV raz w tygodniu lub co kilka dni, najprawdopodobniej nie osiągniemy oczekiwanych rezultatów. Warto przeglądać ogłoszenia co najmniej przez 2-3 godziny tygodniowo. Najważniejsze, by robić to systematycznie i nie zwlekać zbyt długo z udzieleniem odpowiedzi na ofertę pracodawcy, która wydała się nam interesująca. 

Ile godzin przeznaczyć na szukanie pracy, żeby ją znaleźć?

Sekret efektywnych poszukiwań

Poszukiwanie pracy bywa stresujące i nużące. Misja ma szansę zakończyć się powodzeniem, jeśli:

Który moment na poszukiwanie pracy jest najlepszy? Czy powinniśmy zacząć wtedy, gdy wiąże nas umowa, czy dopiero po złożeniu wypowiedzenia? Znalezienie czasu na przeglądanie ofert i uczestnictwo w spotkaniach z rekruterami nie jest proste, gdy jednocześnie wykonujemy obowiązki zawodowe i domowe. Jeśli zaczniemy rozglądać się za nową pracą dopiero po odejściu z dotychczasowego miejsca zatrudnienia, możemy odczuwać silną presję. Wybierzmy moment, który jest najlepiej dopasowany do naszej aktualnej sytuacji. Być może warto przez pewien czas korzystać z oszczędności i w pełni zaangażować się w szukanie. A może zdecydowanie korzystniejszą, choć bardziej wymagającą opcją okaże się łączenie pracy i poszukiwań? Najważniejsze, abyśmy podjęli decyzję w zgodzie ze sobą. 

  • Efektywnie wykorzystujemy czas

Jeśli szukamy pracy, nie mając aktualnie zatrudnienia, istnieje ryzyko, że czas będzie przeciekać nam przez palce. Aby tak się nie stało, warto ustalić konkretny harmonogram dnia i np. rano przeglądać ogłoszenia przez pół godziny, a następnie wysyłać aplikacje. Pozostałe godziny możemy przeznaczyć na uczestnictwo w spotkaniach z rekruterami oraz na rozwijanie kompetencji. Dzięki takiemu rytmowi będziemy bardziej zdyscyplinowani i efektywni. Organizacja jest kluczowa również wtedy, gdy szukamy nowej pracy i jednocześnie mamy zobowiązania wobec aktualnego pracodawcy. W takiej sytuacji należy zadbać, by zajęcia związane z rekrutacjami nie kolidowały z innymi obowiązkami.  

  • Trafnie oceniamy swoje szanse

Przeanalizujmy wymagania pracodawcy i zestawmy je z naszym przygotowaniem. Im więcej zbieżności znajdziemy, tym większe prawdopodobieństwo, że zostaniemy dostrzeżeni. Zastanówmy się także, co jest dla nas ważne w pracy, np. które aspekty mają dla nas kluczowe znaczenie, i sprawdźmy, czy pracodawca chce zaspokoić nasze oczekiwania w tym zakresie. 

  • Wiemy, czego szukamy

Warto poświęcić czas na przeanalizowanie swoich aspiracji, talentów, kwalifikacji i umiejętności. Mając wiedzę na te tematy, możemy ustalić, jakiego zajęcia szukamy. Dobrze jest zastanowić się także nad tym, czego oczekujemy od pracodawcy

  • Działamy według planu

Jeśli postanowiliśmy poświęcać pół godziny dziennie na wyszukiwanie ogłoszeń i wysyłanie aplikacji, trzymajmy się tego. Warto być konsekwentnym również wtedy, gdy nasz wysiłek wydaje się nie przynosić rezultatów. Czasami trzeba nieco dłużej poczekać na wyniki. 

Poszukiwanie zatrudnienia to praca, którą warto sobie ułatwiać. Do dyspozycji mamy różnorodne narzędzia, np. aplikacja Pracuj.pl, kreator CV Pracuj.pl oraz Chatbot Radzimił

  • Znajdujemy czas na odpoczynek

Odpoczywajmy, niezależnie od tego, czy dzielimy swój czas pomiędzy pracę zawodową i poszukiwanie zatrudnienia, czy poświęcamy się głównie przeglądaniu ofert i uczestnictwu w rekrutacjach. Wypoczęty, odprężony umysł znacznie lepiej radzi sobie z wyzwaniami. 

Jak szukać pracy

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
 

Czas poszukiwania pracy wiąże się z wytężonym wysiłkiem. Mimo trudności warto podejść do wyzwania z entuzjazmem i nadzieją. 

Oceń artykuł