Porady Kariera i rozwój Szukam pracy od dawna! Jak radzić sobie z poczuciem beznadziei?
03.06.2019  | 5 min czytania

Szukam pracy od dawna! Jak radzić sobie z poczuciem beznadziei?

03.06.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4.19)

Przejrzałeś mnóstwo ogłoszeń, wysłałeś dziesiątki CV, uczestniczyłeś w wielu rozmowach kwalifikacyjnych i… nic. Brak zainteresowania pracodawców może budzić frustrację i zniechęcenie, zwłaszcza gdy poszukujesz pracy od miesięcy. Warto jednak pokonać poczucie beznadziei, na przykład analizując swoje dotychczasowe działania i prosząc o pomoc bliską osobę albo doradcę zawodowego.   

Oczekiwania a rzeczywistość

Rozpoczynając poszukiwania pracy, jesteśmy pełni energii i wierzymy w to, że pracodawca dostrzeże nasze atuty i zaprosi nas do swojej firmy. Niestety, nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli. W obliczu niepowodzeń i negatywnych doświadczeń warto przede wszystkim sięgać pamięcią wstecz i analizować sytuacje, w jakich się znaleźliśmy, a następnie wyciągać wnioski. Dobrze jest myśleć nie tylko o przeszłości, ale również o teraźniejszości i przyszłości, przygotowując się na kolejne spotkania, rozwijając cenione kompetencje, uwzględniając różne możliwości rozwoju.

Trudności w znalezieniu pracy – jak je pokonać?

Poczucie porażki, beznadzieja, silny stres…

Z czasem, gdy poszukiwania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, entuzjazm, który towarzyszył nam na początku, może stopniowo zanikać, ustępując miejsca innym emocjom. Jak zaznacza Julia Sztyk, autorka bloga Profesjonalny Doradca Zawodowy:

Proces poszukiwania zatrudnienia bywa często długi i męczący. Ciągłe spotykanie się z odpowiedziami odmownymi ze strony pracodawców, świadomość braków w kwalifikacjach czy brak motywacji może spowodować, że osoba poszukująca zatrudnienia zacznie borykać się z trudnymi emocjami, takimi jak: poczucie porażki, beznadzieja czy nasilone objawy stresu.

Zdaniem Julii Sztyk ważne jest, by w obliczu trudności nie poprzestawać wyłącznie na przeżywaniu trudnych emocji, ale zdobyć się na refleksję i działanie:

Warto poważnie pomyśleć o swojej przyszłości zawodowej, zaakceptować sytuację i zacząć szukać możliwości jej poprawy. Jest to dobry okres na podsumowanie swoich kwalifikacji oraz intensywne i uporządkowane poszukiwanie pracy – zaznacza doradca zawodowy. – Warto także dostrzec możliwości, jakie daje nam rynek pracy, np. przekwalifikowanie czy kontynuowanie kształcenia.

Twoje nastawienie – to podstawa!

Ważne, by nie demonizować swojej sytuacji. Jeśli poddamy się zniechęceniu i pesymizmowi, może to pogorszyć nasz stan psychiczny.

  • Zmień „muszę” na „chcę”

W opinii Julii Sztyk istotną rolę odgrywa nastawienie: Warto zmienić swoją postawę z „muszę” na „chcę”. Jeśli coś musimy, to czujemy presję, formę nakazu, aby to coś osiągnąć. Chcąc coś zdobyć, sami czujemy wewnętrzną motywację, by ten cel urzeczywistnić.

  • Przygotuj się do poszukiwań

Być może dotychczas działaliśmy zbyt chaotycznie lub nie zdiagnozowaliśmy trafnie potrzeb pracodawców:  

Research informacji o rynku pracy to jedno z podstawowych zadań każdej osoby rozpoczynającej poszukiwanie pracy. Musimy wiedzieć, jak i gdzie szukać zatrudnienia, czego oczekują pracodawcy, jakie zakłady pracy funkcjonują na lokalnym rynku. Warto również poświęcić czas na research swoich zasobów, kwalifikacji, umiejętności czy potrzeb zawodowych. Świadomość tego, czego oczekujemy od rynku pracy, od pracodawców, jakie posiadamy potrzeby jest niewątpliwie pomocna w budowaniu własnej marki zawodowej.
- Julia Sztyk 

  • Porównaj oczekiwania pracodawców ze swoimi umiejętnościami

Być może nasze niepowodzenia wynikają z braku odpowiedniego przygotowania? Jak tłumaczy Julia Sztyk:

Dbajmy również o feedback ze strony pracodawcy, informujący nas o powodach nieprzyjęcia do pracy. Wówczas będziemy mogli się rozwijać i dbać o wysoką jakość swoich kompetencji. Warto także aktualizować CV, podkreślając nasze kompetencje oraz najistotniejsze umiejętności, wymagane przez pracodawców i cenione na rynku pracy.

5 etapów efektywnego szukania pracy

  • Odpuść, jeśli trzeba

Brak oczekiwanych efektów może sprawić, że zintensyfikujemy nasze wysiłki. Ważne jednak, by działać planowo, w przemyślany i konkretny sposób. Chaotyczne próby mogą dodatkowo pogłębić naszą frustrację. Jeśli czujemy, że straciliśmy dystans i potrafimy myśleć wyłącznie o szukaniu zatrudnienia, skorzystajmy z… przerwy. Tak radzi Julia Sztyk:

Czasem celowo warto na krótką chwilę zaprzestać aktywności w poszukiwaniu pracy, aby zwyczajnie odpocząć, naładować przysłowiowe baterie. Należy jednak pamiętać, że im dłużej poszukujemy zatrudnienia, tym nasze emocje i samoocena mogą stawać się coraz bardziej negatywne. Krótki czas regeneracji sił powinien nas mobilizować do dalszej wytężonej walki o swoje miejsce na rynku pracy.

  • Nie bój się prosić o pomoc

Dobrze jest szukać motywacji i siły w sobie. Czasami jednak okazuje się to zbyt trudne i warto skorzystać z pomocy. Wsparcie rodziny i przyjaciół jest nieodzowne, jednak może nie wystarczyć. Julia Sztyk zaznacza, że można wtedy zwrócić się do fachowców:

Są to doradcy zawodowi, pośrednicy pracy, specjaliści zajmujący się projektami, rekruterzy, coachowie czy psycholodzy. Mogą oni okazać się osobami naprowadzającymi na właściwe tory. Otaczanie się ludźmi życzliwymi i wspierającymi nas w procesie poszukiwania pracy jest kluczowe, ponieważ wspomaga to naszą samoocenę i buduje wiarę, która jest podstawą powodzenia i sukcesu w każdej dziedzinie naszego życia.

Zdaniem Julii Sztyk warto korzystać także ze wsparcia instytucjonalnego, dzięki któremu możemy uzupełniać kwalifikacje, poznawać pracodawców czy wyznaczać sobie cele zawodowe. Chodzi m.in. o udział w targach pracy, szkoleniach podnoszących kwalifikacje czy projektach finansowych ze środków unijnych. Przykładowo, podczas Festiwalu Pracy JOBICON można skonsultować swoje CV z ekspertami, wziąć udział w symulacjach rozmów kwalifikacyjnych, posłuchać ciekawych wykładów i zapoznać się z ofertami różnych pracodawców.

Coaching: Poznaj siebie, pokonaj blokadę, uwolnij swój potencjał

Przeformułowanie celów zawodowych, uzupełnienie kwalifikacji, przebranżowienie, przykładanie większej wagi do tworzenia dokumentów rekrutacyjnych – to przykładowe rozwiązania, dzięki którym możemy przełamać impas i znaleźć wymarzone miejsce zatrudnienia. Ważne, by być świadomym własnych zasobów i dobrać najskuteczniejsze środki, dzięki którym poszukiwania zakończą się sukcesem.

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Oceń artykuł