Porady Kariera i rozwój Strażak, prawnik – które zawody są najbardziej szanowane?
16.01.2019  | 4 min czytania

Strażak, prawnik – które zawody są najbardziej szanowane?

16.01.2019  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Trudne i wymagające odpowiedzialności oraz rzetelnego przygotowania – takie są obowiązki przedstawicieli zawodów, które cieszą się największym uznaniem. Wybierając profesję, warto pamiętać, że prestiżowe stanowisko z jednej strony wiąże się z dużym stresem, a z drugiej – może dawać satysfakcję i poczucie spełnienia.

Pensja, możliwości rozwoju, zgodność z zainteresowaniami – to przykładowe powody, dla których decydujemy się na wybór konkretnej drogi zawodowej. Czasami decyzje zależą także od prestiżu. Najbardziej szanowane zawody to m.in.:

Strażak

Gaszenie pożarów, usuwanie skutków klęsk żywiołowych, ratowanie ofiar wypadków uwięzionych w samochodach – strażacy zasługują na miano bohaterów. Dzięki ich wysiłkom i fachowości ludzie czują się bezpieczniej, ponieważ mogą liczyć na konkretną pomoc w sytuacjach zagrożenia.

Prawnik

Trudne studia, wymagająca aplikacja, znajomość przepisów i skomplikowanych interpretacji – aby zostać prawnikiem, trzeba wykazać się zaangażowaniem, samodyscypliną i imponującymi zdolnościami intelektualnymi. W przypadku zawodu adwokata niezbędna jest również wysoka efektywność, ponieważ to od niej zależy zaufanie klientów i prestiż.

Jaki zawód prawniczy będzie dla ciebie najlepszy

Lekarz

Wieloletnia nauka i trudne początki kariery to również domena lekarzy, którzy niosą ulgę w cierpieniu, a także ratują ludzkie życie. Ta grupa zawodowa kojarzy się również z atrakcyjnymi płacami. Warto jednak wiedzieć, że dobre zarobki uzyskuje się po latach pracy, a często także dzięki zatrudnieniu w kilku miejscach jednocześnie.  

Ile zarabiają lekarze rodzinni?

Naukowiec / nauczyciel akademicki

Tytuł naukowy doktora lub profesora świadczy o wiedzy eksperckiej. Osoby, które zajmują się nauką, często budzą zaufanie i szacunek. Przykładowo, profesor psychiatrii może być uznawany za światowej sławy autorytet w dziedzinie leczenia konkretnych chorób lub zaburzeń. Doświadczeni eksperci cieszą się poważaniem nie tylko w środowisku naukowym, ale też medialnym – udzielają wywiadów prasowych i występują w programach radiowych i telewizyjnych. Postrzegani są jako osoby wiarygodne i kulturalne.

Ile zarabia nauczyciel akademicki?

Pilot samolotu

Aby zdobyć licencję pilota, trzeba wykazywać się ponadprzeciętnymi umiejętnościami i odpowiedzialnością. Duże znaczenie mają także predyspozycje fizyczne i psychiczne. Wysokie wymagania sprawiają, że zawód ten wykonują wyłącznie najlepiej przystosowane osoby, które przechodzą ostrą selekcję i dobrze radzą sobie w sytuacjach kryzysowych. Tacy ludzie są otaczani szacunkiem, a czasami wręcz podziwem.

Kalkulator: oblicz, ile zarobisz „na rękę” i porównaj zarobki w zależności od rodzaju umowy
Sprawdź
 

Wykonywanie szanowanych zawodów nie tylko wiąże się z obciążeniem, ale może też gwarantować satysfakcję, prestiż i poczucie, że realizuje się ważne i pożyteczne zadania. Taka świadomość motywuje do działania i rozwoju, a także zmniejsza dyskomfort związany np. z koniecznością podejmowania ryzyka.  

Oceń artykuł