Porady Kariera i rozwój Stanowisko pracy - co to jest?
16.04.2018  | 3 min czytania

Stanowisko pracy - co to jest?

16.04.2018  | 3 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Stanowisko pracy (etat, posada) – element struktury organizacyjnej zakładu pracy. Do każdej posady przypisane są zadania, które wykonuje pracownik. Istnieją również wymogi, jakie należy spełnić, aby zostać zatrudnionym. Stanowisko pracy to też miejsce przystosowane do wykonywania obowiązków określonego rodzaju. Ważne, by spełniało ono normy BHP dotyczące metrażu, oświetlenia itd.

Jak zadbać o stanowisko pracy?

W pracy spędzamy wiele godzin, dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad związanych z ergonomią. Zwróć uwagę na warunki, w których wykonujesz obowiązki służbowe. Biurko, krzesło, meble, urządzenia, oświetlenie - to wszystko ma znaczenie z punktu widzenia nie tylko Twojego komfortu i wygody, ale też samopoczucia i zdrowia. Więcej o ergonomii przeczytasz w artykule: 

7 najważniejszych zasad ergonomii pracy

Hot desk, open space, a może home office?

Wiele stanowisk ulokowanych na dużej, otwartej powierzchni biurowej? A może tzw. gorące biurka i ciągła zmiana miejsc? Jesteś zwolennikiem takich trendów, czy wolisz tradycyjne warunki pracy i przypisanie biurka do każdego pracownika? Sprawdź wady i zalety poszczególnych rozwiązań. Dowiedz się, co pracownicy rozumieją pod pojęciem: idealne miejsce pracy. Wyniki badania Pracuj.pl na ten temat znajdziesz tutaj: 

Open space i hot desk - wolność czy problem?

Jeśli Twój pracodawca oferuje możliwość wykonywania obowiązków w trybie home office, pamiętaj, aby w tym wypadku również zadbać o odpowiednio przystosowane stanowisko pracy. Postaraj się urządzić w domu kącik biurowy. Praca zdalna może być bardzo komfortowym rozwiązaniem, pod warunkiem, że zatroszczysz się o swój kręgosłup i oczy. Podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze bardzo ważne jest m.in. właściwe ułożenie dłoni i łokci. Należy też dobrać odpowiednie oświetlenie. O tym, jak dbać o wzrok, przeczytasz w artykule:

Oczy na pełny etat

Bezpieczne i komfortowe warunki

Do obowiązków pracodawcy należy zapewnienie pracownikowi bezpiecznych, optymalnych warunków pracy. Od ich jakości w dużym stopniu zależy efektywność zatrudnionej osoby. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z pracą fizyczną, czy z wielogodzinnym przebywaniem za biurkiem i przed monitorem – w firmie powinny być przestrzegane przepisy BHP.

Stanowisko, czyli Twoje zadania

„Stanowisko pracy” ma również inną definicję. Nie chodzi bowiem wyłącznie o fizyczne miejsce pracy, spełniające zasady BHP, ale też przypisany zakres obowiązków. Szukając pracy i przeglądając oferty, zwróć uwagę na stawiane przez pracodawców wymagania i wypunktowane zadania realizowane na rekrutowanym stanowisku. W zależności od firmy ta sama nazwa stanowiska może oznaczać różny zakres odpowiedzialności. Z tego powodu ważny jest też opis stanowiska, który stosujesz w swoim CV. Aby pracodawca mógł bliżej poznać Twoje kompetencje, doświadczenie i osiągnięcia, zadbaj o precyzyjne i rzeczowe przedstawienie swoich zadań na poprzednich stanowiskach.

Stanowiska przyszłości

Jak będzie wygląda praca w przyszłości? Czy będzie dominować model hybrydowy albo praca zdalna? Jak będą projektowane biura i czy przestrzenie biurowe będą spełniać taką samą rolę jak obecnie? To pytania, na które już teraz eksperci szukają odpowiedzi. Pewne jest to, że rynek cały czas się zmienia. Niektóre profesje odchodzą do lamusa, a w ich miejsce pojawiają się zupełnie nowe stanowiska. Takie zjawisko widoczne jest m.in. w sektorze IT czy branży digital marketingu.

Chcesz się dowiedzieć, na czym polegają kompetencje cyfrowe, do których należy przyszłość? Przeczytaj wywiad:

Praca przyszłości

Co nas czeka za kilka, kilkanaście lat? Czym będziemy się zajmować w przyszłości, czego będziemy się uczyć? Tego dowiesz się z artykułu:

Kim będzie pracownik przyszłości?

Jakie umiejętności już teraz warto rozwijać, aby przygotować się na to, co przyniosą kolejne lata? Kto odnajdzie się na rynku pracy? Sprawdź:

Jakie kompetencje kształcić już dziś?

Stanowisko pracy to miejsce i przedmioty. To zadania, obowiązki, wyzwania i cele. To coś, co jest bliskie człowiekowi, a zatem warto zadbać, by przynosiło jak najwięcej satysfakcji.

 

 

 

Oceń artykuł