Porady Kariera i rozwój Jak wzmocnić siłę wizerunku online i dobrze wypaść w sieci?
27.03.2020  | 5 min czytania

Jak wzmocnić siłę wizerunku online i dobrze wypaść w sieci?

27.03.2020  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Szukając pracy, sprawdzasz w sieci informacje o firmach. Odwróćmy na chwilę role – zastanów się, co zobaczy Twój przyszły pracodawca, kiedy wpisze do wyszukiwarki internetowej Twoje imię i nazwisko? Internet nie zapomina, dlatego i my nie zapominajmy o sile wizerunku online. Pomyśl tylko: zdjęcie na wizytówce, w mediach społecznościowych, na koncie w portalu rekrutacyjnym, czy fotografia dołączona do CV lub portfolio - to właśnie one są Twoim pierwszym, podstawowym środkiem przekazu i mogą nadać rozpędu karierze. Podpowiadamy, jak zadbać o swoją markę osobistą.

Z artykułu dowiesz się:

• Na co zwrócić uwagę przed zrobieniem zdjęcia biznesowego?
• Jak najlepiej wykorzystywać siłę wizerunku online?
• Jak dobrze wypaść na telekonferencjach i zdalnych rozmowach o pracę?

1. Dobre zdjęcie biznesowe – o czym musisz pamiętać?

Jak zawsze: najważniejsze są szczegóły. Warto mieć to na uwadze, jeśli po zrobieniu zdjęcia chcemy być zadowoleni z efektów.
- podkreśla Katarzyna Piasecki, CEO firmy ENNBOW, która inspiruje i wspiera kobiety w budowaniu profesjonalnego wizerunku.

Zdaniem ekspertki z ENNBOW dobrze jest zastosować kilka kluczowych reguł i wyposażyć się w gotową listę punktów „do odhaczenia” – to one będą stanowić o sile Twojego wizerunku online:

  • profesjonalny ubiór, czyli proste kroje, stonowane kolory, ponadczasowa klasyka w postaci niepogniecionej białej bluzki lub koszuli, dobrze skrojonego żakietu lub dobranej czarnej marynarki.
  • schludna fryzura - ani przekombinowane upięcie, ani rozczochrana czupryna nie będą dobrze o Tobie świadczyć. Co innego mały koczek, prosto ścięte lub zaczesane do tyłu włosy.
  • delikatne dodatki i makijaż – pozostań przy minimalizmie. Co prawda zdjęcia wymagają od Ciebie odpowiedniego przygotowania, ale pamiętaj o zasadzie: w świetle obiektywu mniej znaczy więcej. Robiąc makijaż, warto zwrócić uwagę, żeby skóra była nawilżona, usta delikatnie podkreślone, a podkład zakrył niedoskonałości, ale nie stworzył efektu maski. Biżuteria jest mile widziana, ale nie powinna odwracać uwagi od Twojej twarzy.
  • odpowiednia jakość zdjęcia – aby cały trud przygotowań nie poszedł na marne, odpowiednio wcześniej zadbaj o dobrą jakość zdjęcia.  
    Każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia z fotografią, wie, jak dużą rolę odgrywa oświetlenie! Idealne jest to naturalne, dzienne.
    - Katarzyna Piasecki Nie zapomnij też upewnić się, jakich wymiarów zdjęcia potrzebujesz i czy wykorzystywany sprzęt zapewni Ci jak najlepszą jakość.

Jak skutecznie budować swoją karierę?

2. Jak wykorzystać siłę wizerunku online?

Masz już swoją fotografię biznesową. Czy wiesz, jak ją wykorzystać, aby skutecznie kreować swój profesjonalny wizerunek online? Na pewno masz swój profil w mediach społecznościowych – pamiętaj jednak, że dla budowania lepszej rozpoznawalności warto działać na wielu kanałach. A charakter każdego z nich często wymaga innego zdjęcia. Dlatego miej na uwadze, aby żadnego zdjęcia nie puszczać w internetowy eter bez odpowiedniego podpisu, dodatkowej treści, która będzie stanowić jego dopełnienie. Bądź aktywny – nie tylko ze względu na algorytmy, ale i po to, by na bieżąco dzielić się Twoimi osiągnięciami i inspiracjami ze światem! Warto mieć pod ręką profesjonalną fotografię, jeśli zakładasz własną stronę www, piszesz blog tematyczny, przygotowujesz publikacje eksperckie, prowadzisz szkolenia albo występujesz jako prelegent na wydarzeniach branżowych. Twoje zdjęcie biznesowe przyda Ci się też do CV, które będziesz mógł zamieścić również na swoim koncie w portalu Pracuj.pl.

Jak dodać CV na koncie Pracuj.pl

3. Jak dobrze wypaść na telekonferencjach i zdalnych rozmowach o pracę?

Ekran komputera i spotkania „przez kamerę” mogą zwiększać nasz dystans do sytuacji – a to błąd! Choć na takim zebraniu nie jesteśmy „fizycznie”, to i tak siła wizerunku nie słabnie. Wprost przeciwnie - nawet jeśli rekrutacja odbywa się przy Twoim kuchennym blacie, to i tak nadal jest to oficjalne spotkanie biznesowe. Twój strój powinien więc odzwierciedlać powagę sytuacji

Elegancką stylizacją okazujesz szacunek swojemu rozmówcy. Skoro jednak zostajesz w domu, zwróć uwagę na to, by było Ci wygodnie – idealnym rozwiązaniem będą ubrania niegniotące się, przewiewne i wykonane z elastycznych materiałów.
- Katarzyna Piasecki

Kolejna cenna uwaga dla wzmocnienia siły wizerunku? Uporządkuj tło za Tobą. Wybierz właściwe miejsce do rozmowy - pamiętaj o oświetleniu, najlepiej tym naturalnym. Zagracony pokój i koszule suszące się na drugim planie z pewnością nie będą Twoimi sprzymierzeńcami.
Koniecznie upewnij się, że w Twoim otoczeniu panuje porządek, zanim jeszcze połączysz się z pracodawcą – zaznacza ekspert ENNBOW.
Umiejętność skutecznego wykorzystywania siły wizerunku jest nieodzowną pomocą przy budowaniu swojej rozpoznawalności na rynku pracy.  Może naprawdę wpłynąć na to, jak potoczy się nasza kariera – wszystko zaczyna się przecież od pierwszego wrażenia. Niech zatem będzie jak najlepsze.
Oceń artykuł