Porady Kariera i rozwój Sekretarka, asystent – sprawdź 5 mitów na temat pracy w tych zawodach
25.01.2018  | 1 min czytania

Sekretarka, asystent – sprawdź 5 mitów na temat pracy w tych zawodach

25.01.2018  | 1 min czytania
Autor wpisu Agnieszka Dobosz
Ocena treści
(4.2)

Na hasło „sekretarka” albo „asystentka” wyobrażasz sobie panią w garsonce, która zajmuje się odbieraniem telefonu, kserowaniem dokumentów i piciem kawy? Nic bardziej mylnego. Praca w tych zawodach jest pełna wyzwań, różnorodnych obowiązków i możliwości. Może być także dobrze płatna. Zobacz 5 popularnych mitów i sprawdź, czym zajmuje się sekretarz albo asystentka oraz od czego zależy, ile zarobi.

Pracodawco, sprawdź zakres obowiązków sekretarki i wzór ogłoszenia o pracę

MIT 1: w tym zawodzie pracują tylko kobiety

Chyba najpowszechniejszy. To prawda, że jest to fach mocno sfeminizowany – dlatego m.in. najczęściej używa się rodzaju żeńskiego w nazwie zawodu – jednak nie oznacza to, że panowie nie mają tutaj czego szukać. Na stanowiskach asystenckich czy w sekretariacie można spotkać również mężczyzn.

MIT 2: zawód sekretarki/sekretarza i asystentki/asystenta to jedno i to samo – głównie odbierasz telefony

Takie myślenie to także błąd. Co prawda są to wszystko stanowiska administracyjne, ale mogą się od siebie diametralnie różnić – także pod względem zakresu obowiązków. Pracując w tych zawodach, możemy zajmować się chociażby całościową administracją małej firmy, zarządzać sekretariatem wydziału na uczelni, być asystentką czy asystentem konkretnego działu przedsiębiorstwa odpowiedzialną za wsparcie poszczególnych pracowników czy projektów, a końcu współpracować bezpośrednio z zarządem wielkiej korporacji. Specyficzną funkcję pełni asystentka personalna (czy też asystent personalny), która jest prawą ręką szefa i wspiera go zarówno w obowiązkach zawodowych, jak i prywatnych, często w nienormowanym czasie pracy.  A to tylko niektóre z wielu odmian pracy asystentki czy sekretarza.

MIT 3: zarobki w tych zawodach są bardzo niskie

To również nieprawda. Wiele zależy od specjalizacji, zakresu obowiązków, doświadczenia, wielkości i lokalizacji firmy, a także – co często istotne – znajomości języka obcego. I tak osoby zatrudnione na stanowisku asystentki personalnej/asystenta personalnego zarobią przeciętnie 4 400 zł brutto miesięcznie, a jedna czwarta najlepiej zarabiających z tej grupy – ponad 5 300. Jeśli dołożyć do tego biegłą znajomość języka obcego, można co miesiąc dostać ponad 5 700 zł brutto. Sekretarka czy sekretarz muszą pogodzić się ze sporo niższą pensją – przeciętnie 3 000 zł brutto miesięcznie; ponad 4 000 zarobią jedynie osoby, które płynnie posługują się językiem obcym. Województwem, które najlepiej wynagradza osoby pracujące w tym obszarze jest mazowieckie; sekretarze i asystentki najgorzej zarobią w woj. podlaskim i podkarpackim.

Sprawdź zarobki na swoim stanowisku >>

MIT 4: to nudna, acz łatwa praca

Ktokolwiek, kto pracował kiedyś na stanowisku sekretarki czy asystenta, na pewno się z tym nie zgodzi. Ze względu na zazwyczaj szeroki zakres obowiązków, raczej nie sposób tu się nudzić. Szczególnie, że zadania mogą być bardzo zróżnicowane i niekoniecznie łatwe – od prowadzenia biura czy kalendarza przełożonego, przez organizację wydarzeń firmowych, podróży służbowych i spotkań, tworzenie umów i potrzebnych dokumentów, obsługę korespondencji czy faktur, współpracę z różnymi działami, po przygotowywanie oficjalnych komunikatów i prezentacji biznesowych na posiedzenia zarządu. Osoby pracujące na tych stanowiskach często otrzymują dodatkowe zadania np. organizacyjne, nierzadko do wykonania w bardzo krótkim czasie, więc o przewidywalności i nudzeniu się raczej nie można tu mówić.

Sprawdź, jak mówienie “nie” pomoże Twojej karierze >>

MIT 5: w zasadzie nie potrzeba wyjątkowych umiejętności, aby być sekretarką/sekretarzem lub asystentką/asystentem

Wręcz przeciwnie – wymagania na tym stanowisku są obszerne. W ofertach pracy najczęściej pojawia się wykształcenie wyższe, biegła obsługa przynajmniej pakietu Ms Office czy prawo jazdy kategorii B. Do tego szereg cech i kompetencji – umiejętność koordynacji wielu zadań jednocześnie, doskonała organizacja pracy, szybkość działania, odporność na stres, odpowiedzialność i samodzielność czy łatwość w nawiązywaniu kontaktów i zdolności organizacyjne. Osobną kategorią jest znajomość języków obcych, niezwykle ważna w tym zawodzie. Od jej biegłości będą zależeć m.in. nasze zarobki. W niemal 80% ofert pracy zawarte jest wymaganie znajomości języka angielskiego; na kolejnych miejscach plasuje się niemiecki, francuski czy rosyjski. Nierzadko spotyka się ogłoszenia wymagające biegłości w przynajmniej dwóch językach.

[Dane finansowe na podstawie serwisu zarobki.pracuj.pl. Podane kwoty to mediany – wartości przeciętne.]

Szukasz pracy jako sekretarka czy asystentka albo sekretarz czy asystent? Zajrzyj na pracuj.pl: https://www.pracuj.pl/praca?cc=5001001%2c5001002

Oceń artykuł