Branża IT umożliwia pracę w międzynarodowym środowisku, w ciekawych i nowoczesnych projektach oraz – co jest często kluczowym czynnikiem przy wyborze pracy – kusi wysokim wynagrodzeniem. Information Technologies tak naprawdę skupia wiele bardzo różnych zawodów, których zasadniczym wspólnym elementem jest oprogramowanie: jego tworzenie, dystrybucja oraz wsparcie. To, czym dokładnie będziesz się zajmował(a), będzie miało ogromny wpływ na późniejsze warunki finansowe, rozwojowe i biznesowe. Niektóre profesje są bardzo atrakcyjne, inne mniej; jedne wymagają dużo nauki, aby rozpocząć pracę, inne wcale itp. Jeśli zastanawiasz się, w którym kierunku chcesz się rozwijać lub czy w ogóle warto myśleć o pracy w IT, poniższy tekst powinien pomóc ci w podjęciu decyzji.
Pewnie najbardziej interesuje cię, ile będziesz zarabiać. Sprawa jest prosta – wysokość wynagrodzeń kształtuje rynkowe prawo podaży i popytu: im mniej jest specjalistów posiadających wymagane na rynku umiejętności, tym wyższe zarobki zaoferują im pracodawcy, aby ich pozyskać – i odwrotnie. Nie ulega wątpliwości, że pracownicy szeroko pojętej branży IT są w tej chwili jednymi z najlepiej opłacanych specjalistów w Polsce – chociaż oczywiście nie wszyscy. Sztuka polega na tym, aby przewidzieć, która technologia będzie w cenie – i jej się uczyć. IT bowiem, w porównaniu do wielu innych branż, rozwija się fenomenalnie szybko. Technologie i narzędzia pracy mogą się całkowicie zmienić w ciągu zaledwie kilku lat, a pracownicy muszą za nimi nadążać, aby być potrzebni na rynku. Dotyczy to wszystkich zawodów w IT: programistów, administratorów, supportu oraz managerów.
[box type="download"] Więcej o zarobkach w branży w przewodniku "Pracuj w IT": http://www.pracuj.pl/pracuj-w-it[/box]
Na tym jednak cechy wspólne się kończą. Różnice zaś są na tyle istotne, że przekwalifikowanie się z jednej profesji na drugą wewnątrz IT może być bardzo trudne. A po osiągnięciu pewnego wieku (i związanym z tym: wolniejszym tempem przyswajania nowości technologicznych, mniejszą ilością wolnego czasu i zobowiązaniami finansowymi, uniemożliwiającymi tymczasowo podjęcie mniej płatnej pracy) – wręcz niemożliwe. Warto więc możliwie wcześnie wybrać docelowy fach.
Najłatwiej oczywiście zacząć od supportu, czyli od szeroko rozumianego wsparcia w tworzeniu i dostarczaniu oprogramowania. Może ono polegać np. na przyjmowaniu od użytkowników zgłoszeń błędów i zapisywaniu ich w systemie lub telefonicznym udzielaniu pomocy. Tzw. „próg wejścia”, czyli wszystko, co musisz umieć, aby rozpocząć taką pracę, jest niewielki. Ale konsekwencją tego są także niewielkie (w porównaniu do całej branży) zarobki. Ponadto wykonywane zadania są rzadko jakkolwiek związane z aspektami technologicznymi. Taka praca nie jest zbyt rozwojowa, a naturalny awans na bardziej techniczne stanowisko – bardzo mało prawdopodobny.
Sytuacja wygląda lepiej w przypadku testerów oprogramowania. Jedni testują systemy ręcznie (tj. „klikają”), inni piszą testy automatyczne - w rzeczywistości programują automaty sprawdzające poprawne działanie systemów, które są potem wielokrotnie uruchamiane. Opanowanie narzędzi służących do pisania testów automatycznych jest dobrym punktem wyjścia do nauki profesjonalnego programowania.
Zdecydowanie największe możliwości branża IT oferuje programistom (in. developerom) – czyli tym, którzy de facto piszą systemy informatyczne. Technologii programistycznych jest bardzo wiele: różnią się między sobą możliwymi zarobkami, dodatkowymi benefitami (pakiety zdrowotne i sportowe, a także certyfikaty i konferencje) oraz rodzajem biznesu, dla którego się pracuje (produkcja elektroniki, banki, agencje interaktywne itd.). Pomimo, że ludzie spoza branży ich nie rozróżniają, to programiści C++, .NET albo PHP to praktycznie inne profesje. Wymagają wiedzy i doświadczenia z innego zakresu oraz znajomości zupełnie różnych bibliotek, frameworków i samej składni języka programowania (czyli tego, w jaki sposób pisać kod, który komputer może wykonać). Jednak programistom znającym już jakąś technologię znacznie łatwiej nauczyć się kolejnej, bo programowanie w każdym języku jest do siebie podobne. Kiedy na rynku pojawia się nowa technologia, której specjaliści są poszukiwani, aktywni programiści uczą się jej, aby podnieść swoją wartość. W związku z tym atrakcyjność oferty pracy dla developera to nie tylko wynagrodzenie, ale także technologia, w jakiej miałby pracować oraz możliwości rozwoju.
Wysokich umiejętności technicznych wymaga się także od administratorów. Zajmują się oni m.in. serwerami, bazami danych, sieciami i bezpieczeństwem – czyli krytycznymi aspektami związanymi z działaniem systemów. Zarobki i możliwości rozwoju adminów są porównywalne z programistami. Także „próg wejścia” może być bardzo wysoki. W związku z tym przekwalifikowanie się z programisty na admina lub na odwrót ma sens tylko na początku kariery. Należy jednak mieć na uwadze, że zapotrzebowanie na administratorów jest mniejsze niż na programistów.
Jak widać, IT to zbiór różnych zawodów o różnych możliwościach. Pracę w branży należy postrzegać jako długoterminową inwestycję w siebie, dlatego warto jak najwcześniej wybrać odpowiednią dla siebie ścieżkę zawodową.
Interesuje Cię praca w tej branży? Zajrzyj do przewodnika "Pracuj w IT" i dowiedz się więcej!
Autorem tekstu jest Tomasz Ducin. Z branżą IT związany od 7 lat. Prowadzi warsztaty i prezentacje m.in. na pyWaw, meet.js, warsaw.js, warsjawa i django carrots. Obecnie pracuje w Cybercom Poland jako Senior Software Consultant. Uczestniczy w międzynarodowych projektach z sektora finansowego i analizy danych. Pasjonat technologii JavaScript, Python i Java, zainteresowany nowoczesnymi technikami tworzenia oprogramowania (TDD, CI, agile itp).