Zadowolenie z wykonywanej pracy sprawia, że czujemy się szczęśliwsi i jesteśmy bardziej efektywni. Według wyników badania Pracuj.pl „Benefity - czyli co motywuje pracowników?” odpowiednie wynagrodzenie jest podstawą satysfakcji zawodowej. Ale nie tylko. Ankietowani podają też inne czynniki, m.in. dofinansowanie do szkoleń i możliwość pracy zdalnej.
Satysfakcja z pracy najczęściej towarzyszy nam wtedy, kiedy wykonujemy zawód odpowiadający naszym predyspozycjom i oczekiwaniom. Jednak upływający czas i narastająca liczba zadań sprawiają, że poziom naszej motywacji spada.
Satysfakcję możemy także próbować wzniecać sami, m.in. wyznaczając sobie cele możliwe do osiągnięcia, akceptując swoje porażki. To dobra taktyka, ponieważ brak zadowolenia z pracy prowadzi do zniechęcenia i obniżenia poczucia własnej wartości. Konsekwencją takiej sytuacji jest wypowiedzenie przez pracownika umowy o pracę.
7 nawyków, które pozwalają czerpać satysfakcję z pracy
Co najbardziej wpływa na satysfakcję zawodową?
Najbardziej motywującymi czynnikami w pracy są: przyjazna atmosfera w biurze, równe traktowanie, uczciwa płaca oraz benefity. Uczestnicy badania „Benefity - czyli co motywuje pracowników?” wymienili także cztery dodatkowe elementy: dofinansowanie do urlopów, dofinansowanie do szkoleń, opieka medyczna i praca zdalna. To właśnie one podniosłyby poziom satysfakcji zawodowej pracowników i zadecydowały o zmianie obecnego miejsca pracy.
Benefity - czyli co motywuje pracowników?
- Dofinansowanie do urlopów
Okazuje się, że tego typu dodatek jest najbardziej ceniony przez zatrudnionych. Aż 72% respondentów byłoby skłonnych przejść do innej firmy, mając w perspektywie dopłatę do urlopu. Jak wiemy, solidny wypoczynek służy efektywności w pracy i w pozytywny sposób wpływa na nasze samopoczucie i nastawienie do obowiązków zawodowych.
Wczasy pod gruszą – sprawdź, czy Ci się należą
- Dofinansowanie do szkoleń
Atrakcyjny benefit, niemalże w takim samym stopniu jak dofinansowanie do urlopu. Wytypowany przez 70% ankietowanych. Trudno się dziwić, że cieszy się takim zainteresowaniem. Jeśli pracodawca oferuje nam dopłatę do edukacji, to zyskujemy ogromną szansę rozwoju. Wzrasta także nasza pozycja na rynku pracy.
Czy szef może dopłacić do Twoich studiów?
- Prywatna opieka medyczna
Stała się normą w wielu firmach. W badaniu - jako atrakcyjny dodatek - wymieniło ją 62% ankietowanych. Pracownicy cenią sobie dostęp do prywatnych placówek i umawiania wizyt lekarskich bez konieczności długiego czekania.
- Możliwość pracy zdalnej
Atrakcyjna dla 40% ankietowanych. Dzięki pracy zdalnej pracownicy zyskują więcej swobody i czasu na zajmowanie się obowiązkami pozazawodowymi. Co ciekawe - w grupie osób w wieku do 40 lat - co drugi pracownik deklaruje pracę z domu jako czynnik najbardziej brany pod uwagę przy zmianie firmy. Dla niektórych jest to gwarancja wygody, która bardzo pozytywnie wpływa na ocenę satysfakcji zawodowej.