Porady Kariera i rozwój Rozwój w smartfonie, czyli polecane aplikacje do nauki angielskiego, samorozwoju i medytacji
07.09.2021  | 6 min czytania

Rozwój w smartfonie, czyli polecane aplikacje do nauki angielskiego, samorozwoju i medytacji

07.09.2021  | 6 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Technologie dają naprawdę wiele możliwości. Nie musisz zapisywać się na drogie kursy, dojeżdżać do większych miast ani posiadać specjalistycznego sprzętu, by zgłębiać wiedzę w temacie, który Cię interesuje. Smartfon z dostępem do internetu to potężne narzędzie, które można wykorzystać zarówno do rozrywki, jak i do rozwoju. Jeśli dopiero wkraczasz w fascynujący świat aplikacji do nauki, koniecznie sprawdź, którymi z nich warto zainteresować się na początku. Uwaga! To wciąga!

O czym przeczytasz w artykule:

• Darmowe aplikacje do nauki angielskiego i innych języków
• Aplikacje do medytacji i pomagające się skupić
• Aplikacje rozwijające mózg

| 15 kont na Instagramie, które pomogą Ci się rozwijać – nie tylko zawodowo

Darmowe aplikacje do nauki angielskiego i innych języków

Fascynują Cię języki obce, ale nie wiesz, którego z nich zacząć się uczyć? Chcesz utrwalić sobie znajomość tych, które już znasz? A może szukasz wsparcia w nauce? W każdym przypadku odpowiedzią będą aplikacje do nauki języków. Poniżej przedstawiamy kilka popularnych apek. Sprawdź, która metoda nauki odpowiada Ci najbardziej!

| Nagraj swoje słowa, czyli jak przełamywać bariery językowe

1. Aplikacja Memrise – to jedna z popularniejszych, ale i najlepszych aplikacji do nauki języków: angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, francuskiego i rosyjskiego. Jej dużą zaletą są krótkie nagrania wideo z native speakerami, które pozwalają uczyć się żywego języka i odpowiedniego akcentu. W zależności od potrzeb możesz dobrać sobie kurs językowy skupiający się na którymś z trzech tematów: przeprowadzki do innego kraju, podróży czy kultury. Aplikacja Memrise pomoże Ci wyćwiczyć wymowę i słuchanie, zrozumieć gramatykę, a nawet… poćwiczyć komunikację w rozmowie z chatbotem. Dodatkiem jest program do nauki własnych słówek, które zapisuje się jako fiszki oparte na skojarzeniach. To zdecydowanie najbardziej wszechstronna aplikacja do nauki języków.

2. Doulingo – tej aplikacji chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Dzięki temu, że uczy od razu budowania całych zdań, świetnie sprawdza się u początkujących. Co pewien czas pojawiają się także zadania ze słuchaniem i – opcjonalnie – wymową. Jej niewątpliwą zaletą jest wszechstronność: chociaż startowała jako darmowa aplikacja do nauki angielskiego, obecnie umożliwia naukę około 40 języków. Technika grywalizacji, polegająca na zdobywaniu kolejnych poziomów oraz punktów, oraz krótkie spersonalizowane lekcje sprawiają, że z Duolingo chętnie korzystają i dorośli, i dzieci.

| Cel, metody i… odwaga, czyli sekret skutecznej nauki języka obcego

3. Anki – jest propozycją dla osób zainteresowanych aplikacjami do nauki słówek. Uczenie odbywa się tu za pomocą fiszek – możesz wybierać spośród tych już wgranych w program lub potraktować Anki jako aplikację do tworzenia fiszek z własnymi propozycjami. Nauka jest prostsza dzięki zasadzie powtórek rozłożonych w czasie: w zależności od tego, jak oznaczysz kartę z danym słówkiem, będzie ono pojawiało się częściej (gdy jest nowe) lub rzadziej (gdy oznaczysz, że już je znasz). To świetny sposób na to, by uczyć się tego, czego jeszcze nie umiesz, i powracać do znanych już rzeczy, by ich nie zapomnieć.

4. WordBit – to aplikacja typu „jedno słowo dziennie”. Mechanizm jej działania jest bardzo prosty, a zarazem bardzo sprytny. Ilekroć sięgasz po telefon i klikasz ekran blokady – zamiast tapety pojawia się jedno słówko wraz z definicją, przykładem użycia w zdaniu i łączliwością. Dodatkowo możesz sprawdzić synonimy, nauczyć się wymowy i poznać wskazówki gramatyczne. A jeśli masz głód wiedzy – aplikacja udostępnia także quizy, w których sprawdzisz, co już umiesz, i poznasz zdecydowanie więcej niż tylko jeden wyraz.

To tylko kilka propozycji, które pokazują, jak aplikacje do nauki języków mogą pomóc w zgłębianiu tajników lingwistyki. Jeśli któryś z wymienionych programów nie odpowiada Ci pod względem interfejsu czy możliwości – z pewnością łatwo znajdziesz dla niego zastępstwo. Jedno słówko dziennie, 15 minut z gramatyką, krótki filmik z wypowiedzią native’a, fiszki – aplikacja, która to potrafi, jest na wyciągnięcie smartfona.

| 9 przydatnych aplikacji, które ułatwią Ci życie i pracę

Aplikacje do medytacji i pomagające się skupić

Równie ważna co nauka języków – a czasem nawet ważniejsza – jest nauka dbania o siebie. W tym także pomóc mogą odpowiednie aplikacje. Jeśli brakuje Ci czasu na to, by samodzielnie zadbać o swój umysł, wspomóż się technologią. Poniżej przedstawiamy kilka programów, które pomagają skupić się na sobie i zadbać o swój dobrostan.

| Za dużo, za głośno, za szybko, czyli przeciążony umysł pracownika

1. Aplikacja Calm – powstała po to, aby pomóc się wyciszyć po dniu pełnym emocji. Część osób nie potrzebuje do tego specjalnych aplikacji do medytacji, część ma duży problem z tzw. FOMO i nie potrafi samodzielnie odłączyć się od bodźców i nie myśleć o niczym. W aplikacji Calm wybierasz sobie rodzaj sesji: możesz postawić na taką, w której kojący głos opowiada Ci o praktykowaniu wdzięczności, albo taką, podczas której słyszysz tylko szum fal czy śpiew ptaków. Od Ciebie zależy też, jak długo będziesz offline – możesz zacząć od dwóch minut i stopniowo wydłużać ten czas. Uwaga – za większość funkcjonalności trzeba zapłacić.

2. Headspace – medytacja i mindfulness to umiejętności, które możesz ćwiczyć także w tej aplikacji. Tutaj jednak dostajesz dostęp do 10-dniowego kursu prowadzonego przez osobę, która każdego dnia podczas 10-minutowej lekcji nakierowuje Twoje myśli na odpowiednie tory, daje wskazówki czy wspiera swoim głosem. Po wykupieniu opcji premium zyskujesz dostęp także do innych opcji: medytacji podczas biegania czy w komunikacji miejskiej lub możliwość śledzenia postępów.

3. Forrest – jak skutecznie odkleić się od ekranu na dłuższy czas? Posadź las! Nie, to nie żart. W aplikacji Forrest sadzisz drzewa. Wyrośnięcie jednego zajmuje 30 minut – i jest to czas, podczas którego nie możesz odblokować klawiatury telefonu. Jeśli to zrobisz, drzewo uschnie. A tego nikt by nie chciał, prawda? Aplikacja pozwala się skupić na bieżących działaniach i walczyć z odruchem ciągłego scrollowania. W wersji pro – dodatkowo płatnej – sadzisz prawdziwy las.

4. Focus Keeper – Pomodoro Timer – technika Pomodoro staje się coraz popularniejsza i nic dziwnego, że powstała przeznaczona jej aplikacja. Koncentracja to umiejętność, której potrzebują chyba wszyscy, jednak coraz trudniej jest ją osiągnąć. I w tym właśnie pomaga Focus Keeper: odmierza czas w 25-minutowych odcinkach pracy (tzw. pomodoro), po których następuje 5 minut przerwy. Po czterech pomodoro pauza wynosi 20 minut. Z minutnikiem połączona jest lista zadań, którą uzupełniasz samodzielnie. Zauważ, że przerwa wypada zawsze po określonym przepracowanym interwale, a nie po skończeniu zadania – to innowacyjne i bardzo skuteczne rozwiązanie!

| 10 aplikacji, które pomogą Ci zarządzać sobą w czasie

Aplikacje rozwijające mózg

Na koniec kategoria aplikacji, które bawiąc, uczą, a ucząc, bawią. Wpływają na inteligencję, ćwiczą umysł i dostarczają przy tym rozrywki. Jest ich naprawdę bardzo wiele, przedstawiamy tylko kilka:

1. Nonogram – utknąłeś w opóźnionym pociągu? A może czekasz w niekończącej się kolejce do lekarza? Zamiast bezmyślnie scrollować internet, zagraj w grę! Nonogram, czyli malowanie liczbami, to znana na świecie łamigłówka, która doczekała się swojej wersji na smartfony. Polega na zakolorowywaniu odpowiednich pól wskazywanych przez liczby znajdujące się obok diagramu, aby stworzyć obrazek. Brzmi prosto, ale jest naprawdę trudne i wymaga myślenia logicznego, wnioskowania i dedukcji. Za to satysfakcja po ukończonym zadaniu – gwarantowana.

| 5 łatwych sposobów na trening mózgu

2. Lumosity – to aplikacja z grami zaprojektowanymi przez naukowców, które mają rozwijać pamięć, koncentrację oraz szybkość umysłu. Na początku gracz wybiera, którą dokładnie umiejętność chce sobie wyćwiczyć (np. zapamiętywanie imion i nazwisk albo poprawienie dokładności wykonywanych zadań), i na tej podstawie algorytm dobiera mu kolejne gry i zadania. Zalecane jest ćwiczenie 3-5 dni w tygodniu. Efektów nie widać od razu – ale czekanie na nie to przecież też element treningu cierpliwości.

3. Math Duel – komu nie zdarzyło się westchnąć z nostalgią za czasami szkolnymi i pomyśleć, że zamiast wykonywać swoją pracę wolałby pisać maturę z matematyki? Mówisz – masz! Math Duel to aplikacja do rozwiązywania zadań z rachunków pamięciowych. Możesz grać samodzielnie albo w parze – na dwóch ekranach. Wybierz tylko jeden z czterech poziomów, działanie (dodawanie, odejmowanie, mnożenie lub dzielenie) – i sprawdź, czy na pewno nadal jesteś matematycznym orłem.

4. DailyArt – nic tak dobrze nie działa na umysł i wrażliwość człowieka, jak kontakt ze sztuką. Stąd propozycja aplikacji, w której nie trzeba główkować, trzeba natomiast… trochę poczytać i pooglądać. Każdego dnia na Twoim smartfonie pojawi się któreś z klasycznych dzieł sztuki wraz z opisem i krótką historią powstania. A jeśli Ci mało – otrzymujesz dostęp do bazy ponad 2500 obrazów i rzeźb, biografii artystów czy opisów muzeów na całym świecie.

| Jak rozwijać kreatywność?

Na koniec polecamy także aplikację do samorozwoju, która powstała w ramach programu Sukces to ja. MyOla jest po to, by wspierać kobiety w życiu osobistym i zawodowym. Znajdziesz tu podcasty, ćwiczenia oddechowe, programy rozwoju, a także wskazówki dotyczące pomocy w kryzysowych sytuacjach.

Smartfon z dostępem do internetu może być doskonałym narzędziem służącym nauce, rozrywce i relaksowi. Warto poświęcić trochę czasu na odkrycie wszystkich możliwości, jakie dają aplikacje, i poszukanie takich, które spełnią stawiane przed nimi wymagania. Na pewno ktoś już wymyślił program, który odpowie na Twoje potrzeby.

Oceń artykuł