Porady Kariera i rozwój Rozwój kompetencji – 10 pomysłów na to, jak w tani sposób podnosić swoje kwalifikacje
26.10.2021  | 6 min czytania

Rozwój kompetencji – 10 pomysłów na to, jak w tani sposób podnosić swoje kwalifikacje

26.10.2021  | 6 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4.5)

„Kto stoi w miejscu, ten się cofa” – to popularne powiedzenie dobrze oddaje ducha czasów, w których przyszło nam pracować. W świecie dynamicznych przemian nie wystarczy raz zdobyć wykształcenie czy zawód. Technologie, mody, potrzeby klientów oraz modele usług ewoluują coraz szybciej, dlatego by nadążyć za rynkiem pracy, warto inwestować w rozwój kompetencji zawodowych. Na szczęście coraz częściej walutą tej inwestycji może być czas – wcale nie są do tego niezbędne duże pieniądze. Sprawdź 10 pomysłów na to, jak tanio rozwijać swoje kompetencje.

Czego dowiesz się z artykułu:

Rozwój kompetencji wczoraj i dziś, czyli nie tylko drogie szkolenia
Rozwój zawodowy zacznij od planowania
Jak rozwijać swoje kompetencje zawodowe? Wypróbuj te narzędzia

| Cała nadzieja w e-learningu. Jak efektywnie korzystać z tej formy rozwoju zawodowego?

Rozwój kompetencji wczoraj i dziś, czyli nie tylko drogie szkolenia

Brian Tracy, znany mówca i guru psychologii sukcesu, jeden z rozdziałów swojego bestsellera „Nawyki warte miliony” poświęca właśnie tematowi rozwijania kompetencji zawodowych. Zdaniem autora nawyk ciągłego doszkalania się i czerpania wiedzy od ekspertów jest tym czynnikiem, który może znacząco przyspieszyć rozwój kariery. Istotne jednak, by wziąć odpowiedzialność za swoją edukację i nie czekać, aż na szkolenie czy kurs wyśle Cię pracodawca.

„Nie popełniaj błędu, czekając, aż dany kurs zostanie zorganizowany w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania albo aż firma zgodzi się pokryć koszty dodatkowych szkoleń. (…) Nikomu tak bardzo jak Tobie nie zależy, żebyś zwiększył swoje dochody i dołączył do grupy 10 procent najlepszych specjalistów w branży. To zadanie należy do Ciebie”. Brian Tracy

Jeśli i do Ciebie przemawia taka koncepcja rozwoju zawodowego, na pewno ucieszy Cię informacja, że współcześnie dbanie o swoje kompetencje – miękkie, językowe, menedżerskie czy jakiekolwiek inne – wymaga znacznie mniejszego wysiłku niż kiedyś. Kilkudniowe kursy czy studia podyplomowe, choć w niektórych sytuacjach z pewnością warte rozważenia, nie są już jedyną możliwością. Aby uczyć się od ekspertów i mieć z tego korzyści, wcale nie jest potrzebny gruby portfel.

Szeroki dostęp do e-learningu oraz kultura dzielenia się wiedzą na blogach, webinarach czy w social mediach otwierają przez chcącymi się rozwijać mnóstwo możliwości. Łatwo jednak wpaść w pułapkę tej dostępności. Dlatego pierwszym krokiem powinna być strategia, która pozwoli Ci zaplanować efektywny rozwój kompetencji.

| 8 książek, które pomogą Ci w rozwoju osobistym

Rozwój zawodowy zacznij od planowania

Stojąc przed rozwojowym „open barem”, człowiek ciekawy świata naturalnie chciałby spróbować wszystkiego – a to niestety przeważnie nie ma sensu. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy nie wiesz, co chcesz robić w życiu – wtedy warto testować różne opcje: czytać, słuchać, brać udział w kursach i sprawdzać, przy których tematach serce zabije mocniej. Jednak jeśli jesteś już na właściwej ścieżce rozwoju zawodowego i zastanawiasz się nad kolejnym krokiem, w Twoim interesie leży, by nauczyć się rozsądnie wybierać materiały, które ułatwią Ci osiągnięcie celu.

I tu dochodzimy do sedna. Aby rozwój kompetencji nie był sztuką dla sztuki i pochłanianiem wiedzy tyleż ciekawej, co przypadkowej, dobrze jest wyznaczyć sobie cel. Na przykład jeśli chcesz, by kolejnym etapem Twojej kariery był awans z kasjera na kierownika sklepu, możesz wypisać sobie, jaka wiedza i umiejętności będą niezbędne na takim stanowisku, oraz sprawdzić, jakimi zasobami już dysponujesz, a które punkty należą do tzw. luki kompetencyjnej. Może się okazać, że jesteś bardzo sprawnym specjalistą, ale np. niewiele jeszcze wiesz o motywowaniu pracowników, zarządzaniu zespołem albo słabo znasz Excela, bo na dotychczasowym stanowisku nie był Ci do niczego potrzebny. I to właśnie powinien być Twój obszar do rozwoju.

| Jakie kompetencje kształcić już dziś, by przygotować się na przyszłość?

Inny przykład: pracujesz jako programista front-endu, ale chcesz zmierzać w kierunku kompetencji full stacka. Wypisujesz sobie więc, w których technologiach czujesz się jak ryba w wodzie, a które musisz poznać od zera lub podszlifować ich poziom, by pracować swobodnie. Mając stworzoną listę, nie będziesz rozdrabniać się na naukę np. modnego obecnie frameworka front-endowego albo interesującego narzędzia opisanego w branżowym newsletterze. Przyjdzie na nie czas, ale po zrealizowaniu priorytetów.

Proste? Niby tak, a jednak często nie przychodzi nam do głowy, by opracować sobie taki plan rozwoju kompetencji. W efekcie dryfujemy w oceanie możliwości, niby ciągle się czegoś uczymy, a w karierze nadal tkwimy w miejscu. Kiedy od początku dobrze wiemy, czego chcemy, nie ulegamy tak łatwo modom, reklamom, rekomendacjom kolegów z pracy czy listom najlepiej płatnych zawodów, które mogą zaprowadzić nas na kursy kompletnie niezgodne z naszymi prawdziwymi talentami.

| Jak przekształcić stagnację w rozwój osobisty?

Jak rozwijać swoje kompetencje zawodowe? Wypróbuj te narzędzia

Po wykonaniu poprzedniego kroku wiesz już, czy brakuje Ci kompetencji językowych, kompetencji menedżerskich, a może umiejętności miękkich lub cyfrowych. Jakie narzędzia możesz wykorzystywać w swoim rozwoju zawodowym, jeśli nie dysponujesz dużym budżetem, ale nie chcesz stać w miejscu?

1. Kursy online

W odróżnieniu od całodniowych szkoleń stacjonarnych, w których koszt wchodzą m.in. wynajęcie sali, catering i czas poświęcony przez trenera, kursy online mają tę przewagę, że materiał zwykle przygotowuje się raz, a korzystają z niego potem setki czy tysiące użytkowników. Nawet jeśli treści wymagają aktualizacji, nie jest to tak pracochłonne. Niższa cena to oczywiście niejedyna zaleta tej formy rozwijania kompetencji. Materiał zwykle możesz przerabiać w swoim tempie i o dowolnej porze, np. późnym wieczorem.

2. Webinary

Webinary to wartościowa forma rozwoju zawodowego. Zwykle trwają nie dłużej niż 1-1,5 h, a eksperci przekazują w nich samą esencję wiedzy na dany temat. Oczywiście to dopiero początek drogi, jednak takie spotkania online pozwalają się wstępnie rozeznać w danym obszarze i zdecydować, czy chcesz go zgłębiać. Dla niezależnych twórców webinary bywają też formą promocji – dzięki temu masz okazję zyskać nieco wiedzy, a zarazem przekonać się, czy np. styl komunikacji danej osoby Ci odpowiada i czy warto wykupić kurs właśnie u niej, czy lepiej jeszcze poszukać.

Interesuje Cię rozwój kompetencji miękkich? Koniecznie sprawdź webinary Pracuj.pl!

3. E-booki i książki

Regularna lektura książek branżowych – drukowanych lub elektronicznych – może być sposobem na codzienny rozwój kompetencji zawodowych. Nieprzypadkowo CEO największych firm i inne osoby z okładek Forbesa podkreślają, jak dużą rolę odegrały lektury biznesowe w ich karierach. Weź z nich przykład i czytaj jak najczęściej. Dobrym pomysłem jest wygospodarowanie na to np. 30 lub 60 minut dziennie (oczywiście może być też więcej, jeśli masz czas), najlepiej w określonym momencie dnia – może przed pracą, może wieczorem? A jeśli dużo poruszasz się samochodem, słuchaj audiobooków.

| 5 książek pomocnych w rozwoju kariery

4. Spotkania branżowe i konferencje

Chcesz być na bieżąco z nowinkami ze swojej branży? Interesują Cię case studies, success stories i praktyczne wskazówki z cyklu, „jak inni to robią”? Nie ma lepszego sposobu niż uczestnictwo w prelekcjach specjalistów. Wcale nie muszą to być duże, kilkudniowe konferencje firmowane nazwiskami branżowych gwiazd. Warto poszukać też darmowych, oddolnych inicjatyw – spotkań jednorazowych lub cyklicznych. Obserwuj wydarzenia na Facebooku, zapisz się do branżowych newsletterów, a niczego nie przegapisz. Choć w pandemii większość tego typu spotkań przeniosła się do internetu, ludzie nadal chętnie dzielą się wiedzą i dobrymi praktykami – dlatego warto mieć w pamięci tę formę rozwoju kompetencji zawodowych.

5. Prasa i portale branżowe

Codzienną dawkę wiedzy, newsów i inspiracji ze swojej dziedziny znajdziesz również w artykułach publikowanych w mediach branżowych. Możesz zaglądać do nich podczas przerwy w pracy. Warto zasubskrybować newslettery ulubionych tytułów, aby nic Ci nie umknęło.

6. Podcasty

Podcasty z roku na rok zyskują na popularności. Również w Polsce coraz więcej osób sięga właśnie po treści w formie audio – bo to wygoda i oszczędność czasu. Słuchać o rozwoju zawodowym możesz niemal w każdych warunkach – jadąc samochodem lub komunikacją miejską do pracy, biegając w parku, gotując obiad, myjąc łazienkę czy wykonując różne inne czynności. Taki multitasking może Ci dobrze posłużyć! Podcasty motywacyjne, biznesowe czy psychologiczne mogą okazać się szczególnie przydatne, jeśli Twoim celem jest rozwój kompetencji menedżerskich lub umiejętności miękkich.

7. Aplikacje

W rozwoju zawodowym może też pomóc Ci… Twój smartfon. A konkretnie aplikacje wspierające np. w nauce angielskiego, rozwiązywaniu łamigłówek czy pracy nad asertywnością albo zarządzaniem sobą w czasie. Aplikacje to sposób na codzienny rozwój kompetencji językowych, psychologicznych i wielu innych umiejętności przydatnych w pracy.

| Rozwój w smartfonie, czyli polecane aplikacje do nauki angielskiego, samorozwoju i medytacji

8. Warsztaty i treningi psychologiczne

Rozwój kompetencji miękkich jest szczególnie ważny na stanowiskach, które wymagają kontaktu z ludźmi lub zarządzania zespołem. Ale tak naprawdę świadomość siebie i swoich emocji przydaje się każdemu i pomaga nie tylko w karierze, lecz także w życiu osobistym. Ponieważ większość z nas nie miała psychologii w szkole, warto systematycznie dokształcać się w tym zakresie, np. uczestnicząc w grupowych warsztatach z komunikacji interpersonalnej czy radzenia sobie ze stresem. A jeśli odczuwasz, że coś blokuje Cię na Twojej drodze zawodowej, albo potrzebujesz zmiany, ale nie wiesz, jak ją przeprowadzić, możesz wybrać się na coaching.

| Najpierw zadbaj o poczucie własnej wartości, a dopiero później o certyfikaty  

9. Social media

Wartościowe materiały ułatwiające rozwój kompetencji miękkich, językowych i innych możesz znaleźć również na YouTubie, Facebooku czy Instagramie – zupełnie za darmo. Tutoriale wideo to dobry sposób na podszkolenie się z Excela czy nauczenie się podstaw programowania, a posty, stories czy live’y pomogą Ci odświeżyć angielski, popracować nad umiejętnością planowania czy osiąganiem celów.

| 15 kont na Instagramie, które pomogą Ci się rozwijać – nie tylko zawodowo

10. Stacjonarne kursy zawodowe

Jeśli chcesz zgłębić dane zagadnienie metodycznie i pod okiem trenera, szukaj też tradycyjnych szkoleń stacjonarnych. Warto pamiętać, że szkolenia i kursy zawodowe mogą być dofinansowywane np. z Krajowego Funduszu Rozwojowego lub z funduszy europejskich. I nieraz są to dofinansowania rzędu 80, a nawet 100%! Trzeba się tylko dobrze rozejrzeć i poczytać o warunkach. Dowiedz się też, czy w Twojej firmie jest jakiś budżet szkoleniowy – być może pracodawca zechce Cię wysłać na wybrany kurs. Jednak jak mówiliśmy na początku, nie czekaj na jego inicjatywę – działaj proaktywnie i sam wyszukuj interesujące Cię szkolenia, a nawet studia podyplomowe.

 

Praca nad sobą i konsekwentny rozwój kompetencji zawodowych sprawiły, że czujesz gotowość na kolejny krok w karierze? Wejdź na Pracuj.pl i znajdź swoją następną pracę… by nadal się rozwijać!

Oceń artykuł