Porady Kariera i rozwój Rozwijaj swój potencjał, zamiast skupiać się na wadach
28.02.2019  | 5 min czytania

Rozwijaj swój potencjał, zamiast skupiać się na wadach

28.02.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Dążenie do doskonałości jest ważne i potrzebne, dlatego warto mieć świadomość swoich zalet i wad. Ważne, żeby nauczyć się rozwijać mocne strony. To znacznie konstruktywniejsze niż koncentrowanie się wyłącznie na tym, co wymaga naprawy.

Jak dużo wiesz o sobie?

Czy jesteś odporny na stres i potrafisz podejmować mądre decyzje w trudnych warunkach? Jakie talenty w sobie dostrzegasz? Co robisz, by je rozwijać? Czy potrafisz jasno formułować swoje oczekiwania i realizować cele? A może płyniesz z prądem wydarzeń i reagujesz na działania inicjowane przez innych ludzi? Im więcej wiesz na własny temat, tym łatwiej Ci podejmować świadome decyzje. Angażuj się w różnorodne przedsięwzięcia i inicjatywy: wolontariat, staże, działalność dobroczynną, sportową, hobbystyczną itd. Dzięki temu zaczniesz poznawać siebie oraz innych ludzi i będziesz czuć się pewniej w życiu osobistym i zawodowym. Nie bądź bierny, weź sprawy w swoje ręce.  

Postawa proaktywna i reaktywna w życiu zawodowym

Wzmacnianie mocnych stron

Wiesz, że masz zadatki na świetnego organizatora? Nie unikaj okazji do rozwijania swoich zdolności. Bierz na siebie odpowiedzialność i zdobywaj nowe umiejętności. Masz łatwość w przyswajaniu języków obcych? Ucz się ich, rozwijaj umysł, poznawaj ludzi z całego świata, poszerzaj perspektywy i… wzbogacaj CV. Rozwijając swój potencjał, warto wykorzystywać narzędzia i możliwości, takie jak np.:  

  • Ocena okresowa

Może odsłonić postępy, potencjał i umiejętności, a także wyłonić obszary do rozwoju pracownika. Nie bój się merytorycznej oceny i konstruktywnej krytyki. Słuchaj uważnie, co mówią o Tobie przełożeni, współpracownicy czy klienci.

Ocena okresowa pracownika – jakie są jej kryteria?

  • Szkolenia

Ucz się, jeśli chcesz stawać się coraz lepszym specjalistą. Ważne, byś robił to nie dla dyplomów i certyfikatów, ale przede wszystkim dla wiedzy, która pozwoli Ci coraz lepiej wykonywać wybrany zawód.

  • Poradniki i literatura fachowa

Odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, możesz szukać także w książkach specjalistycznych, na temat rozwoju osobistego itd. Warto również czytać blogi i słuchać wykładów oraz wywiadów.

  • Coaching i mentoring

W odkrywaniu i rozwijaniu mocnych stron może pomóc Ci także spotkanie z coachem, który naprowadzi Cię na właściwe pytania. Warto czerpać również z wiedzy i doświadczenia mentora, który pełni rolę przewodnika. Takie formy wsparcia mogą okazać się pomocne na każdym etapie kariery.

Coaching: Poznaj siebie, pokonaj blokadę, uwolnij swój potencjał

  • Otaczanie się życzliwymi ludźmi

Ktoś, kto dobrze Ci życzy, będzie kibicować, chwalić, ostrzegać przed błędami i wspierać w trudnych chwilach. Pielęgnuj wartościowe relacje.

Nie ruszysz do przodu, jeśli będziesz skupiać się na słabościach. Dostrzegaj je i naprawiaj błędy, ale nie ograniczaj się wyłącznie do tego. Warto poświęcać energię przede wszystkim na rozwijanie tego, co dobre.

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Oceń artykuł