Porady Kariera i rozwój Rozczarowanie nową pracą… i co dalej?
06.06.2018  | 4 min czytania

Rozczarowanie nową pracą… i co dalej?

06.06.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Znalazłeś idealną ofertę pracy dla siebie, wziąłeś udział w rekrutacji i udało się! Jednak pierwsze tygodnie w nowym miejscu i panujące warunki znacznie odbiegają od tego, co pracodawca obiecywał w ogłoszeniu. Możesz porozmawiać z przełożonym o niespełnionych obietnicach lub poszukać pracy w innej firmie.

Porozmawiaj z pracodawcą

W ogłoszeniu pracodawca obiecywał karnety na siłownię, prywatną opiekę medyczną, wysokie zarobki i możliwości rozwoju. Okazało się, że na zapleczu możesz ćwiczyć dźwiganie ciężkiego towaru, a o prywatnych wizytach lekarskich możesz zapomnieć? Wykonujesz obowiązki poniżej Twoich kwalifikacji, odbiegające od tego, co ustaliłeś z pracodawcą podczas rekrutacji, a godziwe wynagrodzenie otrzymasz dopiero za dodatkowe nadgodziny? Zamiast głośno narzekać – porozmawiaj z pracodawcą. Odnieś się do informacji zawartych w ofercie, na którą aplikowałeś i wyjaśnij z szefem nieścisłości. Możliwe, że dojdziecie do porozumienia, obiecane warunki zostaną spełnione, a Ty poczujesz satysfakcję i zadowolenie z pracy.

Z deszczu pod rynnę, czyli co zrobić, gdy nowa praca okaże się niewypałem

Pamiętaj o okresie wypowiedzenia

Gdy po rozmowie z nowym szefem okaże się, że „nic się nie da zrobić”- zastanów się, czy mimo wszystko chcesz zostać w firmie, czy wolisz poszukać lepszej pracy. Weź pod uwagę obowiązujący Cię okres wypowiedzenia. W przypadku umowy o pracę na okres próbny Kodeks pracy przewiduje:

  • 3 dni robocze wypowiedzenia – gdy okres próbny trwa do 2 tygodni;
  • 1 tydzień wypowiedzenia – przy okresie próbnym trwającym ponad 2 tygodnie;
  • 2 tygodnie wypowiedzenia – gdy okres próbny wynosi 3 miesiące.

Jeśli zatrudniono Cię na podstawie umowy o pracę, lecz bez zachowania okresu próbnego, to obowiązuje Cię:

  • miesięczny okres wypowiedzenia – jeśli nie pracujesz w firmie dłużej niż 6 miesięcy;
  • 3 miesiące wypowiedzenia – gdy jesteś zatrudniony od ponad 6 miesięcy.

W sytuacji, gdy pracujesz na podstawie umowy-zlecenia, to okres wypowiedzenia nie obowiązuje. Wyjątkiem jest okres wypowiedzenia określony w umowie podpisywanej z pracodawcą.

Poszukaj lepszej pracy

Wiesz już, że nowa praca nie jest dla Ciebie, dlatego jak najszybciej wróć do poszukiwania zatrudnienia. Zaktualizuj swoje CV o ostatnie doświadczenie zawodowe i wykonywane obowiązki. Możesz sprawdzać oferty pracy w serwisie Pracuj.pl oraz uzupełnić swój profil zawodowy o ostatnie miejsce pracy.

Nie krytykuj poprzedniego szefa

Podczas rozmów kwalifikacyjnych nie krytykuj wcześniejszego pracodawcy. W trakcie spotkania przedstaw krótko powody, dla których szukasz nowej pracy i nie wdawaj się w szczegóły. Przedstaw również swoje oczekiwania, by ponownie się nie rozczarować.

Jak dyplomatycznie mówić o poprzednim (złym) pracodawcy?

Wykorzystaj nowe doświadczenie

Doceń zatrudnienie w miejscu pracy, które nie spełniło Twoich oczekiwań. Wyciągnij wnioski na przyszłość, by bardziej zwracać uwagę na informacje przedstawiane w ofertach pracy. Ponadto, nie marnuj nowego doświadczenia zawodowego – wykorzystaj zdobytą wiedzę i umiejętności, żeby móc rozwijać się w innym miejscu.

7 porad, jak przygotować się do zmiany pracy


Oceń artykuł