Porady Kariera i rozwój Roboty w firmie? Sprawdź, co to oznacza dla pracowników
20.03.2020  | 6 min czytania

Roboty w firmie? Sprawdź, co to oznacza dla pracowników

20.03.2020  | 6 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Roboty, które samodzielnie opracowują raporty i analizują wnioski o przyznanie kredytu to nie pieśń przyszłości. To coś, z czym mamy już do czynienia na co dzień, ale z czego nie zawsze zdajemy sobie jeszcze sprawę. Robotyzacja postępuje i z czasem maszyny będą towarzyszyć człowiekowi w pracy w coraz większym stopniu. Niektóre kompetencje i umiejętności interpersonalne są jednak niezastąpione.

Jak nowe technologie zmieniają poszukiwanie pracy i rozwój zawodowy?

Praca przy zbiorach? Roboty mile widziane

Rolnicy i osoby zajmujące się hodowlą owoców i warzyw zmagają się z dużym problemem, jakim jest znalezienie chętnych do pracy przy zbiorach. Ta trudna, wymagająca wysiłku i męcząca czynność nie jest zbyt dobrze płatna, więc i chętnych do jej wykonywania nie ma wielu. I tu naukowcy i konstruktorzy dostrzegli jeden z obszarów, w których robotyzacja mogłaby zdać egzamin i przynieść oczekiwane efekty.

8 narzędzi i rozwiązań ułatwiających szukanie pracy

Brytyjska firma Fieldword Robotics stworzyła specjalistyczną maszynę do zbioru malin. (https://phys.org/news/2019-05-fieldwork-robotics-field-trials-raspberry.html)

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że ta czynność nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności. Dla człowieka – oczywiście tak, ale oddelegowanie maszyny do wykonywania tego zadania wymagało dopracowania bardzo wielu szczegółów. Maliny są bardzo delikatne, rosną w rozproszeniu i dojrzewają nierównomiernie. Maszyna do ich zbierania musi zatem je zlokalizować i wybrać te owoce, które są już gotowe do zbiorów, a następnie zerwać je na tyle ostrożnie, by ich nie uszkodzić.

Bądź kandydatem z pomysłem na siebie!

Co prawda moce przerobowe tych maszyn są póki co niewielkie (ochrzczone już mianem Robocropów potrzebują około jednej minuty na przeprowadzenie całego opisanego wyżej procesu), ale ich konstruktorzy deklarują, że są w stanie zwiększyć je na tyle, by były one bardziej produktywne i wydajne niż ludzie, a co ważne - będą mogły pracować nawet 20 godzin dziennie. Komercyjna wersja ma wejść do użytku już wkrótce.

HR kocha technologię? Jasne – u Top Employers Polska 2015!

Przybywa miejsc pracy dla… robotów

Robotyzacja zyskuje największe znaczenie w takich gałęziach gospodarki, jak produkcja i usługi. Przemawiają za tym twarde dane. Firma analityczna Oxford Economics przygotowała w 2019 r. raport „How robots change the world” , który wskazuje, że w 2016 roku w fabrykach na całym świecie pracę „rozpoczęło” 300 tysięcy nowych robotów, a każdy z nich pozbawił pracy statystycznie 1,6 osoby. Jeśli takie tempo rozwoju robotyzacji się utrzyma, w ciągu kilku najbliższych lat może zniknąć aż 8,5% wszystkich miejsc pracy.

5 zawodów przyszłości – prognoza na najbliższe lata

Robot – podobnie jak człowiek - też się myli

Choć zaawansowane maszyny są bardzo precyzyjne, wydajne i dokładne, to jednak nie są doskonałe. Pracownicy magazynów firmy Amazon pracują ramię w ramię z ważącymi po 500 kg samosterującymi platformami przewożącymi towary i przekazującymi paczki do sortowników. Praca z tzw. robotami współpracującymi to duże wyzwanie dlatego firma wychodząc z założenia, że robot – podobnie jak człowiek – też się myli nieustannie wdraża nowe technologie w celu zwiększenia bezpieczeństwa i ułatwienia wykonywania zadań pracownikom. To ważne aby maszyna była dostosowana do pracy i wymagań człowieka a pracownicy czuli się bezpieczni.

Czy sztuczna inteligencja może pomóc nam znaleźć nową pracę?

W Japonii, gdzie robotyzacja jest powszechna z uwagi na malejącą populację i niedobór pracowników, można by znaleźć wiele przykładów na to, że maszyny nie są w stanie w niektórych sprawach dorównać ludziom. Autobusy autonomiczne okazują się bezradne w sytuacjach, kiedy piesi przechodzą przez ulice w niedozwolonym miejscu, a inni kierowcy przejeżdżają na czerwonym świetle. Roboty pracujące w domach opieki nie mogą zapewnić pacjentom ciepła i wsparcia, jakie może dać tylko drugi człowiek. Automatyzacji nie da się wprowadzić na stanowiskach wymagających innowacyjności i kreatywności, kompetencji menedżerskich i coachingowych. Roboty nie są także w stanie podejmować strategicznych decyzji.

Jak reagować na postępującą robotyzację? Przede wszystkim nie powinniśmy przesadzać z czarnowidztwem. Przełomowe wynalazki w historii ludzkości też miały rzekomo pozbawiać ludzi pracy, a w rzeczywistości po prostu bardzo ją wspomogły. Warto natomiast skupić się na systematycznym podnoszeniu kwalifikacji i wypracować w sobie elastyczne nastawienie i otwartość na naukę.

Praca przyszłości to coś więcej niż technologie

Oceń artykuł