Porady Kariera i rozwój Przegląd najtrudniejszych zawodów świata
08.08.2018  | 4 min czytania

Przegląd najtrudniejszych zawodów świata

08.08.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(2)

Za najtrudniejsze zawody świata można uznać pracę kierowcy aut ciężarowych oraz górnika. Duża odpowiedzialność, zachowanie bezpieczeństwa na drodze czy spędzanie wielu godzin pod ziemią powoduje silny stres i wymaga mocnych nerwów. Z niebezpieczeństwem związane są też obowiązki drwala oraz praca na budowie.

 • Kierowca

Wiele osób za najtrudniejszy zawód świata uważa kierowcę aut ciężarowych. Profesja ta związana jest z dużą odpowiedzialnością (m.in. za przewożony ładunek, utrzymanie ciągłej uwagi na drodze) i przestrzeganiem przepisów ruchu drogowego. Osoba ubiegająca się o stanowisko kierowcy ciężarówki powinna cechować się odpornością na stres, sumiennością oraz wyobraźnią przestrzenną. Każdego roku w wypadkach na drogach ginie ponad 400 pracowników zatrudnionych jako kierowcy aut ciężarowych.

 • Górnik

Wydobywanie surowców w kopalniach odkrywkowych oraz kilkaset metrów pod ziemią może skończyć się śmiercią m.in. na skutek zawalenia podziemnych tuneli lub osunięciem ziemi i przysypaniem ludzi oraz urządzeń znajdujących się w miejscu pracy. Z tego powodu zawód górnika należy nie tylko do trudnych, ale i niebezpiecznych profesji.

Praca w szczególnych warunkach a wcześniejsza emerytura

 • Praca ze zwierzętami

Praca związana ze zwierzętami kojarzy się jako zajęcie łatwe i przyjemne. Jednak trudno przewidzieć zachowania zwierząt, przez co wiąże się to z różnymi niebezpieczeństwami, m.in.:

  • pozyskiwanie jadu węży oraz owadów, których ukąszenie w ciągu kilku minut kończy się śmiercią – do zadań osób, które wykonują taką profesję, należy znalezienie i wyłapanie jadowitych zwierząt z ich naturalnego środowiska oraz pozyskanie jadu w odpowiedni sposób. Pobrany jad jest niezbędny do wyprodukowania surowicy, którą podaje się ludziom ukąszononym przez niebezpieczne gatunki zwierząt;
  • opiekun dzikich zwierząt w ogrodzie zoologicznym – obowiązki wymagają bliskiego kontaktu ze zwierzętami jadowitymi oraz o dużych rozmiarach. Chwila nieuwagi wystarczy, by zostać ukąszonym przez pająka lub zaatakowanym przez tygrysa;
  • hodowca zwierząt – praca przy zwierzętach hodowlanych o dużych rozmiarach, np. przy bydle lub koniach, również należy do trudnych i niebezpiecznych. W trakcie wykonywania codziennych obowiązków można zostać przygniecionym, stratowanym przez stado lub przekłutym bydlęcym rogiem.

7 zawodów dla miłośników zwierząt

 • Drwal

Ścinka drzew w lesie, wstępna obróbka pozyskanego drewna oraz używanie niebezpiecznych urządzeń sprawiają, że profesja drwala należy do trudniejszych zawodów świata. Podczas pracy należy zachować uwagę, by nie ulec poważnemu wypadkowi, np. odcięciu kończyny piłą lub zmiażdżeniu przez upadające drzewo.

 • Pracownik budowy

Praca na budowie wymaga umiejętności i wiedzy na temat tworzenia konstrukcji. Podczas wykonywania zadań należy przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz nosić odzież ochronną. Tworzenie budowli może zakończyć się śmiertelnym wypadkiem, m.in. na skutek upadku z dużej wysokości lub zmiażdżenia przez części konstrukcji.

Warunki szkodliwe i szczególne w pracy

 • Pilot samolotu

Do trudnych profesji należy też pilotowanie samolotu pasażerskiego. Osoba kierująca samolotem jest odpowiedzialna za wszystkich pasażerów oraz członków załogi. Pilot powinien być opanowany i odporny na stres, nawet w najgorszych warunkach pogodowych lub podczas poważnych awarii.

Oceń artykuł