Porady Kariera i rozwój Przebojowość – atut czy przeszkoda na drodze do sukcesu?
31.01.2020  | 5 min czytania

Przebojowość – atut czy przeszkoda na drodze do sukcesu?

31.01.2020  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Jak osiągnąć sukces? W obiegowej opinii jednym z warunków jest przebojowość. Tymczasem współczesny rynek pracy odczuwa coraz większe zapotrzebowanie na pracowników, którzy będą bardziej skupieni na pracy i ludziach niż na promowaniu własnej osoby. Pewność siebie jest w cenie, ale w parze z nią powinny iść empatia i uważność na innych.

Jak rozwijać w sobie charyzmę?

Zaczynasz pierwszą pracę? Skup się na budowaniu relacji

Zdobycie pierwszej pracy to jeden z przełomowych momentów w życiu człowieka. To naturalne, że zależy nam na zrobieniu jak najlepszego pierwszego wrażenia, ale dla każdego może to oznaczać coś zupełnie innego.

Jesteś ekstrawertykiem? Jak Cię widzą inni?

Jeśli naszą postawą będziemy manifestować zbyt dużą pewność siebie, nie zdziwmy się, że spora część nowych kolegów i koleżanek z pracy będzie nas trzymać na dystans. Osoby skoncentrowane na własnym ego raczej nie są postrzegane jako takie, dla których ważne są współpraca, empatia, zdanie innych i budowanie relacji, a przecież na takich wartościach opiera się partnerstwo i tworzenie silnego, zgranego zespołu.

Jak trenować asertywność?

Jak zapracować na zaufanie w zespole?

Kluczem do sukcesu i udanych relacji jest zachowanie otwartości umysłu. Każdy czuje się dobrze w towarzystwie osób, które słuchają tego, co ktoś ma do powiedzenia, wykazują zainteresowanie potrzebami i problemami innych. Dobrze jest zauważać ludzi wokół siebie i okazywać im wdzięczność.

Pierwsza praca studenta - od czego zacząć?

Szczerość, prawdomówność i autentyczność też są w cenie. Nie próbujmy kreować się na kogoś, kim nie jesteśmy, bo szybko może się to obrócić przeciwko nam. Osoby, które starają się być „bardziej”, mogą być odbierane przez otoczenie jako takie, które chcą swoim zachowaniem zatuszować pewne niedostatki, kompleksy lub brak pewności.

Ocena pracownicza – krytyka czy pochwała?

Szczerość widoczna w zachowaniu, postawach i reakcjach sprawi, że będziemy potrafili lepiej i skuteczniej komunikować się z innymi ludźmi. Udawanie, że odnosimy wyłącznie sukcesy, tak naprawdę może tylko skomplikować nam życie. A przecież nie ma nic złego w tym, że częścią naszych zawodowych doświadczeń są także niepowodzenia i porażki. Zdarzają się każdemu.

Nie umiesz pracować w zespole? Odpadasz!

Co pomaga w rozwoju kariery?

Osoby przebojowe, czyli takie, które łatwo nawiązują kontakty, potrafią przekonać innych do swojej opinii i nie boją się nowych wyzwań, raczej nie mają problemu z odnalezieniem się na rynku pracy. Problem zaczyna się wtedy, gdy w pędzie do pokonywania następnych szczebli kariery i osiągania kolejnych sukcesów z horyzontu znikają nam inni ludzie. Warto pamiętać, że charyzma, oprócz mocy, zawiera w sobie także życzliwość wobec innych, uważność i zainteresowanie drugim człowiekiem.

9 zawodów stworzonych dla ekstrawertyka

Czy tylko osoby przebojowe mogą sięgać po najważniejsze laury? Okazuje się, że niekoniecznie. Wiele przykładów w życia pokazuje jasno, że nawet nieśmiałe, introwertyczne i zamknięte w sobie osoby mogą realizować śmiałe plany i cele. Ich atutem może być na przykład to, że potrafią skupić się na pracy, uważnie słuchać, wykazywać się wrażliwością i umiejętnościami interpersonalnymi. Kompetencje oraz merytoryczne przygotowanie w ostatecznym rozrachunku okażą się bardziej istotne niż np. to, jak często zabieramy głos podczas zebrań.

10 wymogów, które musisz spełnić, aby zostać stewardessą

Przebojowość rozumiana jako koncentracja na sobie i ignorowanie zdania innych osób, z pewnością będzie przeszkodą w osiągnięciu sukcesu zawodowego. Jeżeli jednak oznacza ona naturalne przywództwo i wiąże się z szacunkiem dla drugiego człowieka, ciekawością oraz dbaniem o spełnianie potrzeb osób z naszego otoczenia, to bez wątpienia jest to cecha bardzo pożądana przez każdego pracodawcę.

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Oceń artykuł