Porady Kariera i rozwój Profesjonalny gamer – czyli jak zostać zawodowym graczem komputerowym?
14.07.2021  | 7 min czytania

Profesjonalny gamer – czyli jak zostać zawodowym graczem komputerowym?

14.07.2021  | 7 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(1)

Wstajesz rano, włączasz konsolę, siadasz na kanapie, zakładasz na uszy słuchawki gamingowe, bierzesz do ręki pada, włączasz ulubioną grę… i tak przez kilka godzin. Co robisz? Przygotowujesz się do zawodów! Brzmi jak nierealne marzenie? Niesłusznie! Branża gier komputerowych rozwinęła się na tyle, że pojawia się coraz więcej osób, które zarabiają jako profesjonalni gracze. Zastanawiasz się, jak stać się jednym z nich? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

Z tego artykułu dowiesz się:

• Gamer – kto to jest?
• Co to jest e-sport?
• Gamer online – jakie cechy powinien mieć?
• Jak zacząć? E-sport dla początkujących
• Zawodowy gamer czy zwykły programista – co jest bardziej opłacalne

Gamer – kto to jest?

Zacznijmy od najprostszej definicji. Gamer lub gracz to po prostu osoba, która gra w gry. Jeśli więc po szkole czy pracy lubisz odpalić konsolę albo komputer gamingowy – jesteś gamerem. Podobnie zresztą jak 13 mln innych osób w Polsce i ponad 2,5 mld na całym świecie. Co ciekawe, to wcale nie jest hobby wyłącznie mężczyzn: stosunek płci wynosi 59% (mężczyźni) do 41% (kobiety). Granie w gry komputerowe już dawno przestało kojarzyć się stereotypowo z rozrywką nastolatków w koszulach w kratę, którzy potrafią przez kilka dni nie wychodzić z domu, a stało się popularnym zajęciem dla pracowników korporacji, studentów czy freelancerów. W dobrym tonie jest ekscytować się nowym modelem konsoli czy kolejną grą wydaną przez znane studio.

Nic dziwnego, że wśród takiej rzeszy ludzi pojawiło się zapotrzebowanie na osoby, które wezmą temat gier na poważnie i zrobią z tego źródło swojego zarobku, innym graczom przynosząc frajdę, a rozmaitym firmom – klientów. W stosunku do ogółu gamerów tych profesjonalnych nie jest zbyt wielu, ale wraz ze wzrostem popularności tej formy rozrywki pewnie i ten segment zacznie rosnąć w siłę. Granie w gry stało się na tyle ważnym zjawiskiem społecznym, że od października ruszają pierwsze w Polsce studia teoretyczne nad grami. UAM w Poznaniu uruchamia właśnie nabór na nowy kierunek – groznawstwo[1].

| Praca i pasja w jednym – jak to zrobić?

Co to jest e-sport?

Profesjonalne granie doczekało się miana sportu. Od kilkunastu już lat organizowane są turnieje – online i offline – na które zjeżdżają się najlepsi zawodnicy z kraju czy świata. Na e-zawody wyprzedają się bilety na największych stadionach i obiektach, a pule nagród swoją wartością dorównują największym wydarzeniom sportowym.

Kto może wziąć udział w takich rozgrywkach? Teoretycznie każdy, kto ma dostateczne umiejętności w konkretnej grze. Część turniejów to zawody indywidualne, część – drużynowe, w których biorą udział zawodowi gracze zrzeszeni w gildiach czy klanach. Razem trenują, a potem – razem walczą o trofea. A jest o co: pro gamer za zwycięstwo w prestiżowym turnieju dostaje nawet kilkadziesiąt tysięcy dolarów! Skąd takie sumy? Od sponsorów. Jak każda branża, która zyskała rozgłos i którą interesują się rzesze ludzi, także e-sport przyciąga duże pieniądze. Firmy chętnie fundują nagrody, organizują swoje turnieje, bo wiedzą, że dobre widowisko przyciągnie tłumy, a każdy członek tego tłumu – to potencjalny klient.

| Jak zagrać o… pracę?

Gamer online – jakie cechy powinien mieć?

Jak w każdym zawodzie, także w tym kluczowe są pewne kompetencje miękkie. Wiele z nich można wypracować w toku socjalizacji: jedne przychodzą łatwo, nad innymi trzeba pracować. Część pomaga w odniesieniu sukcesu, brak innych – bardzo to utrudnia.

Dobry gracz powinien cechować się:

  • uporem,
  • motywacją,
  • opanowaniem,
  • pokorą.

| Jakie umiejętności miękkie są przydatne w pracy programisty?

Stalowe nerwy i umiejętność podnoszenia się po porażkach to zdecydowanie najważniejsze cechy charakteru dla każdego sportowca – zarówno „tradycyjnego”, jak i e-sportowca. Dojście na szczyt wymaga pracy, wyrzeczeń i wielu godzin poświęconych na trening. Trzeci dzień z rzędu ćwiczysz tę samą umiejętność, a klawiatura gamingowa przysporzyła Ci odcisków na palcach? Nie ma zmiłuj, przed Tobą jeszcze wiele godzin wykonywania powtarzalnych czynności tylko po to, by Twój refleks był jeszcze lepszy, a pamięć mięśniowa wykonywała konkretne sekwencje ruchów niemal automatycznie.

Ważna jest też umiejętność wyciągania wniosków z własnych (i cudzych) porażek. Analizowanie swojej gry to dla wielu osób bolesny i nudny obowiązek, ale często bardzo pouczający. Mówi się, że trening czyni mistrza – z perspektywy czasu oglądanie swoich pierwszych kroków w zadaniach, które teraz wydają się proste, może przynieść mnóstwo satysfakcji i zadowolenia z własnego rozwoju.

| Jak odkryć swoją pasję i zadbać o rozwój?

Wbrew pozorom w karierze gamera przydają się też otwartość i umiejętność nawiązywania kontaktów. Jak w wielu dziedzinach, także w gamingu ważne jest to, by dobrze się zaprezentować. Zainteresowanie sobą sponsorów czy graczy postawionych wyżej niż Ty może pozytywnie wpłynąć na Twoją pozycję i sytuację.

Jak zacząć? E-sport dla początkujących

Na początek warto wybrać swoją dyscyplinę – czyli grę, w której chcesz się specjalizować. Gdy już to ustalisz, poszukaj teamu, z którym będziesz trenować, wymieniać się doświadczeniem i umiejętnościami. Regularne i częste treningi – zarówno w pojedynkę, jak i zespołowe – pomagają wypracować skuteczną taktykę, podzielić się zadaniami zgodnie z tym, który z graczy ma jakie umiejętności i w czym jest najlepszy. Zawodowy gracz komputerowy na same treningi drużynowe poświęca 3-4 godziny dziennie.

Kolejnym krokiem na drodze do zawodowstwa w e-sporcie jest udział w turniejach. Gdy opanujecie już grę wewnątrz drużyny, z pewnością traficie do ligi amatorskiej. Tam zespoły o podobnych umiejętnościach mierzą się ze sobą, dzięki czemu mogą doskonalić się w tych aspektach, których brakowało w dotychczasowych treningach. Tutaj też wiele może się zdarzyć – dobrego gamera mogą wypatrzeć lepsze zespoły, nawet te profesjonalne. W ligach amatorskich pojawiają się też pierwsi sponsorzy, a wraz z nimi – pierwsze pieniądze. Stąd też poszczególne teamy awansują do lig zawodowych. A tam zaczynają się już prawdziwe pieniądze i prawdziwa walka o zwycięstwo.

| 9 nietypowych zawodów świata

Zawodowy gamer czy profesjonalny programista – co jest bardziej opłacalne?

Praca zawodowego gamera może wydawać się spełnieniem marzeń, ale trzeba pamiętać, że w dużej mierze składa się ze zmęczenia, potu i łez. Spektakularny sukces odnosi tylko niewielu. Jeden mecz to wygrana jednej osoby i przegrana kilkudziesięciu jej rywali. Jedno zwycięstwo – wiele porażek i przekreślonych karier. Jeśli lubisz gry i chciałbyś mieć z nimi do czynienia w pracy, przemyśl wybór pewniejszej ścieżki zawodowej – na przykład programisty-projektanta gier. Atrakcyjne wynagrodzenie, wiele ofert zatrudnienia i premierowy dostęp do produktów – to wszystko czeka na Ciebie, jeśli zdecydujesz się aplikować na takie stanowisko. Oferty pracy znajdziesz na naszym portalu.

|Od pasjonata gier do testera oprogramowania

Gry komputerowe mogą być jednak po prostu świetną rozrywką, która przy okazji pozwala rozwijać zręczność, umiejętności logicznego myślenia, opracowywania strategii czy cierpliwość. Jeśli interesuje Cię trenowanie tego typu kompetencji, wypróbuj nową grę dla specjalistów z branży IT: Decode IT 2.0: Codebreaker. Weź udział w rywalizacji, sprawdź swoje zdolności logicznego myślenia, rozwiązywania zadań matematycznych, programistycznych i wypróbuj swoją zręczność. Do wygrania atrakcyjne nagrody: wartościowy sprzęt gamingowy, przydatny nie tylko w profesjonalnym e-sporcie.

Decode IT 2:0 - banner promujący nową grę Pracuj.pl

[1] Więcej: https://amu.edu.pl/wiadomosci/aktualnosci/kandydaci/centrum-gier-powstanie-na-uam.

Oceń artykuł