Porady Kariera i rozwój Praca w terenie – poznaj zawody
29.05.2019  | 5 min czytania

Praca w terenie – poznaj zawody

29.05.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3)

Przedstawiciel handlowy, dostawca i stewardessa – na pierwszy rzut oka w tym zestawieniu nie widać podobieństw. Co ciekawe, zawody te mają wspólną cechę – żaden z wymienionych pracowników nie realizuje swoich obowiązków tylko w jednym miejscu. Sprawdź, kto jeszcze pracuje w terenie.  

Dla niektórych zawodów charakterystyczne jest wykonywanie zadań poza siedzibą firmy. Mowa o takich profesjach jak:

  • Przedstawiciel handlowy

Głównym zadaniem przedstawiciela handlowego jest pozyskiwanie klientów oraz budowanie z nimi długotrwałych relacji. Wykonuje on pracę w terenie - większość czasu poświęca na spotkania w siedzibach przedsiębiorstw, którym przedstawia ofertę sprzedażową. Do jego obowiązków zalicza się także tworzenie raportów sprzedaży.

  • Agent ubezpieczeniowy

Typowy dzień pracy agenta ubezpieczeniowego wypełniony jest spotkaniami w różnych miejscach i rozmowami z osobami zainteresowanymi kupnem produktów ubezpieczeniowych. Pracownik ten przedstawia klientom ofertę dopasowaną do ich potrzeb. Jest odpowiedzialny za utrzymywanie relacji.

  • Archeolog

Archeolog wykonuje pracę w terenie - prowadzi wykopaliska, dzięki którym poznaje dawne cywilizacje. Do jego zadań należy niekiedy zabezpieczanie znalezionych przedmiotów oraz prowadzenie dokumentacji badawczej. Może także zajmować się badaniem wcześniej odkrytych elementów.

Zawody, które powstaną do 2030 roku

  • Fotograf

Osoby zajmujące się profesjonalnym wykonywaniem zdjęć nie zawsze pracują w studiu fotograficznym. Wielu fotografów obsługuje różnego rodzaju wydarzenia i uroczystości, m.in. koncerty, wesela oraz studniówki. Miejsce ich  pracy uzależnione jest od konkretnego zlecenia.

  • Agent nieruchomości

Agent nieruchomości wykonuje część swoich obowiązków w pomieszczeniu biurowym. Jego praca wiąże się również z koniecznością przebywania poza biurem. Pracownik ten pomaga swoim klientom kupić lub wynająć np. mieszkanie. Praca w terenie polega przede wszystkim na prezentowaniu nieruchomości.  

  • Dostawca

Dostawca może przewozić np. jedzenie zamówione z restauracji lub produkty z hurtowni do sklepu. Pracownik ten pobiera odpowiednie towary z firmy i dostarcza je do wyznaczonych miejsc. Przyjmuje płatności oraz przekazuje klientom dowód zakupu, np. w postaci faktury.

Fundusz świadczeń gwarantowanych – sprawdź, kiedy możesz na niego liczyć?

  • Stewardessa

Stewardessa wykonuje swoje obowiązki na pokładzie statku lub samolotu. Zajmuje się przede wszystkim dbaniem o to, by pasażerowie mogli odbyć komfortową i bezpieczną podróż. Stara się zminimalizować ich stres i udziela im wszelkich niezbędnych informacji.

  • Makijażystka

Makijażystka zazwyczaj pracuje w terenie. Swoje obowiązki wykonuje w domu klienta lub innym, wyznaczonym przez niego miejscu. Pracownica ta specjalizuje się w wykonywaniu makijażu. Z jej usług najczęściej korzystają osoby, które będą uczestniczyć w różnego rodzaju uroczystościach, np. weselach.

Popularne zawody, które mogą mieć wpływ na zdrowie

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Oceń artykuł