Porady Kariera i rozwój Praca w warunkach szkodliwych – lista niebezpiecznych zawodów
18.05.2018  | 4 min czytania

Praca w warunkach szkodliwych – lista niebezpiecznych zawodów

18.05.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(1.89)

Szkodliwe warunki pracy to m.in. narażenie na ciągły hałas, działanie substancji chemicznych czy zagrożenie atakiem mikrobiologicznym. Pracownicy, którzy wykonują zawody narażające zdrowie i życie, mają możliwość skorzystania z wcześniejszej emerytury. Sprawdź, o jakie profesje chodzi i kogo dotyczy praca w warunkach szkodliwych. Oto wykaz najczęściej spotykanych zawodów o niebezpiecznym charakterze.

Z artykułu dowiesz się:
• Jakie są szkodliwe warunki pracy górnika i hutnika?
• Na co narażony jest murarz, cieśla czy technik budownictwa?
• Co zagraża energetykowi, pracownikowi branży chemicznej, medycznej i laboratorium?
• Dlaczego drwal, rolnik, pracownik gospodarki komunalnej i transportu nie mają łatwych profesji?

Szkodliwe warunki pracy w profesji górnika i hutnika

Profesje związane z górnictwem (górnik, technik górnictwa) wiążą się m.in. z prowadzeniem prac pod ziemią i w kopalniach odkrywkowych, pracami wiertniczymi oraz wydobywaniem ropy lub gazu. Taki pracownik narażony jest na utratę zdrowia i/lub życia w sytuacjach kryzysowych, np. podczas osunięcia się ziemi w kopalni odkrywkowej lub zawalenia podziemnych tuneli. Do czynników szkodliwych należy m.in. wysoka temperatura, często przekraczająca 70° C. Do fachu związanego z górnictwem zalicza się zarówno zawody polegające bezpośrednio na produkcji koksu, jak i te zajmujące się jego wypychaniem z baterii koksowniczych oraz późniejszym sortowaniem.

Jeśli chodzi o hutnika – szkodliwe warunki pracy w tej branży to narażenie na poparzenia podczas obsługiwania pieców i przy produkcji stopów metali, narażenie organizmu na działanie metali ciężkich czy obsługa ciężkich urządzeń. Profesje związane z branżą szklaną to m.in. technik produkcji szkła, technik produkcji ceramiki czy wyrobów szklanych.

| Ryzykowne zawody, czyli jakie?

Wykaz prac w szczególnych warunkach – murarz, cieśla i technik budownictwa

Do najbardziej znanych zawodów należących do budownictwa oraz przemysłu materiałów budowlanych można zaliczyć m.in. murarza, cieślę, technika budownictwa lub drogownictwa. Ci pracownicy, w zależności od wykonywanej profesji, zajmują się np. robotami przy kanalizacji wodnej, pracami zbrojarskimi i betoniarskimi.

Do tego dochodzi jeszcze obróbka kamieniarska, montaż konstrukcji metalowych na wysokościach, budowa i remont chłodni oraz kominów przemysłowych. Do niebezpiecznych zadań tych fachowców często należą prace na wysokości. Specjaliści od budowlanki każdego dnia muszą też uważać na ciężkie maszyny oraz mieć oczy dookoła głowy.

| Plusy i minusy pracy w budownictwie


Praca w warunkach szkodliwych – energetyk, pracownik branży chemicznej, służby zdrowia i laborant

Do kolejnej grupy zawodów można zaliczyć osoby z branży energetycznej (np. technik energetyk, inżynier energetyk). Ci narażeni są na pracę w warunkach szkodliwych z racji możliwych porażeń elektrycznych, pożarów instalacji, a nawet wybuchów wynikających z usterek i awarii urządzeń podpiętych do zasilania. Nie mniej narażona jest branża chemiczna związana m.in. z produkcją środków czyszczących z wykorzystaniem szkodliwych substancji, analizą substancji chemicznych, produkcją gazów technicznych oraz klejów, farb i rozpuszczalników.

Bardzo wymagająca i niebezpieczna jest także praca lekarzy, pielęgniarek oraz ratowników medycznych, którzy są narażeni na zakażenie szkodliwymi patogenami (m.in. wirusami, bakteriami, pasożytami). Medycy, mają również nieustanny kontakt z chorymi, zaś laboranci z próbkami pochodzenia organicznego, które mogą być źródłem zakażeń.

| Perspektywy zawodowe dla absolwenta biologii

Praca w warunkach szkodliwych – drwal, rolnik, pracownik gospodarki komunalnej i transportu

Szkodliwe warunki pracy w obszarze leśnictwa i przemysłu drzewnego oraz papierniczego to zajęcia przy wycince i wywozie drzew, a także obsługa urządzeń wykorzystywanych do obróbki i impregnowania drewna oraz płyt. Oprócz tego zadania mogą obejmować hydrotermiczną obróbkę czy bielenie mas drewna substancjami wybielającymi. Tymi zadaniami zajmuje się m.in. drwal i leśnik. Z kolei zadania wykonywane w ramach gospodarki komunalnej (sortowacz odpadów komunalnych, technik gospodarki odpadami komunalnymi) to prace w kanałach ściekowych, wywóz śmieci i nieczystości stałych oraz płynnych, a także praca na wysypiskach oraz wylewiskach nieczystości.

| Warunki szkodliwe i szczególne w pracy

Mało kto zdaje sobie sprawę, że do najtrudniejszych zawodów należy także bycie rolnikiem, który narażony jest na działanie substancji szkodliwych stosowanych np. w opryskach roślinnych przeciw owadom (pestycydy). Do tego dochodzą też prace w pobliżu zwierząt hodowlanych czy niebezpieczeństwa związane z użytkowaniem ciężkich maszyn rolniczych, m.in. traktora, wozów paszowych czy kombajnów. Część tych czynników wywołuje choroby zawodowe, które są obecne nawet w tej profesji. Ostatnia grupa to transport i łączność. Szkodliwe warunki pracy w tych zawodach to prowadzenie środków transportu publicznego, ciężkie prace załadunkowe, prace na torach kolejowych, prowadzenie maszyn rolniczych oraz gąsienicowych czy prace na statkach morskich.

Oceń artykuł