„Parzy kawę” - to stereotypowe wyobrażenia na temat pracy sekretarki. Osoby zatrudnione na tym stanowisku są tak naprawdę odpowiedzialne za wiele zadań. Znajomość języka angielskiego, komunikatywność, umiejętność zarządzania sobą w czasie to przykładowe aspekty brane pod uwagę przy rekrutacji.
Kto może zostać sekretarką?
Sekretarka, asystentka, pracownik administracyjny - to tylko niektóre nazwy stanowiska zajmowanego przez osobę pracującą w sekretariacie. Jakie są wymagania wobec kandydatów? Zwykle należy ukończyć co najmniej szkołę średnią. Nie oznacza to jednak, że nauka kończy się właśnie na tym etapie - wręcz przeciwnie. Warto podejmować dodatkowe kursy i szkolenia, np. z podstaw księgowości. Sekretarka powinna być odpowiedzialna i dobrze zorganizowana. Pracodawcy oczekują również znajomości obsługi urządzeń biurowych. Nierzadko wymagane jest posługiwanie się językiem angielskim w stopniu komunikatywnym.
Sekretarka, asystent – sprawdź 5 mitów na temat pracy w tych zawodach
Jakie są obowiązki sekretarki?
Sekretarka odpowiada za prowadzenie kalendarza firmowego (umawianie i odwoływanie spotkań), obsługę firmowej skrzynki e-mailowej, kontakt telefoniczny z klientami czy interesantami, tworzenie pism i dokumentów firmowych, archiwizację dokumentów, w tym kserowanie i skanowanie, pracę poprzez urządzenia biurowe w sekretariacie. Zakres obowiązków sekretarki jest bardzo szeroki i zróżnicowany - w zależności od miejsca pracy i działalności danej firmy. Osoba, która obsługuje sekretariat, pełni tzw. funkcję reprezentacyjną. Jej zachowanie, postawa, sposób prowadzenia rozmowy stanowią swego rodzaju wizytówkę firmy.
5 zawodów, w których pakiet MS Office jest niezbędny
Ile zarabia sekretarka?
Mediana zarobków sekretarki w 2018 r. wynosiła 3300 zł brutto. Tak wynika z danych serwisu zarobki.pracuj.pl. Mediana to wartość środkowa, co oznacza, że połowa ankietowanych osób zarabiała mniej, a połowa więcej. Ponad 96% pracowników zatrudnionych na tym stanowisku to kobiety. Prawie 94% pracuje na podstawie umowy o pracę. Do najpopularniejszych benefitów należą: bony towarowe, świadczenia socjalne, dofinansowanie zajęć sportowych, prywatna opieka medyczna.