Porady Kariera i rozwój Praca w przedszkolu
06.09.2022  | 4 min czytania

Praca w przedszkolu

06.09.2022  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Przedszkole to dla wielu dzieci pierwszy etap edukacji systemowej, nauka współpracy z rówieśnikami, samodzielności, a w późniejszych latach także czytania czy liczenia. W tym wszystkim towarzyszą im opiekunowie – a właściwie głównie opiekunki. Jak wygląda praca w przedszkolu? Jak zostać przedszkolanką? Dowiesz się tego z naszego artykułu!

O czym przeczytasz w artykule:

• Praca w przedszkolu – jak wygląda?
• Praca w przedszkolu – jakie wykształcenie jest wymagane?
• Praca w przedszkolu – wymagania związane z cechami charakteru

| Lubisz spędzać czas z dziećmi? Oto 5 pomysłów na pracę dla Ciebie!

Praca w przedszkolu – jak wygląda?

Jedni myślą o okresie przedszkolnym z nostalgią: wspominają wspólne z innymi dziećmi zabawy, wycieczki, prace plastyczne czy poznawanie liter. Innym nie kojarzy się tak dobrze. Jeśli zastanowić się, co stoi za sukcesem jednych placówek, i nie najlepszą opinią innych, odpowiedź będzie prosta, chociaż złożona. Estetyczne wyposażenie, plac zabaw, nowe zabawki… to wszystko jest ważne. Najważniejszy jest jednak personel: empatyczni, wspierający i kreatywni nauczyciele przedszkolni sprawiają, że maluchy nie tęsknią za domem, rozwijają się i dobrze spędzają czas.

| Żłobek przy biurze czy praca z dzieckiem w firmie?

Praca w przedszkolu jest trudna, wymagająca i odpowiedzialna. Zakres obowiązków jest szeroki i należą do niego przede wszystkim:

  • opieka nad dziećmi,
  • planowanie dnia, organizowanie zajęć i prowadzenie ich,
  • organizowanie rozmaitych aktywności,
  • w starszych grupach realizowanie podstawy programowej (nauka czytania, liczenia, pisania),
  • rozwijanie kreatywności u najmłodszych,
  • dbanie o ich rozwój zarówno emocjonalny, jak i fizyczny.

Przedszkolak w końcu ma nie tylko dobrze spędzić czas, gdy jego rodzice są w pracy, lecz także przygotować się do nauki w szkole: zajęcia w przedszkolu powinny być tak zorganizowane, by w przyjemny sposób nauczyć dzieci samodzielności, umiejętności pracy w grupie i innych kompetencji, które ułatwią odnalezienie się w szkolnej rzeczywistości.

| Zmiany w urlopach dla ojców w świetle dyrektywy work-life balance

Praca w przedszkolu – jakie wykształcenie jest wymagane?

Jak widać, nauczyciel przedszkolny ma całkiem sporo obowiązków. Ze względu na dużą odpowiedzialność do pracy w przedszkolu – państwowym i prywatnym – może zostać przyjęta osoba, która:

  • ukończyła studia pedagogiczne (na kierunkach wychowanie przedszkolne, pedagogika wczesnoszkolna, nauczanie początkowe, edukacja wczesnoszkolna, pedagogika opiekuńcza),
  • przedstawiła zaświadczenia o niekaralności,
  • przeszła odpowiednie badania lekarskie uprawniające do pracy z dziećmi,
  • nie ma stwierdzonych wad słuchu lub wymowy.

Mile widziane są także dodatkowe kwalifikacje. Przykładowo, aby uczyć maluszki języka obcego nie wystarczy znajomość zasad gramatycznych czy wymowy. Poza przygotowaniem pedagogicznym trzeba legitymować się dyplomem ukończenia studiów I lub II stopnia w zakresie tego języka lub świadectwem zdania egzaminu ze znajomości języka na poziomie studiów II stopnia (poziom C2).

Z kolei jeśli interesuje Cię praca z dzieckiem trudnym – w przedszkolu specjalnym lub w integracyjnej grupie – warto mieć ukończone specjalistyczne kursy albo specjalizację z pedagogiki specjalnej. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jak postępować z wymagającym podopiecznym i jak zapewnić mu najlepsze warunki do rozwoju. W wielu placówkach takie studia to obowiązkowy wymóg, a osoba, która go spełnia, zatrudniana jest na stanowisku nauczyciela wspomagającego.

Ile zarabia przedszkolanka?

Praca w przedszkolu – wymagania związane z cechami charakteru

Samo wykształcenie nie sprawia jednak, że ktoś nadaje się do pracy w przedszkolu. Studia pedagogiczne można skończyć z różnych powodów, a i dopiero w trakcie obowiązkowych praktyk czasem okazuje się, że to jednak zupełnie nie ta ścieżka.

Praca z kilkunastoma dziećmi wymaga bowiem nie tylko przygotowania teoretycznego, lecz także odpowiednich kompetencji: morza cierpliwości, oceanu dobrej woli i naprawdę mocnych nerwów. By na dłużej zaciekawić kilkulatków potrzeba też wiele kreatywności: umiejętność wymyślania angażujących zajęć to naprawdę duży atut w tym zawodzie. Samo „lubienie dzieci” nie zawsze wystarcza – a przynajmniej nie na dłuższą metę.

Empatia, wrażliwość i pozytywne nastawienie to klucz do tego, by podołać tak ciężkiemu – ale i satysfakcjonującemu – zadaniu jakim jest wychowywanie przedszkolaków i opieka nad nimi. Warto być także spostrzegawczym, by zawczasu zauważyć oddalającego się podopiecznego czy zapobiec przykrym zdarzeniom. Kluczowa jest też odporność na stres. Do forsującej pracy w całodziennym hałasie (dzieci co do zasady nie są najcichsze: krzyczą, płaczą, śmieją się) dochodzi także konieczność kontaktowania się z ich rodzicami – a to w niektórych przypadkach równie męczące.

Szukasz pracy w przedszkolu? Oferty pracy znajdziesz na pracuj.pl!

Oceń artykuł