Porady Kariera i rozwój Praca w kulturze. Gdzie szukać zatrudnienia i zdobywać zawodowe kompetencje?
27.05.2021  | 3 min czytania

Praca w kulturze. Gdzie szukać zatrudnienia i zdobywać zawodowe kompetencje?

27.05.2021  | 3 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Jesteś osobą otwartą i kontaktową, a Twoja głowa aż kipi od kreatywnych pomysłów? A może od pracy zespołowej wolisz samodzielną i spokojną posadę? W obydwu przypadkach możesz poszukać pracy w kulturze, która pozwoli Ci wyrazić siebie! Podpowiemy Ci, gdzie znaleźć zatrudnienie i na jakich zadaniach być może już wkrótce będziesz musiał się skupić. Jeśli jeszcze szukasz swojej zawodowej ścieżki, sprawdź, jakie kompetencje warto rozwinąć, aby zdobyć posadę w kulturze.

Co znajdziesz w artykule?

• Praca w kulturze i sztuce – gdzie szukać zatrudnienia?
• Praca w sektorze kultury – kto odnajdzie się w tym twórczym środowisku?
• Praca w kulturze – jak pokierować ścieżką kariery i gdzie zdobywać nowe kompetencje?
• Koronawirus a praca w kulturze – czy warto?

Praca w kulturze i sztuce – gdzie szukać zatrudnienia?

Praca w kulturze to dosyć specyficzna branża na rynku zatrudnienia. Sektor ten odgrywa bardzo ważną rolę nie tylko ze względu na promocję kultury i sztuki, lecz także rozwój społeczny czy gospodarczy. Bywa wyznacznikiem innowacyjności i kreatywności, czyli cech, których po prostu brakuje w innych profesjach. Praca w instytucjach kultury rządzi się też własnymi prawami. Ustawodawca stworzył nawet odrębne przepisy dla jej pracowników, aby zamknąć w jakiekolwiek ramy m.in. wykonywanie zadań w nietypowych godzinach, które niekiedy mocno odbiegają od standardowego rozkładu dnia, czyli godzin biurowych 8:00-16:00 czy 9:00-17:00.

| „Work in Progress” – rozmowy o pracy, ambicjach i możliwościach dla przyszłych ludzi sukcesu!

Jeśli szukasz zatrudnienia w kulturze, do wyboru masz instytucje państwowe oraz samorządowe, a także wiele prywatnych jednostek założonych przez osoby fizyczne. Swoje wymarzone środowisko pracy możesz znaleźć np. w teatrach, kinach, operach, filharmoniach, muzeach, bibliotekach i galeriach. Rejestr działających fundacji i instytucji kultury, a także muzeów czy instytucji współprowadzonych przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, znajdziesz na stronie rządowej.

Praca w sektorze kultury – kto odnajdzie się w tym twórczym środowisku?

Nie martw się, że nie masz artystycznej duszy. Jak się okazuje, by pracować w kulturze, wcale nie musisz być aktorem, muzykiem czy urodzonym estradowcem. Nie potrzebujesz do tego nawet studiów z kulturoznawstwa, animacji czy antropologii kultury. Co ciekawe, wykonywanie obowiązków służbowych w tym sektorze to wbrew pozorom nie tylko praca w domu kultury i ciepła posada na lata w miejskich albo gminnych ośrodkach. Większość instytucji kulturalnych zatrudnia także księgowych, elektryków, pracowników naukowych czy radców prawnych, więc z pewnością znajdziesz coś pasującego do Twoich pasji, kompetencji, wykształcenia i dotychczasowego doświadczenia zawodowego.

| 7 kompetencji osobowych, które docenią pracodawcy

Szukając swojego pierwszego zatrudnienia właśnie w kulturze, spróbuj dobrać daną profesję do cech charakteru, aby czuć się dobrze w tym, co robisz. Wystarczy, że rozpoznasz swój typ osobowości. Ekstrawertyk o wiele lepiej sprawdzi się na stanowisku animatora kultury, a introwertyk będzie najlepszym kandydatem do pracy w bibliotece. Jeżeli opracowywanie planów np. imprez kulturalnych, prowadzenie spotkań i paneli dyskusyjnych, a także inicjowanie działań komunikacyjnych to dla Ciebie pestka, na pewno odnajdziesz się w dziale promocji albo rozwiniesz skrzydła jako specjalista ds. kontaktów z mediami. A może wolisz spokojną posadę, polegającą na archiwizacji czy wyszukiwaniu artefaktów, gdzie będziesz mógł kultywować swoje zamiłowanie do historii? W takim przypadku poszukaj czegoś w instytucjach związanych np. z dziedzictwem narodowym, eksponatami muzealnymi i ochroną zbiorów.

Praca w kulturze – jak pokierować ścieżką kariery i gdzie zdobywać nowe kompetencje?

Jeśli dopiero szukasz pracy w kulturze, warto na samym początku drogi zawodowej zacząć od praktyk czy stażu w wybranej instytucji, które są szansą dla absolwentów i studentów wiążących swoją przyszłość z kulturą. To również doskonałe preludium do późniejszego zatrudnienia w branży na stałe i zdobywania cennego doświadczenia, bowiem nie wystarczy tylko samo zamiłowanie do kultury i sztuki. W tej dziedzinie liczą się również kompetencje, które nieustannie warto rozwijać. Na polskim rynku pracy istnieje wiele instytucji, które działają na rzecz pracowników z sektora kultury. Organizują one m.in. webinaria, szkolenia czy warsztaty, podczas których przyszli i obecni adepci mogą dowiedzieć się nieco więcej np. na temat zamówień publicznych, działań proekologicznych w instytucjach kultury, metod pozyskiwania funduszy czy zarządzania zespołem. Wszystko zależy od obszaru, w jakim na co dzień się poruszają.

| E-book: Jak znaleźć swoją ścieżkę zawodową?

Wymienione wyżej szkolenia czy kursy dają zastrzyk inspiracji i motywacji do podejmowania kolejnych kulturalnych inicjatyw. Liczne projekty i programy szkoleniowe służą zarówno rozwojowi, integracji, jak i profesjonalizacji samych pracowników. Oczywiście ważnym elementem jest także samodoskonalenie w zawodzie. Czytanie branżowej prasy, e-learning, poznawanie ludzi z branży i networking czy po prostu interesowanie się aktualnymi trendami to absolutne must have, jeśli nie chcesz wypaść z obiegu. Bądź na bieżąco z szeroko rozumianą kulturą – szczególnie teraz, kiedy działalność wielu instytucji wraz z falowym nasileniem się zachorowań bywa mocno ograniczona.

Koronawirus a praca w kulturze – czy warto?

W dobie pandemii szczególną rolę odgrywa digitalizacja sektora kultury, którego działalność po pojawieniu się koronawirusa została zahamowana. Odwołane spektakle, koncerty czy wystawy sprawiły, że bardzo wiele wydarzeń przeniosło się do sieci. Kultura, podobnie jak inne dziedziny życia publicznego, stanęła przed ogromną próbą, jednak to nie oznacza, że całkowicie umarła. W pewnym sensie przeżywa nawet rozkwit inicjatyw, które mogą być realizowane w reżimie sanitarnym albo przekazywane za pośrednictwem mediów do jeszcze większej grupy odbiorców niż przed epidemią.

| Praca zdalna. Nowa perspektywa

Oferta multimedialnych podcastów, festiwalów, szkoleń czy innych mikrowydarzeń kulturalnych jest naprawdę spora, a to oznacza, że ktoś jednak w tym sektorze wciąż pracuje... To tylko pokazuje, że kultura ma ogromne znaczenie, a aktywność zawodowa w tym środowisku wymaga elastyczności i adaptacji do nowych warunków czy zastosowania nowych narzędzi, aby móc ją dalej promować. Jeśli Twoim marzeniem jest praca w kulturze, warto być optymistą i wierzyć, że każdy kryzys prędzej czy później spowoduje wysyp nowych, ciekawszych środków wyrazu, a co za tym idzie także i miejsc zarobkowania. Dzięki temu będziemy mogli znów porozmawiać o „zdrowym podejściu do pracy”!

| Oferty pracy w dobie koronawirusa. Które branże rekrutują?

Szukasz zatrudnienia w mediach, sztuce, rozrywce albo innym dziale szeroko pojętej kultury? Sprawdź aktualne ogłoszenia na Pracuj.pl i znajdź swoje idealne środowisko pracy!

Oceń artykuł