Porady Kariera i rozwój Praca w korporacji – poznaj największe korzyści!
02.03.2021  | 6 min czytania

Praca w korporacji – poznaj największe korzyści!

02.03.2021  | 6 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

„Tylko NIE korporacja!”. Znasz to? Jeśli słyszałeś już co nieco na temat minusów życia korporacyjnego, to teraz przyszedł czas na podsumowanie pozytywnych stron. Sprawdź, jakie zalety ma praca dla dużej organizacji w dobie pandemii i co pracownicy szczególnie w niej doceniają. A co dla Ciebie jest ważne?

Ta historia mogłaby się zacząć tak: kilka lat w korporacji i mam serdecznie dość. Atmosfera tak gęsta, że można by ją nożem kroić. Tempo tak szybkie, że zza stosu papierów trudno zauważyć zmieniające się pory roku. Sztywne procedury, niezrozumiałe wymogi. Od samej biurokracji robi się słabo. Czuję się trybikiem w wielkiej maszynie. Wolę iść do mniejszej firmy. Albo zupełnie na swoje.

Nie rzucaj niczego i jedź w Bieszczady! Czy praca poza biurem to nowy trend?

Ta historia mogłaby się zacząć też inaczej. Na przykład tak: kilka lat w dużej organizacji i mam pewność, że właśnie to chcę dalej robić w życiu. Mam poczucie, że się rozwijam, bo ciągle pojawiają się nowi ludzie i uczę się czegoś nowego. Kto wie, może zmienię pracodawcę, zawsze też mogę łatwo wybrać inne korpo. Jasne, że są też gorsze momenty, ale na pewno widzę też sporo zalet i to one przeważają w ogólnym rozrachunku.

Każda z tych opinii może być prawdziwa. Bo każdy ma prawo do własnej perspektywy. Dlatego tak trudno odpowiedzieć na pytanie, czy warto pracować w korporacji. Tak naprawdę zależy to od kombinacji różnych czynników i indywidualnych oczekiwań. Co więcej, korporacja korporacji nierówna – w efekcie opinie i doświadczenia pracowników z różnych stanowisk, firm i branż potrafią być diametralnie odmienne. W czasie, gdy w Polsce zaczęło inwestować coraz więcej organizacji z zagranicznym kapitałem, pojawił się nieznany wcześniej model kariery. Nadgodziny, zdobywanie kolejnych szczebli zawodowej drabiny i praca w pocie czoła ponad wszystko – z tym kojarzy się właśnie rozwój korporacji na rodzimym gruncie. Później nastała moda na tzw. work-life balance i zmienił się sposób postrzegania życia zawodowego – pracownicy zaczęli coraz bardziej świadomie podkreślać, że praca nie jest ich jedynym celem i źródłem spełnienia. Na rynku pojawiły się także start-upy oferujące jeszcze inne warunki i środowisko pracy – z czasem okazało się, że i takie rozwiązanie ma swoje blaski i cienie. Tak naprawdę to, jak opisywane są korporacje, często zależy od potrzeb i preferencji danego pokolenia – czego innego może oczekiwać generacja X (40-55 lat), pokolenie Y (25-39 l.), a na co innego zwracają uwagę tzw. „Zetki” (18-24 l.).

Opowieści o osławionych korposzczurach i mordorach docierały do Ciebie zapewne już nieraz. Dlatego my postanowiliśmy sprawdzić, z czego – w dzisiejszych niełatwych czasach – pracownicy dużych firm są najbardziej zadowoleni, co doceniają, czego im nie brakuje, na co jest dla nich wartością. Jeśli więc rozglądasz się właśnie za nową pracą, nasze zestawienie przyda Ci się podczas robienia bilansu i podejmowania decyzji.

Korporacyjny pakiet – co w nim znajdziesz?

1. Umowa o pracę – a co za tym idzie: poczucie stabilności i bezpieczeństwa finansowego. Wypłata w terminie, możliwość korzystania z urlopów i zwolnień lekarskich. Zwłaszcza teraz, w nowej normalności niektórzy bardzo sobie chwalą to, że nie muszą martwić się składkami ZUS, podatkami, fakturami, klientami… Etatowego pracownika nie obciąża tląca się gdzieś z tyłu głowy obawa: co w sytuacji, jeśli zachoruję? Przecież mam na głowie firmę, a jeśli nie będę pracować, to nie będę zarabiać. Oczywiście korporacja to też nie zawsze zakątek wiecznego spokoju, a nerwy potrafią być napięte niczym struny. Ale… w dzisiejszej rzeczywistości każdy czuje jeszcze większą potrzebę stabilności niż dotychczas, a umowa o pracę i jasne warunki zatrudnienia w dość dużym stopniu tę potrzebę realizują.

2. Dostęp do nowoczesnych technologii – to właśnie w pandemii można było zauważyć, które organizacje faktycznie były gotowe do wdrożenia przydatnych narzędzi IT i potrafiły zapewnić pracownikom płynne przejście na home office. Które z kolei poprzestawały na odsuwanych w czasie obietnicach dosłania brakującego sprzętu czy oprogramowania. Tyczy się to zarówno małych i średnich, jak i dużych organizacji. Nie ma tutaj reguły, które firmy lepiej zdały ten test, gdyż w każdej grupie znajdziemy różne przykłady. Nie ulega jednak wątpliwości, że najwięksi gracze często dysponowali odpowiednim zapleczem technologicznym i bazą narzędziową/ Często mieli już też wcześniej wypracowane zasady częściowej pracy zdalnej i dobre praktyki by szybko zapewnić pracownikom dostęp do potrzebnego sprzętu.

3. Możliwość rozwoju w międzynarodowym środowisku – możesz mieszkać w małej miejscowości lub w wielkim mieście, a komunikujesz się z ludźmi z różnych krajów. W dobie pandemii nie podróżujesz, ale i tak masz kontakt z wieloma kulturami. Taka specyfika pracy ma dla Ciebie kluczowe znaczenie? Niewątpliwie znajdziesz korporację, która Ci to zapewni.

4. Posługiwanie się językiem obcym na co dzień – jeśli zajmujesz stanowisko związane z obsługą zagranicznych klientów czy współpracą z międzynarodowym zespołem, to używanie języka obcego staje się czymś zupełnie naturalnym. Ma to szczególne znaczenie dla osób, które wracają do Polski z wyjazdów stażowych i stypendialnych albo pracowały wcześniej za granicą i nie chcą się skazywać na regres językowy. W takim wypadku warto swoje kroki skierować w stronę pracodawców o rozbudowanej międzynarodowej pozycji.

5. Przydatne benefity - budżety szkoleniowe, dofinansowanie do studiów podyplomowych, prywatny pakiet medyczny, benefity sportowe czy system kafeteryjny pozwalający pracownikowi wybierać przydatne dla niego świadczenia. To właśnie korporacje (szczególnie z sektora IT) przodują pod względem oferty benefitowej i zapewniają rozwiązania, które nie są dostępne w mniejszych organizacjach.

Priorytety – dla każdego coś innego

Korzyści może być znacznie więcej. Ci, którzy pracują w korporacjach, często doceniają fakt, że są zaopiekowani na różne sposoby, co poprawia ich komfort psychiczny. Forma zatrudnienia, przejrzyste zasady rekrutacji, jasno określony system wynagrodzeń, ścieżki rozwoju, plany szkoleniowe, dobrze wyposażone biuro czy nowoczesne technologie w pracy to aspekt materialny, który może dawać poczucie stabilności. To właśnie w korporacjach pojawiają się możliwości realizowania projektów międzydziałowych, na które w małych firmach nie wystarczyłoby funduszy. Pracownicy największych graczy, w których dopuszczalny jest elastyczny czas pracy, przekonują natomiast, że pozwala im to godzić obowiązki służbowe z rodzinnymi. Być może w tym momencie zapytasz: „Ale gdzie jest taka praca? Bo chyba w bajkach!”. To naturalne, że tak myślisz, jeśli masz za sobą negatywne doświadczenia korporacyjne. A może odwrotnie - pokiwasz głową i stwierdzisz: „Dokładnie tak to widzę”, bo stoją za Tobą dobre wspomnienia. Wiele też na pewno zależy od wartości firmy, kadry zarządzającej i panujących relacji. Zastanów się, w jakiej kulturze organizacyjnej będziesz się czuć najlepiej? Takiej, która stawia na pracę zespołową, czy kładącej nacisk przede wszystkim na indywidualne działania? Wolisz pracować w różnorodnym, międzynarodowym środowisku? A może potrzebujesz przestrzeni do rozwijania kreatywności? Aplikuj zatem do firmy, która stawia na innowacje i oczekuje od pracowników dużej samodzielności. Dla niektórych kandydatów szczególną wartość mają też społeczne czy ekologiczne działania organizacji, angażujące pracowników – to sprawia, że są oni dumni ze swojego miejsca zatrudnienia.

A jeśli to nie to?

Cokolwiek zdecydujesz o swojej przyszłości zawodowej, pamiętaj, by działać w zgodzie z samym sobą. Wszelkie opinie poznane np. w kręgu znajomych będą niesamowicie cenne, ale to Twój wybór. Praca w korporacji nie jest przecież deklaracją lojalności aż do wieku emerytalnego – zawsze więc możesz podjąć nowe wyzwania, spróbować czegoś innego, zmienić styl pracy, środowisko, obowiązki… W tym wszystkim ważne są poczucie własnej wartości i wiara w siebie. To one pozwalają zrobić pierwszy krok – opowiadamy o tym w najnowszej kampanii Pracuj.pl. Mamy nadzieję, że historie Mariana i Jacka będą dla Ciebie źródłem motywacyjnym impulsem. Powodzenia!

Wejdź na Pracuj.pl i sprawdź aktualne oferty!

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
Oceń artykuł