Porady Kariera i rozwój Praca w korporacji – poznaj największe korzyści!
03.03.2023  | 6 min czytania

Praca w korporacji – poznaj największe korzyści!

03.03.2023  | 6 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

„Tylko nie korporacja!” – znasz to? O minusach „pracy w korpo” słychać wiele: bezduszna biurokracja, brak bliskich relacji, nadgodziny i dużo zadań. To jednak tylko jedna strona medalu, dla której warto stworzyć przeciwwagę w postaci paru pozytywów. Sprawdź, jakie zalety ma praca dla dużej organizacji i co pracownicy cenią sobie w niej szczególnie.

O czym przeczytasz w artykule:

• Praca w korporacji – opinie z różnych stron
• Korporacja – co to właściwie jest?
• Jakie zalety ma praca w korporacji?
• Praca w korporacji – wymagania i oczekiwania

| Nie rzucaj niczego i jedź w Bieszczady! Czy praca poza biurem to nowy trend?

Praca w korporacji – opinie z różnych stron

Ta historia mogłaby się zacząć tak: kilka lat pracy w korporacji i mam serdecznie dość. Atmosfera tak gęsta, że można by ją nożem kroić. Tempo tak szybkie, że zza stosu papierów trudno zauważyć zmieniające się pory roku. Sztywne procedury, niezrozumiałe wymogi. Od samej biurokracji robi się słabo. Czuję się trybikiem w wielkiej maszynie. Wolę rzucić korpo i iść do mniejszej firmy. Albo zupełnie na swoje.

Ta historia mogłaby się zacząć też inaczej. Na przykład tak: kilka lat w dużej organizacji i mam pewność, że właśnie to chcę dalej robić w życiu. Mam poczucie, że się rozwijam, bo ciągle pojawiają się nowi ludzie i uczę się czegoś nowego. Kto wie, może zmienię pracodawcę, zawsze też mogę łatwo wybrać inne korpo. Jasne, że są też gorsze momenty, ale na pewno widzę sporo zalet bycia pracownikiem korporacji i to one przeważają w ogólnym rozrachunku.

Każda z tych opinii może być prawdziwa. Bo każdy ma prawo do własnej perspektywy. Dlatego tak trudno odpowiedzieć na pytanie, czy warto pracować w korporacji. Tak naprawdę zależy to od kombinacji różnych czynników i indywidualnych oczekiwań. Co więcej, korporacja korporacji nierówna – w efekcie opinie i doświadczenia pracowników z różnych stanowisk, firm i branż potrafią być diametralnie odmienne.

| Połowa życia w korporacji. Jak podczas rekrutacji wytłumaczyć odejście?

Korporacja – co to właściwie jest?

Według słownikowej definicji korporacja to po prostu organizacja społeczna albo przedsiębiorstwo, które posiada osobowość prawną i opiera się na kapitale złożonym z udziałów. W Polsce tym mianem określa się jednak najczęściej międzynarodowe duże firmy, które otwierają swoje biura w naszym kraju (zazwyczaj w przeszklonych biurowcach w centrach dużych miast) i zatrudniają tu pracowników umysłowych.

Pod koniec lat 90., gdy w Polsce zaczęło inwestować coraz więcej organizacji z zagranicznym kapitałem, pojawił się nieznany wcześniej model kariery – praca w korporacji. Zarobki na wysokim poziomie, nadgodziny, zdobywanie kolejnych szczebli zawodowej drabiny i praca w pocie czoła ponad wszystko – z tym kojarzą się właśnie ich początki na rodzimym gruncie. Pęd do kariery kosztem życia prywatnego i czasu wolnego to już na szczęście w większości przeszłość. Nastała moda na tzw. work-life balance i zmienił się sposób postrzegania życia zawodowego – pracownicy zaczęli coraz bardziej świadomie podkreślać, że praca nie jest ich jedynym celem i źródłem spełnienia. Na rynku pojawiły się start-upy oraz nowocześnie zarządzane małe firmy oferujące jeszcze inne warunki i odmienne środowisko pracy, a to sprawiło, że praca w korpo przestała być świętym Graalem i jedyną szansą na godne zarobki.

Każde rozwiązanie ma swoje blaski i cienie. Tak naprawdę odpowiedź na pytanie „Czy warto pracować w korporacji?” zależy od potrzeb i preferencji zarówno osoby, jak i pokolenia. Czego innego może oczekiwać od pracy generacja X (40-55 lat), pokolenie Y (25-39 l.), a na co innego zwracają uwagę tzw. Zetki (18-24 l.).

| Ciepła posadka w korporacji czy kreatywne ryzyko?

Jakie zalety ma praca w korporacji?

Opowieści o osławionych korposzczurach i mordorach docierały do Ciebie zapewne już nieraz. Dlatego my postanowiliśmy sprawdzić, z czego – w dzisiejszych niełatwych czasach – pracownicy dużych firm są najbardziej zadowoleni, co doceniają, czego im nie brakuje, a co jest dla nich wartością. Jeśli więc chcesz zmienić miejsce zatrudnienia, nasze zestawienie zalet pracy w korporacji może przydać Ci się podczas robienia bilansu i podejmowania decyzji.

Korporacyjny pakiet – co w nim znajdziesz?

1. Umowa o pracę – a co za tym idzie: poczucie stabilności i bezpieczeństwa finansowego. Wypłata w terminie, możliwość korzystania z urlopów i zwolnień lekarskich. Zwłaszcza teraz, po okresie pandemii, niektórzy bardzo sobie chwalą to, że nie muszą martwić się składkami ZUS, podatkami, fakturami, klientami… Etatowego pracownika nie obciąża tląca się gdzieś z tyłu głowy obawa: co w sytuacji, gdy zachoruję? Przecież mam na głowie firmę, a jeśli nie będę pracować, to nie będę zarabiać. Oczywiście korporacja to też nie zawsze zakątek wiecznego spokoju, a nerwy potrafią być napięte niczym struny. Ale… w dzisiejszej rzeczywistości każdy czuje jeszcze większą potrzebę stabilności niż dotychczas, a umowa o pracę i jasne warunki zatrudnienia w dość dużym stopniu tę potrzebę realizują.

2. Dostęp do nowoczesnych technologii – to właśnie w pandemii można było zauważyć, które organizacje faktycznie były gotowe do wdrożenia przydatnych narzędzi IT i potrafiły zapewnić pracownikom płynne przejście na home office, a które poprzestawały na odsuwanych w czasie obietnicach dosłania brakującego sprzętu czy oprogramowania. Nie ulega wątpliwości, że najwięksi gracze często dysponowali odpowiednim zapleczem technologicznym i bazą narzędziową, mieli już też wcześniej wypracowane zasady częściowej pracy zdalnej i dobre praktyki, dzięki którym w szybkim czasie zapewnili pracownikom dostęp do niezbędnych narzędzi pracy.

3. Możliwość rozwoju w międzynarodowym środowisku – możesz mieszkać w małej miejscowości lub w wielkim mieście, a komunikować się z ludźmi z różnych krajów. Nie podróżujesz, ale i tak masz kontakt z wieloma kulturami. Sporo osób, nie mając doświadczenia zawodowego, znajduje pracę w korporacji, dlatego że zna języki obce, które potrzebne są do kontaktu ze współpracownikami czy klientami z całego świata. W wielu przypadkach oznacza to również zagraniczne delegacje czy dostęp do najnowocześniejszych programów i platform szkoleniowych.

4. Przydatne benefity – budżety szkoleniowe, dofinansowanie do studiów podyplomowych, prywatny pakiet medyczny, karta sportowa czy system kafeteryjny pozwalający pracownikowi wybierać przydatne dla niego świadczenia z szerokiego katalogu dostępnych opcji. To właśnie korporacje (szczególnie z sektora IT) przodują pod względem oferty benefitowej i zapewniają rozwiązania, które nie są dostępne w mniejszych organizacjach.

Korzyści z pracy w korporacji może być znacznie więcej. Ci, którzy w nich pracują, często doceniają fakt, że są zaopiekowani na różne sposoby, co poprawia ich komfort psychiczny. Forma zatrudnienia, przejrzyste zasady rekrutacji, jasno określony system wynagrodzeń i ścieżka rozwoju, plany szkoleniowe, dobrze wyposażone biuro czy dostęp do nowoczesnych technologii to aspekty materialne, które wielu osobom dają poczucie stabilności. W korporacjach pojawiają się możliwości realizowania zaawansowanych projektów, na które w małych firmach nie wystarczyłoby funduszy. Pracownicy korporacji, w których dopuszczalny jest elastyczny czas pracy, przekonują natomiast, że pozwala im to godzić obowiązki służbowe z rodzinnymi.

| Dwa patyki, czyli co najczęściej skłania nas do zmiany pracy?

Praca w korporacji – wymagania i oczekiwania

Być może w tym momencie zapytasz: „Ale gdzie jest taka praca? Bo chyba w bajkach!”. To naturalne, że tak myślisz, jeśli masz za sobą negatywne doświadczenia pracy w korporacji. A może odwrotnie – pokiwasz głową i stwierdzisz: „Dokładnie tak to widzę”, bo stoją za Tobą dobre wspomnienia. Środowisko korporacyjne jest ogromne i nie warto przekładać negatywnych wrażeń na ogół. Prawdą jest, że wiele zależy od wartości firmy, kadry zarządzającej i panujących relacji. W obrębie jednego przedsiębiorstwa występują przecież różnice związane z atmosferą w zespole, zaangażowaniem przełożonego, obłożeniem zadaniami. Jeden menedżer może ufać swoim podwładnym i pozwalać im na pracę hybrydową, a inny – kontrolować ich i obcinać premie.

Podejście do pracy w korpo może różnić się też w zależności od osobistych preferencji. Zastanów się, w jakiej kulturze organizacyjnej będziesz się czuć najlepiej? Takiej, która stawia na pracę zespołową, czy kładącej nacisk przede wszystkim na indywidualne działania? Wolisz pracować w open spasie, a może potrzebujesz ciszy, by rozwijać kreatywność? Dla niektórych kandydatów szczególną wartość mają też działania CSR-owe. Wśród korporacji możesz znaleźć takie, które zapewnią Ci każdy z tych elementów – trzeba tylko odpowiednio poszukać.

| Po czym poznać przyjazną kulturę organizacyjną?

Cokolwiek zdecydujesz o swojej przyszłości zawodowej, pamiętaj, by działać w zgodzie z samym sobą. Praca w korporacji nie jest przecież deklaracją lojalności aż do wieku emerytalnego – zawsze więc możesz podjąć nowe wyzwania, spróbować czegoś innego, zmienić styl pracy, środowisko, obowiązki… W tym wszystkim ważne są poczucie własnej wartości i wiara w siebie. To one pozwalają zrobić pierwszy krok. Powodzenia!

Szukasz pracy w korporacji? Wejdź na Pracuj.pl i sprawdź aktualne oferty!

Oceń artykuł