Porady Kariera i rozwój Praca w IT – jak sprawnie poruszać się po ofertach i znaleźć idealną dla siebie?
05.09.2023  | 6 min czytania

Praca w IT – jak sprawnie poruszać się po ofertach i znaleźć idealną dla siebie?

05.09.2023  | 6 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Technologie nieustannie ewoluują, bo postęp nie stoi w miejscu. Dlatego w IT nie ma czasu do stracenia — również na przeglądanie ofert, które nie są dopasowane do Twoich umiejętności. Masz wieloletnie doświadczenie w tym sektorze? A może stawiasz w nim dopiero pierwsze kroki? Zamiast błądzić w gąszczu chaotycznych i nieprecyzyjnych informacji, sprawdź naszą nową strefę IT i znajdź pracę szytą na miarę Twoich potrzeb. 

Czego dowiesz się z artykułu?

Praca w IT odpowiada na nowe standardy zawodowe Polaków
Praca w IT — duże możliwości nawet w kryzysie?
Oferty pracy w IT — innowacyjne narzędzia nieocenionym wsparciem w poszukiwaniach
Praca w IT bez doświadczenia i dla specjalistów — nowa strefa IT Pracuj.pl
Praca w branży IT szyta na miarę potrzeb

Praca w IT odpowiada na nowe standardy zawodowe Polaków

Wysoka inflacja i spowolnienie gospodarcze widoczne są nie tylko w codziennym życiu Polaków, ale również na rynku pracy. Ochłodzenie można zaobserwować także na rynku IT, który dotąd rokrocznie pobijał rekordy pod kątem skali zatrudnienia. Dziś pracodawcy z branży podchodzą do rekrutacji z większą ostrożnością. Nie oznacza to na szczęście, że pracy nie ma – ogłoszeń z branży IT nadal przybywa i jest w czym wybierać.

Specjaliści z tego sektora, którzy posiadają doświadczenie zawodowe, są przyzwyczajeni do dużego dotychczasowego zainteresowania ze strony firm. Najczęściej wiedzą oni dokładnie, czego szukają i czego oczekują od potencjalnych pracodawców.

Zainteresowanie dostępnymi ogłoszeniami wśród kandydatek i kandydatów nie słabnie. Polacy mają coraz wyższe standardy pracy. Aż 57% badanych przyznaje, że rozgląda się za nową pracą, bo chce zarabiać więcej. Polacy są zdecydowani na szukanie nowego miejsca zatrudnienia lub planują zrobić to w najbliższej przyszłości. Są gotowi nie tylko na zmianę firmy, ale także branży. Ze względu na możliwości rozwoju i atrakcyjne zarobki wiele osób jest zainteresowanych przejściem do IT.

| Polacy vs. inflacja. Najnowsze badanie Pracuj.pl

| Poszukują mimo kryzysu. Mobilność zawodowa Polaków w 2023 roku

Praca w IT — duże możliwości nawet w kryzysie?

Mimo że w IT również widać wpływ spowolnienia gospodarczego, to sektor ten nadal dynamicznie się rozwija i poszukuje specjalistów do różnorodnych projektów. Można zauważyć to między innymi po dostępnych ofertach pracy, których nadal jest dużo. Według raportu Pracuj.pl „Rynek pracy specjalistów w I półroczu 2023 roku” przedstawiciele z branży IT znajduje się na drugim miejscu w TOP5 poszukiwanych specjalistów.

Z 454 000 ofert opublikowanych w I półroczu 2023 roku na serwisie Pracuj.pl aż 13% skierowane było właśnie do osób związanych z IT. Według badania Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia aż 26% firm z branży IT w najbliższym czasie nadal planuje powiększać grono pracowników. Pokazuje to, że ogłoszeń dla informatyków, programistów i innych specjalistów z tej dziedziny jest nadal bardzo dużo.

Ze względu na sporą liczbę ofert konieczne jest wyjście naprzeciw oczekiwaniom kandydatów i usprawnienie procesu przeglądania i selekcjonowania ofert z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi. Będzie to pomocne zarówno dla specjalistów z doświadczeniem, jak i dla osób, które szukają pracy w IT bez doświadczenia. Ta druga grupa szczególnie potrzebuje wsparcia, aby odnaleźć się na rynku pracy w nowej branży. Zorientowanie się w wymaganiach i możliwościach, a także realiach płacowych i technologicznych to wymagający i czasochłonny proces, który warto możliwie jak najbardziej uprościć.

Oferty pracy w IT — innowacyjne narzędzia nieocenionym wsparciem w poszukiwaniach

Na co dzień w swojej pracy musisz wykazać się dbałością o szczegóły. Nic dziwnego, że tego samego oczekujesz, gdy szukasz nowego miejsca zatrudnienia — szczegółów, które przekonają Cię, że ta konkretna oferta jest właśnie dla Ciebie i chcesz na nią aplikować. Często niestety są one ukryte, przez co musisz stracić dużo czasu na ich odszukanie.

| Jak szukać pracy? Poznaj nowoczesne metody

Możesz być specjalistą JavaScript z kilkunastoletnim stażem albo może marzyć Ci się praca w IT od zera. To nie powinno mieć znaczenia, gdy chcesz szybko znaleźć ciekawe oferty, na które warto aplikować. Na pewno zależy Ci na tym, aby szukanie nowej pracy okazało się efektywne i proste, a nie mylące i budzące irytację ze względu na konieczność przejrzenia ofert niezwiązanych z Twoją specjalizacją.

| 8 narzędzi i rozwiązań ułatwiających szukanie pracy

Nowoczesne narzędzia oferowane przez portal Pracuj.pl wychodzą naprzeciw oczekiwaniom odbiorców, zapewniają dokładne filtrowanie ogłoszeń, a także wiele innych udogodnień. Wśród nich warto wymienić wsparcie w przygotowaniu CV czy pomoc w wyliczeniu urlopu lub obliczeniu wynagrodzenia brutto i netto. Dzięki temu znalezienie dobrze płatnej pracy, dopasowanej do potrzeb i oczekiwań finansowych kandydata, jest o wiele prostsze i szybsze.

| Jak zaoszczędzić czas podczas rekrutacji?

Praca w IT bez doświadczenia i dla specjalistów — nowa zakładka Pracuj.pl

Zależy Ci na efektywnym i wygodnym szukaniu pracy jako programista, tester lub na innym stanowisku z branży technologiczno-informatycznej? Nowa strefa IT w Pracuj.pl Ci w tym pomoże!  Dzięki wprowadzonym udogodnieniom aplikowanie i szukanie ofert dopasowanych do kwalifikacji i indywidualnych preferencji jest zdecydowanie szybsze i prostsze.

Wśród najważniejszych usprawnień warto wyróżnić:

  • Osobna kategoria IT i proste wyszukiwanie — dzięki umieszczeniu na stronie dedykowanej zakładki, nie musisz przedzierać się przez gąszcz ofert z innych branż, aby dotrzeć do ogłoszeń z IT.
  • Filtrowanie ofert po specjalizacjach — sam decydujesz, jaki dokładnie obszar Cię interesuje i dzięki odpowiednim funkcjom tylko takie oferty otrzymasz.
  • Filtrowanie po technologiach — oferty możesz dopasować do swoich kompetencji i preferencji dzięki możliwości wyboru technologii, w której chcesz pracować.

Takie rozwiązania to sposób na to, aby szukanie pracy w IT było szybkie, łatwe i wygodne. Dla każdego – bez względu na technologię, specjalizację i doświadczenie.

Praca w branży IT szyta na miarę Twoich potrzeb

84% respondentów badania Pracuj.pl deklaruje, że jest otwartych na otrzymanie nowej, ciekawej pracy w najbliższych miesiącach. Jeśli chcesz wyprzedzić konkurentów, to skorzystaj ze wsparcia Pracuj.pl i włącz powiadomienia o nowych oferta, aby być na bieżąco.

Znajdź pracę marzeń, korzystając z wygodnych rozwiązań szytych na miarę Twoich potrzeb. Aplikuj tam, gdzie Twoje kompetencje są pożądane i poszukiwane. Wysyłaj CV w odpowiedzi na ogłoszenia, które zapewnią Ci szansę na dalszy rozwój i zagwarantują ciekawe wyzwania oraz atrakcyjne wynagrodzenie.

| Praca marzeń czy z rozsądku?

Odwiedź nową strefę IT na stronie Pracuj.pl, filtruj ogłoszenia zgodnie ze swoimi potrzebami i zdobądź pracę, która spełni Twoje oczekiwania!

Oceń artykuł