Nauczyciele od wieków pełnią tę samą funkcję. Ich głównym zadaniem jest pomoc uczniom w zdobyciu wykształcenia i sprecyzowaniu planów na przyszłość. Pedagodzy, którzy przekazują swoim podopiecznym wiedzę podczas zajęć dydaktyczno-wychowawczych, muszą mieć do tego odpowiednie kompetencje i predyspozycje. Jak zostać nauczycielem i jakie cechy charakteru sprawdzą się w tej pracy? Dowiedz się tego z artykułu!
Co znajdziesz w artykule?
• Na czym polega praca nauczyciela?
• Jak zostać nauczycielem?
• Praca w szkole: jaki powinien być dobry nauczyciel?
Na czym polega praca nauczyciela?
Każdy z nas spotkał kiedyś na swojej drodze niejednego nauczyciela. To osoba, która posiada wykształcenie kierunkowe i ma odpowiednie przygotowanie pedagogiczne, aby pracować w oświacie. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie. Nie wszyscy mają też predyspozycje do tego, żeby uczyć innych. Bez wątpienia jest to zawód zaufania publicznego, chociaż niestety przez niektórych nie do końca doceniany. Być może właśnie z tych powodów w Polsce wciąż brakuje osób, które są gotowe na pracę z dziećmi i młodzieżą w szkole.
Jeśli chodzi o główne zadania nauczyciela, można wymienić wśród nich prowadzenie zajęć dydaktycznych i przekazywanie wiedzy uczniom z konkretnego przedmiotu, w którym dana osoba się specjalizuje. Może to być np. matematyka, język polski, biologia, historia itp. Należy też wspomnieć o wspieraniu podopiecznych i motywowaniu ich do rozwoju, realizowaniu programu nauczania, organizowaniu wywiadówek, wycieczek i dbaniu o bezpieczeństwo uczniów.
Nauczyciel sprawdza także wiedzę swoich podopiecznych. Jego obowiązki naturalnie różnią się też od przedmiotu. Osoba ucząca matematyki będzie skupiała się na realizowaniu zupełnie innej podstawy programowej niż nauczyciel języka polskiego czy wychowania fizycznego. Ten ostatni nie będzie np. przygotowywał testów wiedzy, a potem ich sprawdzał oraz oceniał. Zakres obowiązków zmienia się też w zależności od rodzaju placówki. Zupełnie inne zadania i cele mają nauczyciele w liceum, technikum i szkole branżowej niż np. pedagodzy zatrudnieni w podstawówce.
| Wychowawca kolonijny – praca na lato czy na lata?
Jak zostać nauczycielem?
Zgodnie z wytycznymi Karty Nauczyciela trzeba mieć wykształcenie wyższe. W trakcie nauki należy też odbyć przygotowanie pedagogiczne lub zdobyć dyplom ukończenia zakładu kształcenia nauczycieli, który zapewnia odpowiednie kwalifikacje do wykonywania zawodu nauczyciela. Aby uczyć w szkole podstawowej lub zawodowej, wystarczy licencjat lub tytuł inżyniera. W pozostałych przypadkach należy przedstawić dyplom ukończenia studiów II stopnia albo jednolitych studiów magisterskich. Warto dodać, że ukończony kierunek musi być tożsamy z nauczanym przedmiotem w szkole. Oprócz tego nauczyciele przed podpisaniem umowy proszeni są o dokumenty potwierdzające ich pełną zdolność do czynności prawnych i zaświadczenie o niekaralności.
To jednak nie wszystko, bowiem zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej nauczyciel musi ukończyć kurs pedagogiczny w wymiarze co najmniej 270 godzin (bądź 150 godzin w przypadku nauczycieli praktycznej nauki zawodu). Na kursie poruszane są m.in. kwestie związane z psychologią, pedagogiką i dydaktyką, które potem przydają się w codziennej pracy z dziećmi i młodzieżą. Oprócz tego przyszły nauczyciel zobowiązany jest do odbycia praktyki pedagogicznej w wymiarze minimum 150 godzin.
A jak zostać nauczycielem po innych studiach? Jeżeli masz na swoim koncie zupełnie inny kierunek, musisz ukończyć studia podyplomowe. Oczywiście powinny być one powiązane z przedmiotem, którego potem chcesz nauczać w szkole. Należy też zadbać o odpowiednie przygotowanie pedagogiczne niezbędne do pracy w placówkach edukacyjnych. Jeśli chcesz pracować ze studentami, możesz zawsze zostać nauczycielem akademickim i wykładać na uczelni wyższej. W tym przypadku potrzebne Ci będzie wykształcenie wyższe.
Ile zarabia nauczyciel? Sprawdź wynagrodzenie na tym stanowisku!
Praca w szkole: jaki powinien być dobry nauczyciel?
Praca jako nauczyciel z całą pewnością może dawać wiele satysfakcji, ale jest również odpowiedzialnym zadaniem, które wynika z przekazywania uczniom wiedzy i życiowych wartości. We wspomnianej już Karcie Nauczyciela można nawet znaleźć zapisy, że osoba zatrudniona na tym stanowisku musi przestrzegać podstawowych zasad moralnych i cieszyć się zdrowiem w zakresie niezbędnym do wykonywania swoich obowiązków. Niestety nie każda osoba nadaje się do pracy w szkole. Do tego zawodu trzeba mieć określone umiejętności miękkie.
Z pewnością liczą się:
-
- komunikatywność i umiejętność nawiązywania kontaktu z ludźmi,
- charyzma,
- poczucie humoru,
- odporność na stres,
- asertywność,
- kreatywność,
- inteligencja emocjonalna,
- cierpliwość i zaangażowanie w pracę,
- doskonała organizacja zadań,
- umiejętność rozwiązywania konfliktów,
- stanowczość,
- umiejętność opanowania emocji,
- ciekawość świata,
- gotowość do poszerzania swoich horyzontów.
Chcesz być nauczycielem? Pamiętaj, że niezwykle ważne w tej pracy jest zachowanie work-life balance, bowiem to właśnie ta grupa zawodowa najczęściej przynosi zadania służbowe do domu (klasówki, kartkówki, zeszyty do sprawdzenia). Dobrze więc to umiejętnie pogodzić ze spędzaniem wolnego czasu z bliskimi. Jeżeli chodzi o kompetencje twarde, na pewno warto umieć obsługiwać komputer, programy komputerowe oraz urządzenia biurowe, znać języki obce i oczywiście mieć ugruntowaną wiedzę, którą przekazuje się później uczniom.
Znajdź pracę jako nauczyciel. Zobacz najnowsze oferty na Pracuj.pl!