Porady Kariera i rozwój Potrzebujemy rozwoju, a stoimy w miejscu
03.11.2015  | 3 min czytania

Potrzebujemy rozwoju, a stoimy w miejscu

03.11.2015  | 3 min czytania
Autor wpisu admin

Aż 8 na 10 aktywnych zawodowo Polaków deklaruje, że w pracy liczy się dla nich rozwój, a nie wygoda, a zawodowa rutyna to dla nich zdecydowanie negatywne zjawisko – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego na zlecenie Pracuj.pl. Okazuje się jednak, że ambicje zawodowe nie zawsze idą w parze z aktywnością na rynku pracy i możliwościami na danym stanowisku pracy.

Oczywiście, że liczy się dla mnie rozwój, rutyna mnie zabija – deklaruje Aneta, która od roku pracuje w warszawskiej agencji reklamowej – Niestety mój szef niekoniecznie jest tego samego zdania. Awans mam dostać najwcześniej za pół roku, a i z rozwijającymi projektami czy szkoleniami nie jest u nas najlepiej. Nie wiem, czy prędzej nie pomyślę o zmianie pracy.

Jak wynika z raportu Pracuj.pl „Wygoda kontra rozwój”*, większość Polaków twierdzi, że w pracy rutyna jest dla nich czymś negatywnym. Aż 80% badanych podkreśla, że w życiu zawodowym stawia na rozwój, a nie na wygodę, a ponad połowa deklaruje, że jest w swoim żywiole, gdy może zmierzyć się z nowymi wyzwaniami i obowiązkami.

Rutyna może być zjawiskiem zarówno pozytywnym, jak i negatywnym. Powtarzalność łączy się z przewidywalnością, zmniejsza stres i pozwala zaplanować pewne działania, co wielu osobom może dawać poczucie bezpieczeństwa. Jednak, gdy potrzeby związane z „przetrwaniem” zostaną zaspokojone, często pojawiają się potrzeby wyższego szczebla, związane z samorealizacją – komentuje Sabina Dąbrowska-Olbryś, Learning and Development Manager Grupy Pracuj.

Być może to właśnie duże ambicje zawodowe powodują, że już co trzeci aktywny zawodowo Polak ma poczucie, że w obecnym miejscu pracy się nie rozwija. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że 67% badanych w ciągu ostatnich trzech lat nie zmieniło stanowiska ani nie awansowało, a 41% nie otrzymało w tym czasie podwyżki.

Dla każdego rozwój zawodowy może oznaczać coś innego - dla jednych przykładowo może to być poszerzenie wiedzy i zdobycie nowych kompetencji, dla innych – poznawanie ciekawych osób czy miejsc a dla jeszcze innych - otrzymanie awansu i podwyżki. Niezmienne pozostaje jednak to, że dla zdecydowanej większości z nas, rozwój jest ważny w pracy i umożliwia nam samorealizację oraz osiągnięcie zawodowej satysfakcji – dodaje ekspertka.

Mimo to, odsetek osób, które biorą pod uwagę możliwość zmiany miejsca pracy pozostaje zaskakująco niski – aż 84% badanych twierdzi, że nie szuka obecnie innej pracy. Co ciekawe, na strony z ogłoszeniami o pracę raz w tygodniu zagląda zaledwie co dziesiąty badany (8%).

Przeglądanie ofert pracy jest najlepszym i najszybszym sposobem sprawdzenia tego, co dzieje się na rynku pracy, ale też zweryfikowania, jakie kompetencje i umiejętności są najbardziej pożądane. Znajomość oczekiwań innych pracodawców może być czynnikiem motywującym do rozwoju zawodowego i zdobywania nowych kompetencji. To istotne, bo żyjemy w dynamicznie zmieniającym się świecie, gdzie niezwykle ważne jest szybkie uczenie się i zdobywanie nowych umiejętności – komentuje Sabina Dąbrowska-Olbryś, Learning and Development Manager Grupy Pracuj.

*Wyniki badania motywacji zawodowych Polaków, zrealizowanego na zlecenie Pracuj.pl przez TNS Polska, na reprezentatywnej próbie 1000 aktywnych zawodowo Polaków.

 Więcej informacji: biuro prasowe
Oceń artykuł