Porady Kariera i rozwój Popularne zawody, które mogą mieć wpływ na zdrowie
16.01.2019  | 4 min czytania

Popularne zawody, które mogą mieć wpływ na zdrowie

16.01.2019  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(1)

Problemy zdrowotne nie muszą być jedynie konsekwencją pracy w zawodach uznawanych za niebezpieczne, takich jak na przykład górnik. Zdrowiu może również zaszkodzić praca w salonie kosmetycznym czy fryzjerskim. Przestrzeganie zasad BHP i dbanie o odpoczynek pomaga zapobiegać dolegliwościom.

Wypadki i choroby zawodowe – przepisy

 • Wypadek przy pracy

Według ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, wypadek przy pracy jest nagłym zdarzeniem wywołanym przyczyną zewnętrzną, które spowodowało uraz lub śmierć. Mogło ono nastąpić:

 • w trakcie lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności albo poleceń przełożonych;
 • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy (nawet bez polecenia);
 • w czasie, gdy pracowik pozostawał w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.
 • Obowiązki pracodawcy w zakresie ochrony zdrowia

Pracodawca ma obowiązek stosowania środków, które zapobiegają chorobom zawodowym, a także innym chorobom związanym z wykonywaną pracą. Musi przede wszystkim dbać o sprawność urządzeń ograniczających lub eliminujących szkodliwe dla zdrowia czynniki środowiska, jak również urządzeń, które wykonują pomiary tych czynników. Dodatkowo, pracodawca ma za zadanie przeprowadzać badania oraz pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia, rejestrować i przechowywać ich wyniki, a także umożliwiać pracownikom wgląd do tych wyników. Takie ustalenia wynikają z art. 227 § 1 kodeksu pracy.

Stwierdzenie choroby zawodowej i co dalej

 • Spis chorób zawodowych

Wykaz chorób zawodowych znajduje się w rozporządzeniu w sprawie chorób zawodowych. W dokumencie wskazane są także okresy, w których wystąpienie danych objawów upoważnia do rozpoznania choroby zawodowej mimo uprzedniego zakończenia pracy narażającej na działanie szkodliwych czynników.

Zasady bhp w pracy to trzeba wiedzieć

Jaka praca może zagrażać zdrowiu?

Poza profesjami uznawanymi za niebezpieczne – m.in. policjant czy żołnierz – uszczerbku na zdrowiu można również doznać na skutek pracy w zawodach:

 • Kosmetyczka

Kosmetyczka jest narażona na choroby skórne, którymi może zarazić się od swoich klientów. W czasie wykonywania zabiegów może mieć także kontakt z krwią, co grozi zarażeniem się m.in. żółtaczką typu B albo C.

 • Fryzjer

Praca fryzjera wiąże się z długotrwałym staniem. Może mieć to negatywny wpływ na układ ruchu i objawiać się np. bólami kręgosłupa. Fryzjerzy są również narażeni na pojawienie się żylaków. Dodatkowo, nieustanny kontakt z substancjami chemicznymi może skutkować alergią lub astmą.

 • Weterynarz

Weterynarz jest narażony na kontakt z wirusami, bakteriami oraz grzybami. W jego pracy istnieje ryzyko zarażenia się chorobą zakaźną. Stosowanie preparatów chemicznych może wywoływać alergie.

 • Dentysta

Dentysta jest narażony na różnego rodzaju choroby, ponieważ ma kontakt z jamą ustną pacjenta. Grożą mu również problemy z kręgosłupem, spowodowane długotrwałym pochylaniem się.

 • Stewardessa

Niekorzystny wpływ na zdrowie stewardessy mają przede wszystkim zmiany ciśnienia, klimatu, a także stref czasowych. Jest ona także narażona na liczne choroby, ponieważ na co dzień ma kontakt z bardzo dużą liczbą osób.

Kalkulator: oblicz, ile zarobisz „na rękę” i porównaj zarobki w zależności od rodzaju umowy
Sprawdź
 

Oceń artykuł