Pokolenie Y często kojarzy się z przywiązaniem do jednego miejsca pracy, a generacja X z chęcią rozwoju i otwartością na zmiany. Powoli na rynek pracy wkracza najmłodsze pokolenie Z, a jego mocne strony to: komunikatywność, wielozadaniowość i zaawansowana znajomość najnowszych technologii.
Jaka jest różnica pomiędzy pokoleniem X i Y? Czym się odznaczają „Zeci”? Trudno jednoznacznie zdefiniować i określić poszczególne generacje, ponieważ tworzą je osoby o rozmaitych osobowościach i charakterach. Nie warto jednak uogólniać, ponieważ w każdym pokoleniu znajdą się i osoby kreatywne, i nielojalne wobec pracodawców. Sprawdź, jak często postrzegane są te trzy pokolenia ze względu na różne cechy i nastawienie:
Pokolenie X
Pokolenie starszej grupy pracowników. Są to osoby urodzone między 1965 a 1979 rokiem. W najbliższych latach przedstawiciele pokolenia X, zwanego również pokoleniem PRL, staną się mniej liczni na rynku pracy. Będzie to spowodowane stopniowym przechodzeniem na emerytury.
Pokolenie X cechuje przywiązanie do tradycji oraz bezkonfliktowość. Jako pracownicy są lojalni wobec pracodawcy oraz godni zaufania. Nie przywykli do ciągłych zmian, przywiązują się do miejsca, w którym panuje spokój i przyjazna atmosfera. Potrafią przez wiele lat pracować w jednej firmie i nie boją się ciężkiej pracy. Pokolenie X traktuje swój wolny czas jako formę wynagrodzenia za wykonane obowiązki służbowe.
Jak napisać CV, które da Ci pracę?
Pokolenie Y
Do pokolenia Y należą urodzeni między 1980 a 2000 rokiem. Przedstawiciele generacji mieli łatwiejszy start niż rodzice z pokolenia X. Edukacja na wyższym poziomie pozwoliła na zdobycie wyższego wykształcenia oraz dobrą znajomość języków obcych. Pokolenie Y niemal od dziecka ma styczność z technologią i przywykło do wykorzystywania najnowszych urządzeń. Przedstawiciele generacji Y cenią sobie rozwój osobisty oraz czas wolny, który mogą poświęcić na swoje pasje.
Generacja Y nie chce przywiązywać się do jednej firmy i często zmienia pracę. Z tego powodu przedstawiciele pokolenia nie zawsze mogą pozwolić sobie na usamodzielnienie i stabilizację. Wiele osób, pomimo dorosłego wieku, nadal mieszka z rodzicami.
Pokolenie Y chce wiązać obowiązki zawodowe z pasją. Nie lubi pracy nadgodzinowej, ceni wolny czas. W pracy lubi ciekawe zadania oraz ambitne wyzwania, które są motywatorem do działania. Nuda jest dla pracowników z generacji Y destruktywna, z tego powodu mogą szukać nowych wrażeń u innego pracodawcy.
Pokolenie Z
Pokolenie Z to tzw. Millenials, czyli urodzeni po 2000 roku (według niektórych źródeł, do pokolenia Z wlicza się również osoby urodzone po 1990 lub 1995 roku).
Od najmłodszych lat przedstawiciele pokolenia Z mają styczność z nowoczesnymi technologiami, Internetem, kanałami społecznościowymi. Poruszanie się po wirtualnej przestrzeni, poszukiwanie informacji czy nawiązywanie znajomości z ludźmi z krańców świata nie stanowi dla nich problemu. Osoby z generacji Z lubią podróżować i robią to nie tylko dla przyjemności, ale również samorozwoju i poznawania innych kultur.
Pomimo braku wieloletniego doświadczenia zawodowego, pracownicy z pokolenia X mogą okazać się wartościowi ze względu na wielozadaniowość i podzielną uwagę. Są również kreatywni i komunikatywni, co przyda się m.in. podczas pracy z klientem. Potrafią sprawnie i szybko posługiwać się programami komputerowymi oraz pracować zdalnie.