Studia, książki, networking, mentoring – to przykładowe narzędzia, z których warto korzystać, gdy chcesz, by Twoja kariera nabrała tempa. Coraz więcej trenerów, twórców i specjalistów stawia też na nagrania audio. Ich zaletą jest to, że można słuchać ich podczas jazdy samochodem, w trakcie sprzątania czy gotowania. Jeśli zależy Ci na samodoskonaleniu, warto postawić na podcasty biznesowe czy podcasty o rozwoju osobistym. W sieci znajdziesz ich bardzo wiele – poniżej przedstawiamy subiektywny spis tych najlepszych.
Co znajdziesz w artykule:
• Rozwój to proces, czyli podcasty o rozwoju osobistym
• Najlepsze podcasty biznesowe
• Pracuj.pl w podcastach – rozwój w życiu zawodowym
Rozwój to proces, czyli podcasty o rozwoju osobistym
Na sukces zawodowy składa się wiele czynników. Jednym z nich jest postawa polegająca na nieustannym dokształcaniu się i uzupełnianiu wiedzy. Ważne, by poszerzać horyzonty, niezależnie od tego, jakie stanowisko zajmujesz i w jakiej branży się spełniasz. Świetnie sprawdzają się tu podcasty. Rozwój osobisty to temat poruszany m.in. na poniższych kanałach:
- Lepiej Teraz
Radosław Budnicki prowadzi sesje coachingowe i mentoringowe, a w podcaście opowiada o tym, jak szukać swojej drogi, jak wprowadzać zmiany w swoim życiu, na czym warto się skupić i o co walczyć, a także jak pracować z ludźmi czy zarządzać zespołem. Przeprowadza też rozmowy z inspirującymi osobami oraz specjalistami z różnych branż.
| 7 pomysłów, jak rozwijać swoją karierę
- Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Specjaliści naukowo zajmujący się m.in. psychologią tłumaczą i popularyzują wiedzę z tej dziedziny, dając przy okazji odpowiedzi na pytania, które nurtują niejedną osobę: „Jak szybciej się uczyć?”, „Jak radzić sobie z samotnością w związku?”, „Jak radzić sobie z perfekcjonizmem?” czy „Jak zarabiać na pasji?”.
- Andrzej Tucholski
Autor to znany w internecie psycholog i twórca internetowy. Swoje podcasty motywacyjne promuje hasłem-pytaniem „Czy życie można ogarnąć?”. W kolejnych odcinkach stara się udowodnić, że tak, poruszając takie tematy jak wypalenie zawodowe, zachowania automatyczne i kontrintuicyjne, lęk przed porażką czy higiena psychiczna.
- Przez nawyki do celu
Ten cykl motywacyjnych podcastów podchodzi do tematu rozwoju osobistego z innej strony. Opowiada bowiem – jak sama nazwa wskazuje – o nawykach jako narzędziu pozwalającym dążyć do wyznaczonych celów. Autor wyjaśnia, jak kształtować dobre nawyki, wykorzeniać te złe – i porusza przy tym zagadnienia z zakresu psychologii pozytywnej, filozofii, a nawet zarządzania.
| Dlaczego nie warto być pracoholikiem?
Najlepsze podcasty biznesowe
Prowadzenie biznesu, który dobrze prosperuje, to trudne i czasochłonne zadanie. Na szczęście są osoby, które dzielą się wskazówkami i dobrymi radami zupełnie za darmo! Jeśli interesuje Cię ta tematyka, koniecznie sprawdź biznesowe podcasty:
- Pani Swojego Czasu
Ola Budzyńska, znana również jako Pani Swojego Czasu, od lat uczy kobiety, jak zarządzać sobą w czasie. Robi to za pośrednictwem bloga, książek, a także podcastów. W swoich nagraniach opowiada nie tylko o planowaniu, lecz także o asertywności w biznesie, zarabianiu online i budowaniu zaangażowanej społeczności w social mediach.
| 5 inspirujących wykładów TED o zarządzaniu czasem
- Email [i] Marketing Podcast
Paweł Sala na co dzień zajmuje się e-mail marketingiem. W kolejnych odcinkach swojego biznesowego podcastu skupia się na narzędziach służących do marketingu online, które ułatwiają znalezienie odbiorców i dotarcie do nich ze swoim produktem. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zdobyć klientów dla swojej marki – koniecznie posłuchaj!
- Biznes w IT
Autorem podcastów biznesowych „Biznes w IT” jest Piotr Bucki, współwłaściciel i współzałożyciel firmy technologicznej j-labs. Ekspert ma rozległą wiedzę na temat świata nowych technologii. W nagraniach audio opowiada m.in. o kampaniach sprzedażowych, udzielaniu informacji zwrotnych, rekrutacji czy body leasingu. Chociaż swoje rozważania osadza głównie w kontekście IT, osoby działające w innych branżach także znajdą tu wiele przydatnych informacji i wskazówek.
- Fajnie na swoim
Jacek Kłosiński, bloger i autor podcastu, zajmuje się także doradztwem i prowadzi szkolenia. W swoich podcastach opowiada, jak założyć i rozwijać własną małą firmę, porusza przy okazji tematy dotyczące tego, jak przeprowadzić case study, jak tworzyć content w trudnych branżach, jak szukać zleceń i kiedy odmawiać.
| 15 kont na Instagramie, które pomogą Ci się rozwijać – nie tylko zawodowo
Pracuj.pl w podcastach – rozwój w życiu zawodowym
Grupa Pracuj od lat wspiera zarówno pracowników, jak i pracodawców w tematach związanych z zatrudnieniem, employer brandingiem, a także rozwojem osobistym, zawodowym i szukaniem własnych ścieżek. Podcasty są naturalnym przedłużeniem tej misji. Zobacz, gdzie możesz posłuchać naszych ekspertów!
- Imponderabilia
Tego kanału chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Karol Paciorek zaprasza do swojego studia ciekawych gości, którzy z pasją opowiadają o życiu, pracy, książkach… W jednym z odcinków pojawiła się Konstancja Zyzik, Talent Acquisition & Capabilities Development Manager w Grupie Pracuj, która tłumaczyła m.in. jak znaleźć idealną pracę, jak przygotować się do spotkania z rekruterem oraz na czym zależy przedstawicielom różnych pokoleń obecnym na rynku zatrudnienia.
- Dobra robota
„Dobra robota” to dwa cykle podcastów przygotowane przez Pracuj.pl we współpracy ze świetnymi podcasterami i radiowcami. Pierwszą edycję – podejmującą tematy związane z psychologiczną i emocjonalną stroną życia zawodowego zwłaszcza w czasie pandemii – prowadziła Justyna Mazur. Do swoich rozmów zaprosiła m.in. Janinę Bąk, Marikę czy Edytę Zając. Druga edycja, poprowadzona przez Bartka Czarkowskiego, rozszerzyła temat o blaski i cienie pracy zdalnej, kwestie odpoczynku, pomysłów na siebie, sukcesu czy stresu. Na te tematy wypowiedzieli się m.in. Marcin Prokop, Joanna Okuniewska czy Piotr Konieczny z Niebezpiecznik.com. Podcastu „Dobra robota” posłuchasz tutaj.
Seria 10 audycji przygotowanych przez Pracuj.pl i newonce.radio także obraca się wokół tematyki pracy, planów zawodowych i różnych dróg sukcesu. Gospodarzami cyklu byli Bartek Czarkowski i Piotr Kędzierski, a gośćmi – zarówno psychologowie, przedsiębiorcy, jak i dziennikarze, osoby pracujące w branży HR czy pracownicy fizyczni. Wszystkich odcinków możesz posłuchać tutaj.
To projekt Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką. Ambasadorki programu „Sukces TO JA” tworzą podcast, którego głównym celem – podobnie jak całego programu – jest wzmacnianie aktywności zawodowej kobiet. W tegorocznej edycji będzie można posłuchać m.in. ekspertek i ekspertów Grupy Pracuj wypowiadających się na takie tematy jak rekrutacja, autoprezentacja, tworzenie atrakcyjnego CV czy budowanie marki osobistej. Już teraz dostępny jest odcinek, w którym Agnieszka Bieniak, dyrektorka HR w Grupie Pracuj, opowiada o tym, jak wygląda rynek pracy po roku pandemii.
Czerpanie z doświadczeń innych ludzi to skuteczna metoda nauki i rozwoju. Warto słuchać, co mają do powiedzenia osoby, którym udało się odnieść sukces, specjalistów z konkretnych dziedzin. Internet jest kopalnią wartościowych podcastów biznesowych, motywacyjnych i wszystkich innych. Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z naszymi propozycjami rozpoczniesz szukanie wartościowych treści na własną rękę.