Porady Kariera i rozwój Podcasty „Dobra robota” – jeszcze więcej inspirujących rozmów o pracy i odpoczynku
04.05.2023  | 7 min czytania

Podcasty „Dobra robota” – jeszcze więcej inspirujących rozmów o pracy i odpoczynku

04.05.2023  | 7 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Psychologia w pracy – cykl Pracuj.pl

Przygotowane przez Pracuj.pl podcasty na tematy związane ze zdrowym podejściem do pracy zawodowej oraz blaskami i cieniami kariery spotkały się z fantastycznym odbiorem. Dlatego kontynuujemy nasz cykl „Dobra robota”. To już trzecia i czwarta edycja! Sprawdź, kogo tym razem zaprosił Bartek Czarkowski do rozmowy i jakie zagadnienia poruszył. Przygotowaliśmy też coś specjalnego – wyjątkową edycję rozmów dotyczących pieniędzy i zarobków.

Co znajdziesz w artykule?

• O cyklu rozmów „Dobra robota”
• „Dobra robota” vol. 3 i 4 – o czym tym razem porozmawialiśmy?
• Multitasking nie oznacza, że wszystko musisz robić sam
• Kiedy wszystkiego jest za dużo
• Nie taka trema straszna
• Z pracą jest jak z domem – trzeba się w niej urządzić
• Zdrowa dieta w pracy
• Praca w podróży. O urlopie sabatycznym i różnych obliczach pracy zdalnej
• Jak sobie radzić z depresją, pozostając aktywnym zawodowo?
• Czy praca marzeń istnieje?
• Czym jest mobbing?
• Hobby a praca
• Sezon specjalny „Dobrej roboty”, czyli porozmawiajmy o zarobkach!

O cyklu rozmów „Dobra robota”

Zdrowe podejście do pracy i zmian w karierze – tych zaplanowanych i niespodziewanych – to coś, czego wiele osób wciąż się uczy lub dopiero musi się nauczyć. Dystans do kwestii zawodowych nie przychodzi łatwo: w końcu każdemu zależy na dobrym pracodawcy, rozwoju i coraz lepszych wynikach. Jak połączyć ambicje zawodowe z work-life balance? Jak zadbać o siebie w kryzysowych momentach? To tematy, które zainspirowały nas do stworzenia cyklu rozmów „Dobra robota”.

Prowadzącą pierwszej edycji była Justyna Mazur – blogerka i autorka popularnych podcastów kryminalnych „Piąte: nie zabijaj”. Tematyka kolejnych odcinków dotyczyła takich kwestii jak zmiana branży, oswajanie lęków związanych z utratą pracy czy koniecznością zmiany ścieżki kariery oraz blaski i cienie marki osobistej. Ponieważ cykl cieszył się dużą popularnością, zdecydowaliśmy się kontynuować go w nowej odsłonie. W rolę prowadzącego wcielił się Bartek Czarkowski, dziennikarz radiowy z ponaddwudziestoletnim doświadczeniem. Tematy, jakie poruszył w drugim sezonie „Dobrej roboty” ze swoimi gośćmi, związane były z „nową normalnością” zapoczątkowaną przez pandemię koronawirusa i dotyczyły przede wszystkim różnych aspektów pracy zdalnej: cyberbezpieczeństwa, stresu, organizacji pracy.

Jeśli nie znasz poprzednich edycji „Dobrej roboty”, możesz nadrobić zaległości tutaj!

„Dobra robota” vol. 3 i 4 – o czym tym razem porozmawialiśmy?

Tematyka pracy zdalnej, budowania ścieżki kariery i odnajdywania w tym wszystkim zdrowego balansu jest bardzo ważna dla osób aktywnych zawodowo. . Pojawia się coraz więcej pytań i zagadnień, na które pracownicy chcą usłyszeć odpowiedź. Inspiracji dostarczają kolejne edycje „Dobrej roboty”, w których Bartek Czarkowski zaprosił do pasjonującej rozmowy wspaniałych gości. Polecamy kolejne odsłony cyklu na YouTubie i Spotify!

Multitasking nie oznacza, że wszystko musisz robić sam

W pierwszym odcinku trzeciego sezonu „Dobrej roboty” Bartek Czarkowski rozmawia z Olą Radomską o multitaskingu. Gościni zna się na tym temacie doskonale, bo – jak sama mówi – na co dzień łączy zadania blogerki, standuperki, copywriterki, influencerki, asystentki siebie samej i nie tylko. Kwestie, jakie poruszane są w rozmowie, dotyczą nie tylko wad i zalet multitaskingu, lecz także praktycznych rozwiązań. Ważnym zagadnieniem jest też łączenie macierzyństwa z pracą zawodową – żonglowanie obowiązkami mamy i pracowniczki to w wielu przypadkach skomplikowana kwestia wymagająca bycia w kilku miejscach jednocześnie.

Posłuchaj na Spotify

Kiedy wszystkiego jest za dużo

Karolina Zarzycka to pielęgniarka, influencerka i miłośniczka tatuaży, a przy tym… specjalistka od wypaleń zawodowych i ponownego nabierania wiatru w żagle. Posłuchaj tego odcinka, jeśli wydaje Ci się, że temat kryzysów w pracy może Cię dotyczyć. Dowiesz się, po czym rozpoznać wypalenie, gdzie szukać wsparcia i czy tatuaże mogą być sposobem na odreagowanie stresów zawodowych. Nie zabraknie też osobistych historii z życia personelu medycznego, który ze względu na specyfikę pracy wyjątkowo narażony jest na kryzysy psychiczne.

Posłuchaj na Spotify

Nie taka trema straszna

Nie musisz być aktorem czy zawodowym mówcą, żeby czuć tremę podczas wystąpień – nie tylko publicznych. Może ona dopaść Cię na rozmowie kwalifikacyjnej, podczas referowania wyników w pracy czy na rozmowie z klientem. O tym, jak dobrze się zaprezentować, w trzecim odcinku tej edycji „Dobrej roboty” opowiada nie kto inny jak doskonały dziennikarz i prezenter Tomasz Kammel. Zdradza też kilka tajemnic swojego warsztatu mówcy, dowodzi, jak ważną rolę podczas autoprezentacji odgrywa mowa ciała, i daje skuteczne rady na walkę ze stresem.

Posłuchaj na Spotify

Z pracą jest jak z domem – trzeba się w niej urządzić

W kolejnym odcinku podcastu Bartek Czarkowski rozmawia ze znaną Wam już z 1. sezonu Justyną Mazur. Zanim została blogerką i podcasterką, imała się różnych zajęć: była m.in. doradczynią kredytową i pracowniczką agencji reklamowej. Jesteście ciekawi drogi zawodowej Justyny i jej przemyśleń na okołozawodowe tematy? Koniecznie włączcie ten epizod „Dobrej roboty”! Tym razem posłuchacie o tym, jak poradzić sobie w nielubianej pracy, o trudach stawiania granic, problemach ze współpracownikami, ale i o zaletach płynących z asertywności. Gościni odpowiada także na trapiącą wiele osób kwestię: czy zawsze trzeba być miłym?

Posłuchaj na Spotify

Zdrowa dieta w pracy

Jak zdrowie fizyczne i dieta wpływają na nasze podejście do pracy? Czy śniadanie to najważniejszy posiłek dnia? Czym powinna różnić się dieta pracownika fizycznego od diety pracownika umysłowego? Czy owocowe poniedziałki faktycznie wpływają na jakość pracy? Na te i wiele innych pytań z zakresu żywienia odpowiada dietetyczka Anna Reguła, która edukuje w tym temacie jako niekoniecznie_dietetycznie m.in. na Instagramie. Specjalnie dla Pracuj.pl przygotowała także kilka przepisów na szybkie dania do pracy, które pozwolą Ci zadbać o swoją dietę i uniknąć niezdrowych przekąsek.

Posłuchaj na Spotify

Odcinek z Anną Regułą kończył trzecią edycję podcastów „Dobra robota”. Kolejny sezon przyniósł wiele nowych tematów, w dużej mierze skupił się na przyjemnościach z pracy – chociaż nie tylko. Jak zawsze Bartek Czarkowski poruszał zagadnienia ważne i takie, o których warto rozmawiać. Sprawdźcie, o czym traktuje ostatnich pięć odcinków naszego podcastu!

Praca w podróży. O urlopie sabatycznym i różnych obliczach pracy zdalnej

W nowy sezon „Dobrej roboty” wchodzimy w wakacyjnym nastroju. Urlop sabatyczny to kilkumiesięczne wolne w pracy, które można przeznaczyć na rozwój zawodowy, osobisty, podróże, wolontariat – na co tylko się chce. Zazwyczaj jest bezpłatny, ale ma tę zaletę, że po jego zakończeniu wraca się na swoje dawne stanowisko pracy, nie trzeba więc zaczynać wszystkiego od początku. Brzmi ciekawie? O tej, a także innych formach łączenia pracy, odpoczynku i podróżowania opowiadają Ania i Artur z bloga Czas na wywczas.

Posłuchaj na Spotify

Jak sobie radzić z depresją, pozostając aktywnym zawodowo?

W naszym podkaście jak w życiu – miłe wątki przeplatają się z niełatwymi tematami. Dlatego po urlopach i wakacjach przechodzimy do tematu depresji i tego, jak pracować w czasie epizodów tej choroby. Tym razem rozmowa prowadzona jest dwutorowo: psycholożka Ania Cyklińska opowiada z naukowego punktu widzenia o tym, jakie są symptomy depresji, jak rozmawiać o niej z przełożonym (i czy w ogóle trzeba) i jak zorganizować sobie aktywności zawodowe w najtrudniejszych momentach. Z kolei prezenter Bartek Jędrzejak podzieli się swoim doświadczeniem z depresją i łączeniem jej z pracą.

Posłuchaj na Spotify

Czy praca marzeń istnieje?

W kolejnym odcinku „Dobrej roboty” Bartek Czarkowski zaprosił do rozmowy Miłosza Brzezińskiego – coacha i doradcę w zakresie efektywności i społecznego rozumienia zjawisk psychologicznych. Temat, który poruszają, może wydawać się filozoficzny, ale nie takie pojawiały się już w naszych podcastach. Tym razem chodzi o pracę marzeń. Jak ją zdefiniować? Czy warto za nią podążać? Jak zmieniają się nasze priorytety zawodowe po 26. roku życia? I co do tego wszystkiego ma wychowanie, zdobyte wykształcenie i środowisko? To naprawdę istotne kwestie, nad którymi warto się pochylić!

Posłuchaj na Spotify

Czym jest mobbing?

Mobbing to w wielkim skrócie uporczywe stosowanie przemocy psychicznej wobec podwładnego lub współpracownika. Kolejna gościni cyklu, Katarzyna Łodygowska, jest prawniczką specjalizującą się w prawie pracy. Opowiada ona o tym, jak rozpoznać mobbing, jakie są inne formy dyskryminacji w środowisku pracy i przedstawia kolejne kroki, które warto podjąć, by im przeciwdziałać. To temat ważny i wciąż za mało rozpoznany, dlatego tym bardziej namawiamy do wysłuchania tego odcinka podcastu.

Hobby a praca

Posiadanie hobby nadaje życiu sens, pozwala oderwać się od codzienności i przynosi wiele satysfakcji. Dzięki niej otwieramy się na ludzi, sprawdzamy się w nowych sytuacjach, rozwijamy nowe umiejętności. Przede wszystkim jednak – przyjemnie spędzamy czas. W piątym odcinku tej edycji „Dobrej roboty” o roli hobby w życiu rozmawiają psycholożka Joanna Gutral oraz Magdalena Kobus, autorka popularnego konta na Instagramie fisia_official. Posłuchaj, aby lepiej poznać nasze rozmówczynie i ich sposoby na nudę oraz by dowiedzieć się czegoś o pasji z psychologicznego punktu widzenia.

Posłuchaj na Spotify

Sezon specjalny „Dobrej roboty”, czyli porozmawiajmy o zarobkach!

Dopełnieniem okołozawodowych tematów poruszanych w podcastach „Dobra robota” jest specjalny cykl pięciu rozmów dotyczących… zarobków. Tym razem w roli prowadzącego usłyszycie Marcina Łukasika – niegdyś dziennikarza radiowego, dziś producenta podcastów i twórcę. Wiemy, że pieniądze w pracy to wciąż temat tabu, ale robimy wszystko, by to zmienić. Dlatego w tej wyjątkowej edycji możecie zapoznać się następującymi rozmowami:

  • Jak zarządzać swoimi zarobkami, a jak oszczędnościami?

Gościnią pierwszego odcinka jest Dorota Sierakowska, finansistka, przedsiębiorczyni, analityczka rynku surowcowego, założycielka społeczności Girls Money Club. W rozmowie z Marcinem Łukasikiem dzieli się swoją wiedzą na temat planowania zarobków i oszczędzania – tak, by w efekcie zabezpieczyć swoją przyszłość finansową.

Posłuchaj na Spotify

  • Zmieniam pracę, bo chcę więcej zarabiać. Jak to zrobić skutecznie?

W drugim odcinku Dorota Sierakowska dzieli się swoimi sposobami na to, jak przygotować się do zmiany pracy i jak skutecznie negocjować wysokość zarobków w nowej firmie. Chcesz wiedzieć, jak wyceniać swoje doświadczenie i jak przeliczyć oferowane benefity na pieniądze? Koniecznie posłuchaj rad specjalistki!

Posłuchaj na Spotify

  • Jak skutecznie negocjować podwyżkę w pracy?

Kolejny odcinek to rozmowa z Urszulą Zając-Pałdyną, autorką bloga HR na obcasach. Tym razem poruszony zostanie temat podwyżek. Kiedy jest najlepszy czas na zwrócenie się do przełożonego z prośbą o zwiększenie pensji? Jakich argumentów użyć? Jak oszacować wysokość potencjalnej podwyżki? I co zrobić, gdy szef nam odmówi?

Posłuchaj na Spotify

  • Jak planować wydatki i budować poduszkę finansową?

Wracamy do tematu oszczędzania i budowania poduszki finansowej. Tym razem w tajniki skutecznego zarządzania pieniędzmi, planowania wydatków i mądrego odkładania na przyszłość lub wybrany cel wprowadzi nas Iza Czaplewska, księgowa, ekspertka finansowa, autorka bloga Wyjaśniam Finanse.

Posłuchaj na Spotify

  • Jak zacząć rozmawiać o pieniądzach w domu a jak w pracy?

Ostatni odcinek specjalnej edycji „Dobrej roboty” poświęciliśmy rozmowom o pieniądzach. Wraz z Adamem Dębowskim, psychologiem biznesu, przedsiębiorcą i terapeutą, zastanawiamy się, dlaczego tak trudno rozmawia się o finansach nie tylko w pracy, lecz także z najbliższymi. Wyjaśniamy też, że odarcie tych kwestii z tabu jest ważne i przyniesie wszystkim pożytek.

Posłuchaj na Spotify

Zapraszamy do słuchania!

Oceń artykuł