Nie chcę już tutaj pracować – zdecydowanie łatwiej tak powiedzieć, niż określić nowy kierunek zawodowy. Łatwiej jest wskazać, co nam się nie podoba w obecnej pracy, niż klarownie przedstawić swoje oczekiwania wobec nowego pracodawcy. Dlatego tak ważne jest, by przygotować się do rekrutacji. Szukanie pracy to proces – mówi w najnowszym odcinku podcastu Dobra robota Jolanta Lewandowska-Bitkowska, HR Business Partnerka w Grupie Pracuj, headhunterka, psycholożka społeczna, doradczyni zawodowa.
Posłuchaj podcastu Dobra robota, odcinek „Proces rekrutacji krok po kroku. O szukaniu pracy z ekspertką HR, Jolantą Lewandowską-Bitkowską"
Dlaczego zmieniamy pracę?
Z badania Pracuj.pl wynika, że do najczęstszych powodów zmiany pracy należą motywacje finansowe. Aż 57 proc. respondentów deklaruje, że chciałoby więcej zarabiać, ale w obecnym miejscu pracy nie ma możliwości otrzymania satysfakcjonującej pensji. Co ważne, blisko połowa badanych, rozglądając się za nową pracą, szuka w ogłoszeniach o pracy widełek wynagrodzenia. Istotną przyczyną spadku zaangażowania i zmiany pracodawcy jest także brak możliwości rozwoju w aktualnym miejscu pracy (26 proc. wskazań). Okazuje się, że aspekt doceniania również ma kluczowe znaczenie dla naszej motywacji i decyzji zawodowych. Nie chodzi wyłącznie o wymiar finansowy, ale też słowne docenianie, celebrację sukcesów, okazywanie wdzięczności i poczucie sensu, że to, co się robi, jest dla kogoś ważne. W ostatnim czasie wiele osób zmienia firmę również ze względu na preferowany model pracy zdalnej lub hybrydowej.
Z obserwacji rekruterów wynika, że zmienia się nastawienie kandydatów do kwestii zawodowych. Kiedyś to etos pracy był czymś najważniejszym, dziś młode pokolenia chcą mieć też czas na pasje, zainteresowania i aktywności z przyjaciółmi czy rodziną. Szukają więc rozwiązań, które będą najlepiej dopasowane do ich wartości, potrzeb i oczekiwań.
Jak szukać pracy?
Przed rozpoczęciem poszukiwań kluczowe jest świadome podjęcie decyzji, czy na pewno chcesz i potrzebujesz zmiany. To bardzo ważny etap, od którego będą zależeć dalsze kroki. Jeśli więc wybierasz zmianę, to czas przygotować się do rekrutacji. Jak podkreśla Jolanta Lewandowska-Bitkowska, szukanie pracy nie polega wyłącznie na wysyłaniu CV. Co zatem zrobić? Już podpowiadamy:
Zastanów się, jaka branża i stanowisko będą dla Ciebie odpowiednie.
• Wejdź na portal Pracuj.pl i przeglądaj oferty, żeby się zorientować, jak w obecnej sytuacji wygląda rynek i czego wymaga od kandydatów i kandydatek.
• Przeanalizuj swoje CV. Odpowiedz sobie na pytania: jakie mam kompetencje, a jakich mi brakuje? Co należy zrobić, by je uzyskać? Czego jeszcze muszę się nauczyć?
• Wybierz kilka firm, które Cię interesują, i sprawdź, jakie stanowiska są dla Ciebie najciekawsze.
• Szukając miejsca docelowego, warto korzystać z zaufanych źródeł. Przykładowo na stronie Pracuj.pl można znaleźć szeroki wachlarz ofert, które można filtrować według interesujących opcji, sprawdzać lokalizację, rodzaj pracy itp.
• Stwórz przejrzysty życiorys, w którym umieścisz wszystkie najważniejsze informacje, a to, co kluczowe, wyeksponujesz, np. poprzez pogrubienie.
• Atrakcyjnym elementem życiorysu jest podsumowanie zawodowe – w kilku zdaniach możesz przedstawić swoje cele i np. dotychczasowe osiągnięcia. Ważną rubryką jest „doświadczenie” – wymień tutaj pełnione obowiązki, gdyż dzięki temu rekruter będzie mógł wstępnie ocenić, czy pokrywają się one z profilem stanowiska, na które rekrutuje.
• Ważne, by przedstawiane przez Ciebie informacje były spójne z opisem stanowiska i wymaganiami w potencjalnym miejscu pracy.
• Nie kłam w CV – nie zawyżaj swoich kompetencji językowych, nie dopisuj do listy obowiązków takich, których nigdy wcześniej nie realizowałeś.
• Nie zapomnij dodać do CV klauzuli RODO – to warunek prawny, by rekruter mógł zapoznać się z Twoją aplikacją.
Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej?
Jak zaznacza Jolanta Lewandowska-Bitkowska, trzeba poświęcić czas, żeby znaleźć pracę, na której nam zależy i która spełnia nasze potrzeby. Szczególnie istotnym etapem tego procesu jest rozmowa kwalifikacyjna. Z obserwacji rekruterów wynika, że wciąż wiele osób nie ma nawyku przećwiczenia odpowiedzi na najczęstsze pytania rekrutacyjne jeszcze przed spotkaniem. W efekcie brak przygotowania rzutuje na pierwsze wrażenia i potęguje zdenerwowanie – już sam fakt udziału w rekrutacji jest stresującą sytuacją. Jak zauważa Jolanta Lewandowska-Bitkowska, spora część kandydatów i kandydatek wciąż ma trudność, żeby określić swoje oczekiwania finansowe. Pojawiają się odpowiedzi w stylu: „nie zastanawiałem się nad tym”, „trudno powiedzieć”, „na pewno nie chcę zarabiać mniej niż obecnie”. Tymczasem warto spojrzeć na rozmowę rekrutacyjną jak na moment negocjacyjny, na który – w dużym stopniu – sami mamy wpływ. Warto więc rozmawiać o wynagrodzeniu w przejrzysty sposób, wskazując konkretnie kwoty, na których nam zależy – adekwatnie do naszych kompetencji, doświadczenia, możliwości rynkowych itp. Na stronie zarobki.pracuj.pl można znaleźć przydatne narzędzia, np. kalkulator wynagrodzeń, dzięki którym przygotujemy się merytorycznie do rozmowy.
Czego się spodziewać podczas spotkania z rekruterem?
Podczas takiej rozmowy z pewnością padnie pytanie o to, dlaczego aplikujesz właśnie do tej wybranej firmy? Co Ci się w niej najbardziej spodobało? Co ją wyróżnia na rynku? Z jakiego powodu decydujesz się na zmianę pracy? Aby wywołać dobre wrażenie, warto wcześniej zrobić research i dowiedzieć się jak najwięcej o danym pracodawcy, jego misji, wartościach, kulturze organizacji, produktach itp. Bądź też przygotowany na pytania o swoje mocne i słabe strony, sukcesy i porażki. Jeszcze przed spotkaniem przypomnij sobie najważniejsze etapy w życiu. Zastanów się, co Cię wyróżnia na tle innych kandydatów i kandydatek. Nie odpowiadaj, że nie masz wad i słabości. Ma je każdy i to zupełnie naturalne, że niepowodzenia również się zdarzają. To cenne, jeśli umiesz o nich mówić jako lekcjach, z których wyciągasz wnioski na przyszłość. Na prośbę „Powiedz o sobie kilka zdań” możesz odpowiedzieć na wiele różnych sposobów – skupiając się np. na najważniejszych etapach życia zawodowego i swoich osiągnięciach, ale też na zainteresowaniach czy motywach do zmiany pracy.
Rekrutacja to czas, który możesz efektywnie i świadomie wykorzystać do tego, by znaleźć pracę marzeń, ale nawet jeśli aktualnie nie chcesz zmieniać miejsca zatrudnienia, i tak warto wziąć udział w spotkaniach rekrutacyjnych po to, by sprawdzić się, poznać oczekiwania pracodawców i oswoić się z formułą. Dzięki temu z każdym takim doświadczeniem stres będzie coraz mniejszy, a poczucie pewności siebie – wyższe.
Posłuchaj podcastu Dobra robota, odcinek „Proces rekrutacji krok po kroku. O szukaniu pracy z ekspertką HR, Jolantą Lewandowską-Bitkowską"
Posłuchaj podcastu Dobra robota, odcinek „Proces rekrutacji krok po kroku. O szukaniu pracy z ekspertką HR, Jolantą Lewandowską-Bitkowską"
Wejdź na Pracuj.pl i sprawdź, czy nie szukasz!