Porady Kariera i rozwój Pierwszy dzień w nowej pracy? Checklista zapewni Ci spokój
31.01.2020  | 5 min czytania

Pierwszy dzień w nowej pracy? Checklista zapewni Ci spokój

31.01.2020  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Przed pierwszym dniem w nowej pracy warto stworzyć checklistę, aby uniknąć niepotrzebnej nerwowości i pośpiechu. To wydarzenie już samo w sobie jest wystarczająco stresujące, dlatego zróbmy sobie przysługę i zadbajmy o przygotowanie wcześniej garderoby, dokumentów, a nawet przekąsek i napojów. Właściwe zaplanowanie działań pomoże nam uniknąć spóźnienia i zapewni lepsze samopoczucie. 

Pierwszy dzień w pracy

Krok pierwszy – garderoba

Poranny pośpiech nie sprzyja skupieniu, dlatego przed pierwszym dniem w nowej firmie zadbaj o przygotowanie odpowiedniego stroju jeszcze przed pójściem spać. Pomoże Ci to uniknąć nerwowych sytuacji, kiedy na przykład okaże się, że Twoja ulubiona bluzka ma plamę, a w spodniach pękł szew. Przygotuj ubiór, w którym będziesz czuć się dobrze i komfortowo i który będzie współgrał z zasadami obowiązującymi w Twoim nowym miejscu pracy. 

8 kroków do idealnego pierwszego dnia w pracy

Krok drugi – wyśpij się, nastaw budzik i sprawdź drogę dojazdu

W pierwszym dniu pracy czeka Cię wiele spotkań i wyzwań, dlatego bardzo ważne jest, by wypocząć i nabrać energii. Połóż się zatem spać wcześniej, a przed zaśnięciem sprawdź jeszcze dokładnie, ile czasu zajmie Ci dojazd do pracy. Jeśli podróżujesz własnym samochodem, weź poprawkę na możliwe korki. Gdy wybierasz komunikację miejską, zdecyduj się na nieco wcześniejszy kurs, by mieć pewność, że będziesz mieć odpowiedni zapas czasu. Lepiej przyjechać kwadrans wcześniej, niż się spóźnić.

Witamy na pokładzie! Jak przeżyć pierwszy dzień w nowej pracy?

Krok trzeci – przygotuj przekąski

Nawał nowych obowiązków nie będzie dla Twojego żołądka wytłumaczeniem, że od samego rana nic nie zjadłeś. Zadbaj więc o to, by w Twojej torbie znalazły się wartościowe i sycące przekąski. Doskonale sprawdzą się owoce, bakalie czy nawet słodka bułka. Dzięki temu, gdy znajdziesz wolną chwilę na odpoczynek, nie stracisz czasu na nerwowe poszukiwania pobliskiego sklepu i szybko uzupełnisz poziom energii.

https://www.pracuj.pl/praca/program%20pierwsza%20praca;kw

Krok czwarty – przygotuj potrzebne dokumenty

Bardzo możliwe, że sporą część pierwszego dnia pracy przyjdzie Ci spędzić na dopełnianiu różnych formalności związanych z zatrudnieniem. Prawdopodobnie dostaniesz zaproszenie do działu kadr, gdzie odbierzesz umowę oraz zapoznasz się z regulaminami i innymi wytycznymi związanymi z polityką zatrudnienia. Będą Ci potrzebne dokumenty, takie jak: dowód osobisty, świadectwa zatrudnienia z poprzednich miejsc pracy oraz – jeśli pracodawca o to poprosi – świadectwa ukończenia kursów i szkoleń, których posiadanie zadeklarowałeś w CV. Jeśli masz wątpliwości, co jeszcze musisz ze sobą przynieść, skontaktuj się z działem HR.

Pierwsza praca po studiach – 8 wskazówek na dobry początek

Krok 5 - przygotuj listę pomysłów i propozycji dotyczących Twoich obowiązków 

Często zdarza się, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruterzy pytają o to, jak kandydat widzi swoją ścieżkę kariery w danej firmie oraz w jakich dziedzinach chciałby się rozwijać. Aby te plany i ambicje nie pozostały jedynie deklaracjami, dobrym pomysłem jest spisanie swoich pomysłów, projektów oraz propozycji. Kto wie, czy już pierwszego dnia w pracy nie nadarzy się okazja, by przystąpić do rozmów na temat jakiegoś inspirującego projektu? A może zostaniesz poproszony przez przełożonego o przedstawienie swojej opinii w kwestiach dotyczących np. strategii rozwoju firmy? Dobrze jest uporządkować sobie w głowie różne przemyślenia, spostrzeżenia i plany. 

Onboarding – na czym polega?

Krok 6 – przygotuj sobie kilka tematów do niezobowiązujących rozmów

Wchodzisz do pokoju socjalnego lub kuchni, gdzie przebywa grupa pracowników i … nastaje niezręczna cisza. Nie pozwól, by Cię zdeprymowała. Przede wszystkim przedstaw się tym osobom, których jeszcze nie znasz i rozpocznij rozmowę na niezobowiązujący temat. Możesz na przykład zapytać o plany wakacyjne lub polecane knajpki w okolicy. Przełamywanie lodów nie musi być stresujące!

Stres w nowej pracy: Jak z wroga uczynić sprzymierzeńca?

8 najbardziej stresujących sytuacji w pracy

Pamiętaj, by w każdej sytuacji pozostać sobą i cieszyć się z możliwości, jakie właśnie się przed Tobą otwierają. 

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Oceń artykuł