Porady Kariera i rozwój Pierwsza praca – prawa nowego pracownika
25.01.2018  | 4 min czytania

Pierwsza praca – prawa nowego pracownika

25.01.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Przed przyjęciem oferty pracy warto zorientować się, jakie uprawnienia pracownicze nam przysługują. Znając najważniejsze aspekty prawne, możemy podjąć świadomą decyzję.

Jak rozpocząć karierę zawodową?

Chcąc zwiększyć swoje szanse na znalezienie ciekawej oferty pracy, warto przyjąć postawę proaktywną i np. wykonywać dorywcze zajęcia w trakcie nauki lub angażować się w życie lokalnej społeczności, szkoły czy uczelni. Dobrze jest także aplikować na staż i praktyki, w trakcie których można wykorzystywać wiedzę, rozwijać umiejętności i ocenić wybór konkretnej ścieżki kariery (https://rozpoczynamkariere.pracuj.pl).  

Co warto wiedzieć przed podjęciem pracy?

Dla osoby rozpoczynającej karierę zawodową duże znaczenie ma znajomość rynku pracy i reguł obowiązujących w relacjach służbowych. Warto więc poznać takie zagadnienia, jak:

  • Umowa w sprawie pracy

Wykonując obowiązki na podstawie umowy o pracę, mamy prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego i zwolnienia chorobowego, ale w zamian za to musimy rozpoczynać i kończyć pracę o określonych godzinach. Umowa o dzieło daje nam większą swobodę, ale nie stanowi tytułu ubezpieczeń społecznych. To oznacza, że pracując na jej podstawie, nie otrzymamy np. zasiłku chorobowego (https://porady.pracuj.pl/zycie-zawodowe/rodzaje-umow-w-sprawie-pracy-przewodnik/).  

  • Prawa i obowiązki pracownika

Zasady współpracy zależą od rodzaju umowy zawartej z pracodawcą. Osoba, która realizuje zlecenie na podstawie umowy-zlecenia i nie opłaca dobrowolnej składki chorobowej, nie ma prawa do zasiłku macierzyńskiego. Osoba, która wykonuje swoje obowiązki w ramach stosunku pracy, musi podporządkowywać się poleceniom pracodawcy (więcej na ten temat: https://porady.pracuj.pl/zycie-zawodowe/prawa-pracownika-w-zaleznosci-od-rodzaju-zatrudnienia/).

  • Formalności

Przed rozpoczęciem pracy trzeba m.in. wypełnić kwestionariusz osobowy i poddać się wstępnym badaniom lekarskim w przychodni wskazanej przez pracodawcę. Konieczne jest także odbycie kursu z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy (https://porady.pracuj.pl/zycie-zawodowe/7-obowiazkow-pracodawcy-przy-zatrudnianiu-pracownika/).  

  • Onboarding

Warto dowiedzieć się, jak wygląda w wybranej firmie proces adaptacji. Programy onboardingowe pomagają wprowadzić pracownika do zespołu i wdrożyć go w nowe obowiązki. Dzięki temu może szybciej się zaaklimatyzować i poznać najważniejsze reguły obowiązujące w miejscu pracy.

  • Urlop dla nowego pracownika

Urlop wypoczynkowy przysługuje już w pierwszym roku pracy. Jego wymiar jest jednak proporcjonalny do przepracowanego okresu (więcej o tym, kiedy i jak złożyć wniosek urlopowy: https://zarobki.pracuj.pl/zarobki-i-prawo-pracy/jak-obliczyc-staz-urlopowy-w-pierwszym-roku-pracy/).

Zdobycie podstawowej wiedzy na temat reguł rządzących światem pracowniczym zmniejsza poziom stresu, pozwala zyskać wyższe poczucie własnej wartości i szybciej przystosować się do nowych warunków.  

Oceń artykuł