Porady Kariera i rozwój Pasja i praca w jednym – jak to zrobić?
16.01.2019  | 4 min czytania

Pasja i praca w jednym – jak to zrobić?

16.01.2019  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4.43)

Steve Jobs powiedział, że „jedynym sposobem, by dobrze pracować, jest robienie tego, co uważasz za wspaniałe zajęcie.” Praca, która jest jednocześnie pasją, może być spełnieniem Twoich marzeń i przyczynić się do wzrostu efektywności z wykonywanych obowiązków.

Odkryj swoje hobby

Pasje, zainteresowania nie tylko odprężają i sprzyjają zachowaniu dobrego samopoczucia, ale mogą być pomocne również przy zdobywaniu i rozwijaniu umiejętności. Jeśli masz hobby, możesz czuć się bardziej spełniony, zyskać wyższe poczucie własnej wartości i nawiązywać relacje. To z pewnością wpłynie na Twoją motywację do realizowania planów życiowych – zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej.   

Jak odkryć swoją pasję i zadbać o rozwój

Czy na zainteresowaniach można zarobić?

Czasami zainteresowania stają się także źródłem atrakcyjnych dochodów. Dzieje się tak np. wtedy, kiedy robimy coś nie tylko z zaangażowaniem i przyjemnością, ale również z pomysłem. Jeśli fascynujesz się modą, możesz prowadzić blog, dołączyć do redakcji jednego z portali lub magazynów modowych albo szukać zatrudnienia w domach mody itp. Wiedza na temat najświeższych trendów i znajomość rynku to duży atut, który może być doceniony przez pracodawców. Osoby, które uwielbiają sport, mogą zajmować się nim zawodowo – jako zawodnicy lub trenerzy. Pasje tego rodzaju pozwalają dobrze wykonywać także zawód komentatora sportowego.

Droga do sukcesu, czyli co zrobić, aby zostać sportowcem

Jak przekuć pasję w pracę?

Gdy zamienia się hobby w działalność zarobkową, warto jasno określić krótko- i długoterminowe cele. Gdzie chcesz być za miesiąc lub za rok? Jakie są Twoje oczekiwania finansowe? Czy ich spełnienie jest możliwe, a jeśli tak, to na jakich zasadach? Odpowiedzi na takie pytania dobrze jest znaleźć, zanim postawi się wszystko na jedną kartę. Jeśli nie jesteś pewien, czy Twoja pasja może stać się pracą i źródłem dochodów, możesz eksperymentować, nie odchodząc ze stanowiska, które zajmowałeś dotychczas. Będzie to wymagało intensywnego wysiłku, ale z pewnością pozwoli Ci zweryfikować własne oczekiwania i możliwości. Oto 4 kroki, które warto wykonać:

   • Określ, co jest Twoją pasją

Rysowanie, fotografowanie, a może joga? Być może są to czynności, które uwielbiasz robić i nawet nie zauważasz, jak szybko płynie przy nich czas? Świetnie, a więc pierwszy krok za Tobą.

   • Rozwijaj swoje zainteresowania

Aby zarabiać na swojej pasji, musisz mieć wiedzę i umiejętności w danej dziedzinie. Pomogą Ci w tym kursy, szkolenia, studia. Nie zapominaj o czytaniu branżowych książek. Praktyka jest równie ważna, a więc ćwicz swój warsztat.

   • Poznaj konkurencję

Musisz mieć świadomość tego, co potrafi Twoja konkurencja i jakie są trendy w branży. Pomyśl nad potencjalnym stanowiskiem, jakie możesz objąć w przyszłości. Zastanów się, jak będzie wyglądała Twoja ścieżka kariery.

   • Zbuduj swoje portfolio

Przebranżowienie się wymaga zbudowania, często od zera, swojego portfolio, zwłaszcza w tak kreatywnych dziedzinach, jak sztuka, grafika, copywriting. Twórz swoją teczkę z pracami, by we właściwym momencie wykorzystać ją np. podczas rozmowy rekrutacyjnej.

   • Bądź otwarty na sugestie innych i nie bój się porażek

Konstruktywna krytyka pomaga nam w rozwijaniu się. Każdy człowiek uczy się na błędach - ważne, by wyciągać z nich odpowiednie wnioski. Może się okazać, że pomocne będą rady innych osób.

Zarobki: wypełnij ankietę i sprawdź, czy dobrze zarabiasz na swoim stanowisku
Porównaj zarobki

3 dobre i złe powody aby zmienić prace

Łączenie pasji i pracy to prosta droga do osiągnięcia satysfakcji zawodowej.

Oceń artykuł