Porady Kariera i rozwój Onboarding – na czym polega?
21.12.2017

Onboarding – na czym polega?

21.12.2017
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3)

Rozpoczęcie nowej pracy to stresujące doświadczenie. Stajemy w obliczu obowiązków, które wykonujemy w nieznanym środowisku. Aby aklimatyzacja przebiegła sprawnie, firmy realizują programy onboardingowe. Osoba będąca naszym „przewodnikiem”, wprowadza nas do zespołu i objaśnia zasady panujące w organizacji.

Pierwsze dni w nowej pracy

Rozpoczęcie pracy w nowym miejscu jest sprawdzianem, podczas którego możemy przekonać się, czy panujemy nad stresem. Wejściu w nieznane środowisko zawsze towarzyszy niepewność. Nie wiemy, jakie stosunki panują w zespole i nie znamy firmowych zwyczajów. Aby dostosować się do reguł obowiązujących w miejscu pracy, warto obserwować i słuchać wskazówek przełożonych i bardziej doświadczonych kolegów. Niezależnie od tego, jak długo pracujemy w danym miejscu, powinniśmy zachowywać się uprzejmie i życzliwie, nie zapominając o poczuciu humoru. Aby pierwszy dzień w nowej pracy był mniej stresujący, warto się do niego przygotować (https://porady.pracuj.pl/jak-zrobic-dobre-pierwsze-wrazenie/). Dobry początek współpracy pozwoli nam poczuć się pewniej i ułatwi budowanie pozytywnych relacji.     

Onboarding – HR

Najczęściej osobą, która wprowadza nowego pracownika w obowiązki i pomaga mu się zaaklimatyzować, jest bezpośredni przełożony. Onboarding polega nie tylko na powitaniu i przedstawieniu członków zespołu, do którego dołączamy. Kierownik oprowadza nas po budynku i udziela wskazówek. Przy okazji prezentowania kolejnych pomieszczeń może również opowiadać o zasadach, jakie panują w firmie.

Onboarding sprawia, że przestajemy odczuwać dyskomfort i niepewność wynikające z nieznajomości zwyczajów. Dzięki temu możemy poczuć się dobrze i - co za tym idzie - szybko skoncentrować się na obowiązkach. Wprowadzenie nowego pracownika w środowisko pracy sprzyja także budowaniu przyjaznej atmosfery w zespole i pokazuje, że w danej firmie bardziej niż efekty liczą się ludzie.        

Pytania, które można zadać w pierwszym dniu pracy

Warto dobrze wykorzystać okres adaptacji i wykazać się postawą proaktywną. Choć osoba, która pomaga wejść w nowe środowisko najczęściej udziela obszernych informacji, to prośmy o doprecyzowanie różnych kwestii. Nie pomijajmy tych prozaicznych. Oto przykładowe pytania:

  • Jak nazywają się osoby, z którymi będę współpracować najczęściej?”,
  • Czy w firmie panuje zwyczaj zwracania się do siebie po imieniu, czy obowiązują formalne zwroty?”,
  • Jak obsłużyć ekspres do kawy?”.

Pierwszy dzień w nowym środowisku to świetny moment na zadawanie pytań, które wydają nam się ważne. Zanim jednak wypowiemy głośno swoje wątpliwości, zastanówmy się, czy nie popełnimy gafy. Pamiętajmy również o tym, by uważnie słuchać słów przełożonego i nie pytać o kwestie, które już zostały wyjaśnione. W pierwszym tygodniu pracy musimy przyswoić wiele różnych informacji. Aby uniknąć kłopotliwych sytuacji, warto zapisywać najistotniejsze treści. Dzięki temu - w razie wątpliwości - będziemy mogli sięgnąć do notatek.  

Oceń artykuł