Porady Kariera i rozwój Oferty pracy w dobie koronawirusa. Które branże rekrutują?
05.05.2020  | 5 min czytania

Oferty pracy w dobie koronawirusa. Które branże rekrutują?

05.05.2020  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3)

Pandemia koronawirusa mocno wpłynęła na rynek pracy. Wiele osób spotkało się z redukcją wynagrodzenia lub utraciło pracę czy zleceniodawców. Jeśli i Ciebie dotknął ten problem i zastanawiasz się, gdzie szukać pracy – podpowiemy Ci, jakie zawody są otwarte na zatrudnianie pracowników, a w których branżach chwilowo odnotowuje się zastój.

W artykule wyjaśnimy Ci:

• Jak koronawirus wpłynął na rynek pracy?
• Które branże aktywnie rekrutują nowych pracowników?
• Jak szukać pracy i przetrwać kryzys?

Pandemia wirusa zachwiała całą gospodarką. W wielu branżach obserwuje się cięcia etatów i pensji, a wykonywanie obowiązków służbowych w dużej mierze odbywa się w trybie zdalnym. Sprawdziliśmy, w których zawodach odnotowuje się spory ruch, a gdzie zapanowała pewna stagnacja oraz z jakim zainteresowaniem spotkały się narzędzia, które zaoferowaliśmy w celu usprawnienia procesu zdalnej rekrutacji w dobie koronawirusa. Do usprawnień technologicznych w strefie Pracuj.pl należą m.in. oznaczenia informujące o prowadzeniu zdalnego naboru do pracy oraz nowoczesny komunikator. Funkcja „Wiadomości” dostępna dla kont założonych na portalu Pracuj.pl pozwala na bezpośredni kontakt pracodawcy z kandydatem. Za pośrednictwem tego medium osoba rekrutująca może zadać szczegółowe pytania przyszłemu pracownikowi czy zaprosić go na rozmowę kwalifikacyjną. Komunikator zwiększa więc szanse na znalezienie wymarzonej pracy!

| Rekrutacja zdalna – zdobądź pracę, nie wychodząc z domu

Optymizmem może napawać fakt, że ogłoszenia rekrutacyjne bynajmniej nie przestały się pojawiać. Co więcej, wiele z nich oferuje możliwość rekrutacji zdalnej – bez konieczności wychodzenia z domu, w wygodnych i bezpiecznych warunkach. Firmy poszukujące pracowników organizują m.in. wideokonferencje i rozmowy telefoniczne z kandydatami. Sam proces wdrażania nowo przyjętej osoby także często przebiega zdalnie – co jest możliwe dzięki wyspecjalizowanym narzędziom ułatwiającym pracę w warunkach home office.

Gdzie szukać pracy w dobie pandemii?

Dane Pracuj.pl wskazują, że najsilniej trzymającą się branżą jest sektor IT – nie odnotowano w nim żadnych zmian, jeśli chodzi o skalę naboru nowych pracowników. Oczywiście może to w dużej mierze wynikać z faktu, że ogromna część firm przeniosła swe usługi do przestrzeni internetowej, co dodatkowo nasiliło poszukiwanie specjalistów z zakresu IT, na których zapotrzebowanie już od długiego czasu stale rosło. Branżą, która w okresie od 16 marca do 14 kwietnia również prowadziła intensywną rekrutację nowych pracowników, była sprzedaż. Segment ten odnotował jednak spory spadek naboru kandydatów – o ile w 2019 roku około 30% wszystkich ogłoszeń o pracy dotyczyło właśnie sprzedawców, o tyle w omawianym okresie wskaźnik ten kształtował się na poziomie 19%.

Nowe oferty na Pracuj.pl w dobie epidemii koronawirusa

Sporo ogłoszeń skierowanych jest do przedstawicieli zawodów związanych z finansami i ekonomią. Rąk brakuje także do pracy fizycznej – świadczonej m.in. na takich stanowiskach jak magazynier czy kurier. Wiąże się to ze wspomnianym już przeniesieniem sprzedaży do Internetu i bardzo intensywnym rozwojem platform e-commerce’owych, a także rosnącą popularnością usług dowozu różnych produktów bezpośrednio do domu. Wydaje się, że ten trend ma szansę się utrzymać – tempo, jakie przybrała informatyzacja w naszym kraju, raczej już nie zmaleje, nawet po wygaszeniu epidemii. Ucierpiały natomiast takie branże jak turystyka i hotelarstwo, organizacja koncertów czy obsługa eventów, a także gastronomia. Znaczny trend zniżkowy odnotowano też w sektorze obsługi klienta – stanowisk oferujących pracę w tym segmencie było w ostatnim okresie zdecydowanie mniej.

Jak szukać pracy i przetrwać kryzys?

Jeśli i Ty rozglądasz się za nowym zatrudnieniem w tym szczególnym czasie, podejdź do rzeczy aktywnie i w pełni profesjonalnie. Upewnij się, czy Twoje CV jest aktualne i czy nie można by go opracować bardziej profesjonalnie. Warto je przede wszystkim zaktualizować o ostatnie doświadczenia i osiągnięcia, można również zastanowić się nad tym, czy forma Twojego CV jest wystarczająco atrakcyjna, aby „wybić się” z morza zgłoszeń innych kandydatów do pracy. Pamiętaj też, że obecnie pracodawcy szczególnie cenią takie kompetencje jak elastyczność oraz umiejętność aktywnego przyswajania wiedzy. Jeśli uważasz, że cechy te są Twoją domeną – nie wahaj się ich podkreślić w swoim życiorysie lub liście motywacyjnym!

| Jak wzmacniać odporność psychiczną, gdy panuje kryzys?

Jeśli akurat Twoją branżę dotknął teraz kryzys, pomyśl, czy ten czas możesz wykorzystać na przebranżowienie. W tym kontekście niezwykłej wagi nabiera rozwój swoich umiejętności – a poszerzanie kompetencji może się odbywać również zdalnie! Poszerzanie swoich kompetencji zawsze ma bardzo duże znaczenie – a szczególnie gdy poszukujesz nowego miejsca zatrudnienia. Postaraj się więc efektywnie wykorzystać obecny czas na rozwój umiejętności. W tym celu możesz korzystać z darmowych webinarów, e-booków, kursów i szkoleń online itd. Przejrzyj też dostępne aplikacje pomagające utrwalić sobie słówka czy powtórzyć gramatykę języka obcego – ich oferta jest naprawdę bardzo szeroka. A może masz „górkę wstydu” książek, które od dawna domagają się przeczytania? Jeśli tak, to właśnie nadszedł ich czas!

Domówka z Pracuj.pl. Zadbaj o swój rozwój zawodowy i komfort psychiczny!

Nie zamykaj się na żadne możliwości zatrudnienia – poszukaj również ofert pracy na zastępstwo bowiem sporo osób jest na urlopach zdrowotnych lub opiekuje się w domu dziećmi, korzystając ze specjalnego zasiłku opiekuńczego. Pilnie przeglądaj więc oferty pracy, skorzystaj też z powiadomień o nowych ogłoszeniach związanych z interesującymi Cię stanowiskami. Nawet jeżeli nowe stanowisko stanowiłoby sporą odmianę na Twojej drodze zawodowej – to nic strasznego! W przyszłości rekruterzy docenią to, że podczas pandemii nie załamałeś rąk i aktywnie poszukiwałeś zatrudnienia.

Oceń artykuł