Porady Kariera i rozwój Nie masz dużego doświadczenia w pracy? Opowiedz o swoich zainteresowaniach!
19.07.2018  | 4 min czytania

Nie masz dużego doświadczenia w pracy? Opowiedz o swoich zainteresowaniach!

19.07.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Jeśli nie masz długiego stażu pracy, to wykorzystaj swoją pasję, by przykuć uwagę rekruterów. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej zaprezentuj korzyści dla firmy, które płyną z Twoich zainteresowań i zdobytych umiejętności.

Brak dużego doświadczenia zawodowego nie musi oznaczać, że nie otrzymasz wymarzonej pracy. Podczas spotkania z rekruterem możesz opowiedzieć o swoim hobby, które świadczy np. o chęci do nauki oraz konsekwencji w działaniu.

6 porad, jak opisać zainteresowania w CV

Na co zwrócić szczególną uwagę?

  • Wyeksponuj ważne i konkretne informacje

Jeśli obawiasz się, że Twoje CV nie jest bogate w wiadomości na temat obowiązków i podejmowanych prac – rozwiń rubrykę dotyczącą hobby. Pamiętaj, by doprecyzować informacje. Ogólne pojęcie: „muzyka" nie powie rekruterowi, jaki jest Twój ulubiony gatunek muzyczny. Muzyka retro, dance lub klasyczna pozwala bliżej Cię poznać oraz nawiązać ciekawszą rozmowę. Pokaż, jakie kompetencje rozwijasz dzięki wybranej aktywności. Jeśli z entuzjazmem prowadzisz blog, pasjonujesz się fotografią albo angażujesz się w lokalne, społeczne akcje – podkreśl to w życiorysie. Regularne blogowanie od dłuższego czasu to dowód systematyczności i konsekwencji, a pomoc przy miejscowych wydarzeniach może świadczyć o komunikatywności i umiejętności pracy w grupie oraz zdolności planowania.

9 zainteresowań w CV, dzięki którym zaciekawisz rekrutera

  • Rozmawiaj „językiem korzyści"

Jeszcze przed przystąpieniem do rozmowy kwalifikacyjnej określ jedną potrzebę firmy oraz korzyść dla pracodawcy płynącą z Twoich pasji. Dowiedz się jak najwięcej o przedsiębiorstwie oraz stanowisku, na które aplikujesz. Zastanów się również nad swoimi zainteresowaniami. Pomyśl, czego nauczyłeś się dzięki swoim zainteresowaniom, jakie doświadczenia zdobyłeś i w jaki sposób możesz to wykorzystać w życiu zawodowym. Jeśli np. lubisz podróżować i poznawać nowych ludzi, to możesz sprawdzić się na stanowisku doradcy klienta, który często odbywa podróże służbowe.

Zainteresowania zawodowe – jak mówić o nich podczas rekrutacji?

  • Podkreśl znajomość języków obcych

Nie posiadasz wymaganych w ogłoszeniu certyfikatów, ale potrafisz biegle posługiwać się danym językiem, np. z powodu zamiłowania do podróżowania albo pasji lingwistycznej? Podaj odpowiednią informację w CV, a podczas spotkania z rekruterem opowiedz o swojej aktywności. Czytanie książek w obcym języku czy oglądanie filmów bez lektora i napisów również pozwala wzbogacić słownictwo oraz rozwijać umiejętności językowe.

Hobby inne niż praca

Jeśli Twoje hobby jest powiązane z życiem zawodowym, to na pewno stanowi to atut w oczach potencjalnego pracodawcy. Pasje, które chcesz przedstawić w CV lub podczas spotkania rekrutacyjnego, nie muszą jednak ściśle nawiązywać do stanowiska pracy. Zainteresowania (np. taniec nowoczesny, literatura fantasy czy hodowla zwierząt egzotycznych) mogą stać się ciekawym punktem zwrotnym podczas rozmowy z rekruterem.

Oceń artykuł