Porady Kariera i rozwój Na czym polega zawód groomera?
27.06.2019  | 4 min czytania

Na czym polega zawód groomera?

27.06.2019  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Groomer, czyli psi fryzjer, to zawód polecany szczególnie miłośnikom czworonogów. Nie trzeba kończyć studiów, aby wykonywać tę profesję. Zalecane jest jednak odbycie szkoleń, które przygotowują do pracy. Groomer powinien być osobą cierpliwą, opanowaną i dokładną.

Groom w języku angielskim oznacza: pielęgnować. Groomer zawód to inaczej fryzjer zwierząt - głównie psów i kotów. Osoby, które wykonują tę profesję, mogą pracować w salonach pielęgnacyjnych dla zwierząt, w gabinetach weterynaryjnych lub prowadzić własny salon piękności. Praca groomera obejmuje m.in.: rozczesywanie sierści, mycie, suszenie, ścinanie, czesanie, trymowanie, obcinanie pazurów, czyszczenie uszu, jak i mycie zębów. Coraz więcej zakładów kosmetycznych wykonuje również zabiegi, takie jak: kąpiele i masaże dla zwierząt, malowanie pazurów i farbowanie sierści. Groomerzy strzygą również zwierzęta biorące udział we wszelkiego rodzaju wystawach, gdzie obowiązują tzw. fryzury wzorcowe, ustanowione przez FCI (Międzynarodową Federację Kynologiczną).

Modelka stóp i groomer, czyli prace inne niż wszystkie

Jak zostać groomerem?

Wskazane jest ukończenie kursu groomingu (indywidualnego bądź grupowego), obejmującego: metody strzyżenia i pielęgnacji zwierząt, wiedzę na temat różnych typów sierści i skóry zwierząt, znajomość używanych kosmetyków i narzędzi, a także zagadnienia z behawioryzmu. Doświadczenia nabiera się z czasem, podczas praktyk, warsztatów, jak i samej pracy w zakładzie. 

7 zawodów dla miłośników zwierząt

Groomer - kto może nim zostać?

Przed przystąpieniem do kursu i pracy zaleca się wykonanie badań, które zapewnią nas o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu, czyli wykluczą m.in. alergię i astmę. To praca, w której przez większość czasu się stoi, dlatego nie jest wskazana dla osób mających problemy ze stawami czy kręgosłupem. Równie ważnym aspektem są tzw. umiejętności miękkie. Groomer powinien cechować się:

  • cierpliwością, spokojem i stanowczością – te cechy potrzebne są praktycznie już od wejścia zwierzaka do zakładu, kiedy jest on zdenerwowany, a czasami nawet agresywny; tylko osoby opanowane mogą poradzić sobie z takimi sytuacjami;
  • zaangażowaniem i dokładnością - do salonów mogą zostać przyprowadzone zwierzęta zaniedbane, z obfitą sierścią - wówczas podczas strzyżenia wymagana jest duża dokładność;
  • ciągłą gotowością do nauki - aby rozwijać się w pracy fryzjera zwierząt, należy stale się szkolić, poznając m.in. nowe techniki.

 

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

A Ty jakim „futrzakiem” jesteś?

Oceń artykuł