Porady Kariera i rozwój Na czym polega Metoda Design Thinking?
28.06.2019  | 4 min czytania

Na czym polega Metoda Design Thinking?

28.06.2019  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Koncentracja na użytkowniku, eksperymentowanie i częste testowanie możliwych scenariuszy - to elementy Metody Design Thinking, która zyskuje w ostatnim czasie coraz większą popularność. To właśnie dzięki niej łatwiej jest koordynować projekty i realizować politykę firmy.

Metoda Design Thinking zrewolucjonizowała współczesne podejście do organizacji pracy. Wykorzystują ją start-upy i agencje marketingowe, ale coraz częściej dociera też do innych firm. Jej zalety doceniono w zarządzaniu projektami, choć tak naprawdę może sprawdzić się na każdym etapie pracy, w wielu środowiskach.

Jej głównym założeniem jest koncentracja na grupie docelowej, użytkowniku, konsumencie. Tak ważne jest więc dokładne poznanie potrzeb i zainteresowań odbiorcy, analiza możliwych scenariuszy itp.

Metoda Design Thinking - etapy

Czy każdy pracownik będzie czuł się dobrze, organizując swoje zadania według Design Thinking? Okazuje się, że w tym przypadku bardzo mocno stawia się na kompetencje miękkie. Oto etapy Metody Design Thinking:

  • Empatyzacja – czyli zrozumienie potrzeb konsumenta. Na samym początku procesu musimy zastanowić się nad oczekiwaniami naszej grupy docelowej. Przydatne okażą się tutaj różnego rodzaju wywiady i ankiety.
  • Zdefiniowanie problemu - na podstawie analizy zachowania konsumenta zespół określa problem. Na tym etapie ważne jest, aby nie definiować zjawiska w zbyt wąskim lub szerokim zakresie. Dlatego zaleca się korzystanie z takich technik jak: „5x dlaczego” czy z mapowania problemów na osi „jak? vs. dlaczego?”.
  • Tworzenie pomysłów - kolejny etap polega na podaniu jak największej liczby możliwych rozwiązań zdefiniowanego problemu. Klasyczna burza mózgów okazuje się świetnym narzędziem. To właśnie ona pozwala na pozbycie się ograniczeń i rozwój kreatywnego myślenia.
  • Budowanie prototypów - jest to wstępna wizualizacja rozwiązania problemu. Budowanie prototypów to dość szybki proces, który ma na celu wspólne sprawdzenie, czy aby na pewno wybrana opcja okaże się odpowiednia. Do budowy prototypów najczęściej używa się kartonu, styropianu, drewna itp. Może to być także storyboard w przypadku branży usługowej.
  • Testy - ostatnia, bardzo istotna faza projektu. Ważne, aby testować rozwiązanie w naturalnym środowisku użytkownika, bo tylko w ten sposób mamy pewność, że dany produkt czy rozwiązanie się przyjmie.

Metoda Design Thinking - gdzie się sprawdza?

Metoda Design Thinking jest bardzo uniwersalnym rozwiązaniem i znajduje zastosowanie w wielu branżach. Szczególnie w miejscach, gdzie mamy do czynienia z problemami, które nie mają jednego, oczywistego rozwiązania. Nie dziwi też, że metoda ta znalazła zastosowanie w środowisku HR.

Zastanawiasz się, jak przebiega weryfikacja CV? Chciałbyś wyróżnić się wśród innych kandydatów? Zapoznaj się z założeniami Design Thinking i podkreślaj swoje kompetencje miękkie. Jak widać, to właśnie one stają się coraz bardziej pożądane na rynku pracy.

Jak wyróżnić się i stworzyć oryginalne CV?

 

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Praca kreatywna vs. Praca analityczna

Oceń artykuł