Porady Kariera i rozwój Done is better than perfect. Jak skutecznie doprowadzać zadania do końca?
11.12.2019  | 5 min czytania

Done is better than perfect. Jak skutecznie doprowadzać zadania do końca?

11.12.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu admin
Ocena treści
(5)

Z artykułu dowiesz się:

  1. Dlaczego perfekcjonizm bywa pułapką
  2. Co wpływa na naszą efektywność
  3. Jak realizować cele i plany

Czekanie na lepszą okazję, niekończące się dopracowywanie szczegółów i chęć stworzenia czegoś doskonałego może sprawić, że zamiast osiągnąć spektakularny sukces… staniemy w miejscu. Działanie, nawet jeśli jest niedoskonałe, sprzyja nauce i gromadzeniu doświadczeń, dzięki czemu może przynieść nadspodziewanie dobre rezultaty. 

Perfekcjonizm – bariera dla efektywności

Perfekcjonista nie jest pracownikiem idealnym. Ciągłe niezadowolenie z efektów podejmowanych działań sprawia, że w nieskończoność przedłuża realizację zadań. To może obniżać wydajność całego zespołu. Co więcej, chęć bycia najlepszym i najdokładniejszym ogranicza umiejętność współpracy i może wywoływać konflikty oraz psuć atmosferę w firmie.     

Pracoholik – czy może być pracownikiem idealnym?

Tylko wytrwali realizują cele

Czy unikanie perfekcjonizmu jest równoznaczne z bylejakością? Zdecydowanie nie! Chodzi o to, by nie poprawiać jednego zadania w nieskończoność, ale przestać wtedy, gdy np. wykonaliśmy je zgodnie z wytycznymi szefa lub klienta. W doprowadzaniu projektów do szczęśliwego końca pomoże nam:   

 • Określanie priorytetów

Każdego dnia mamy przed sobą liczne zadania, z których jedne są kluczowe, a inne - mniej ważne. Nauczmy się odróżniać jedne od drugich. Dzięki temu w razie komplikacji, dodatkowych obowiązków czy nieprzewidzianych opóźnień będziemy potrafili skupić się na tym, co kluczowe, nie tracąc czasu na działania, które możemy odwlec bez poważnych konsekwencji. 

Nie masz na nic czasu? Pracuj na priorytetach!

 • Działanie tu i teraz 

Warto wykorzystywać okazje, które pojawiają się na horyzoncie. Jeśli uważamy, że wpadliśmy na ciekawy pomysł, podzielmy się nim. Nie czekajmy, aż idealnie dopracujemy koncepcję, w przeciwnym razie nigdy nie nabierzemy wiatru w żagle. Nie oznacza to, że warto wypowiadać na głos wszystkie myśli i pomysły, jakie przychodzą nam do głowy. Warto zastanowić się, czy nasz projekt ma szanse powodzenia, ale rozważanie tego w nieskończoność, niepoparte żadnym działaniem, nie pomoże nam się rozwijać

 • Praca we własnym tempie, bez porównywania się

Podziwianie ludzi, którzy osiągają sukcesy i czerpanie inspiracji z ich doświadczeń motywuje, poszerza horyzonty, pozwala uwierzyć we własne możliwości. Porównywanie się przynosi odwrotne rezultaty i może sprawiać, że poczujemy się gorsi, mniej zdolni, a w końcu zdemotywowani. Warto realizować cele na miarę własnych możliwości i cieszyć się ze swoich sukcesów.   

 • Eliminacja rozpraszaczy 

Trudno skoncentrować się na realizacji zadania i wykonać je dokładnie, jeśli ciągle coś lub ktoś odrywa nas od pracy. Aby wykluczyć rozpraszacze uwagi, planujmy i wyznaczajmy czas na konkretne aktywności, twórzmy harmonogramy i listy zadań, wypracowujmy dobre nawyki, wyciszmy telefon i wyłączmy powiadomienia itd. To sprawi, że skupimy się na pracy i osiągniemy zadowalające rezultaty.   

6 prostych sposobów, dzięki którym poradzisz sobie z rozpraszaczami uwagi

 • Otaczanie się ludźmi, którzy motywują, a nie deprymują

W realizowaniu celów pomagają nam również ludzie, z którymi współpracujemy. Ogromne znaczenie ma także wsparcie rodziny i przyjaciół. Angażujmy się w kontakty z osobami, które są dla nas wsparciem. Dzięki wartościowym relacjom zaczniemy bardziej wierzyć w siebie i będzie nam łatwiej radzić sobie z trudnościami. 

„Zrobione jest lepsze od idealnego” – to powiedzenie, które warto odczytywać nie jako pochwałę bylejakości, ale raczej jako zachętę do aktywności mimo własnych ograniczeń i nierealnych wyobrażeń. Konkretne i konsekwentne działanie, nawet jeśli jest obarczone błędami, przybliża nas do celu znacznie szybciej niż próba bycia idealnym w każdej dziedzinie i za wszelką cenę.    

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
 

Oceń artykuł