Porady Kariera i rozwój Multikompetencje i multiaplikowanie – Twój sposób na spełnienie zawodowe
16.02.2023  | 4 min czytania

Multikompetencje i multiaplikowanie – Twój sposób na spełnienie zawodowe

16.02.2023  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4)

Poszerzanie wiedzy i umiejętności to czynniki, które gwarantują spełnienie zawodowe, awans czy wyższe wynagrodzenie. Kompetencje pracownika w dobie zmieniającego się świata i powszechnej digitalizacji procesów firmowych są dzisiaj na miarę złota. Dlatego też podpowiadamy, jak możesz pokierować swoją ścieżką zawodową, aby zacząć się rozwijać. Sprawdź, w jaki sposób pomoże Ci w tym multiaplikowanie, czyli nowa funkcjonalność serwisu Pracuj.pl.

Co znajdziesz w artykule?

• Upskilling i reskilling – co to jest?
• Kompetencje pracownika – jak zagwarantować sobie zawodowy sukces?
• Multikompetencje w trakcie multiaplikowania – jak znaleźć nową pracę?

| Jak szukać pracy? Poznaj nowoczesne metody

Upskilling i reskilling – co to jest?

Postępująca cyfryzacja, automatyzacja, nowe technologie, a także sytuacja popandemiczna i inflacja to czynniki, które w ostatnim czasie mocno zmieniły rynek pracy. Prawdopodobnie właśnie dlatego w prognozach na kolejne lata coraz częściej pojawiają się dwa pojęcia: upskilling i reskilling. Co to oznacza?

Upskilling to inaczej podnoszenie kwalifikacji najczęściej w ramach obecnego zatrudnienia i awansu. Z kolei reskilling oznacza zdobywanie nowych kwalifikacji w zupełnie nowej roli i na nowym stanowisku, dzięki czemu można się przebranżowić i zmienić pracę. Zarówno upskilling, jak i reskilling to kluczowe umiejętności, o które warto zadbać, by móc spełniać się zawodowo.

Jeśli więc chcesz zabezpieczyć się na przyszłość, warto podnieść posiadane już umiejętności i dopasować się do aktualnych potrzeb na rynku albo w konkretnej branży. Dzięki temu zwiększysz swoją satysfakcję zawodową i poszerzysz własne horyzonty. A jeśli czujesz wypalenie zawodowe albo masz w głowie plany, które związane są z Twoją pasją i zupełnie nowym pomysłem na życie, skłoń się ku reskillingowi. Zawalcz o swoje marzenia, zmień ścieżkę kariery i być może pracodawcę, który na ten moment nie oferuje Ci atrakcyjnych warunków zatrudnienia.

| Praca przyszłości to coś więcej niż technologie

Kompetencje pracownika – jak zagwarantować sobie zawodowy sukces?

Rzeczywistość pokazuje, że na rynku pracy – pełnym wyzwań i zmian – ważne są kompetencje pracownika. Wyłącznie jedna czy dwie wąskie specjalizacje to dzisiaj zdecydowanie za mało, aby wyróżnić się pośród kandydatów, którzy biorą udział w rekrutacji. Pracodawcy sami przyznają, że cenią osoby, które mają szeroki wachlarz umiejętności i są wielowymiarowymi kandydatami na dane stanowisko. Jakie kompetencje będą ważne w ciągu najbliższych lat?

Według biznesowych raportów* kluczowe mogą być umiejętności typowo techniczne, związane  ze wspomnianą już automatyzacją. Według prognoz do 2030 roku popyt na pracowników z takimi kompetencjami znacznie się zwiększy.

Zapotrzebowanie na kompetencje cyfrowe w 2022 – badanie Pracuj.pl

Oprócz tego już teraz duże znaczenie mają kompetencje miękkie, m.in. elastyczność, zdolność adaptacji i szybkiego uczenia siebie i innych, współpraca w zespole oraz inteligencja emocjonalna.

To główne umiejętności, dzięki którym potencjalny pracownik będzie potrafił dopasować się do dynamicznych zmian, szybko przyswoić sobie potrzebną wiedzę i wykorzystać zdolność zarządzania własnymi emocjami w pozytywny sposób, by szybko i skutecznie złagodzić objawy stresu, lepiej komunikować się ze współpracownikami i przełożonymi, a także pokonywać codzienne wyzwania w pracy. Cenne będą także umiejętności związane z zarządzeniem sytuacjami kryzysowymi. A w jaki sposób można posiąść nową wiedzę?

Z pewnością do rozwoju kompetencji pracowniczych warto wykorzystać nie tylko stacjonarne warsztaty i szkolenia, ale także nowoczesne formy nauki. Możesz pomyśleć np. o konferencjach online, webinarach, platformach e-learningowych czy zdalnych sesjach z coachem, który pomoże Ci odkryć drzemiący w Tobie potencjał. W niektórych branżach coraz bardziej popularne są również narzędzia bazujące na sztucznej inteligencji czy wirtualnej rzeczywistości. Posługując się nimi, możesz stać się atrakcyjnym kandydatem, który podczas rekrutacji zaoferuje coś więcej niż inni.

| Nadążyć za światem. Kompetencje cenne w przyszłości

Multikompetencje w trakcie multiaplikowania – jak znaleźć nową pracę?

Bycie wielowymiarowym i zdobywanie szerokiego wachlarza umiejętności może być sposobem dla Ciebie, aby dopasować się do mocno niepewnej oraz dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. Nowe kwalifikacje i kompetencje sprawią, że będziesz mieć w zanadrzu kilka ewentualnych scenariuszy na wypadek „niespodzianek” – np. pogłębienia się inflacji i pogorszenia sytuacji ekonomicznej w kraju. Gdy już poszerzysz swoje kompetencje, będziesz mieć większe pole manewru podczas szukania nowej pracy.

Jeżeli chcesz zwiększyć swoje szanse na zawodowy sukces, warto skorzystać z nowej funkcjonalności w serwisie Pracuj.pl. Multiaplikowanie to doskonałe narzędzie do tego, aby przyspieszyć i ułatwić proces poszukiwań oraz znaleźć firmę, która odpowie na Twoje oczekiwania i potrzeby rozwojowe.

Zamiast szukać zatrudnienia, praca – w pewnym sensie – sama znajdzie Ciebie, bowiem system, który już dobrze zna Twoje typy i preferencje, podpowie Ci – po pierwszym wysłaniu zaktualizowanego CV – kolejne interesujące oferty. Możesz na nie zaaplikować za pomocą jednego kliknięcia albo zmodyfikować zaproponowaną listę, dopasowując ją do własnych preferencji. Pozwoli CI to zaoszczędzisz czas. Oprócz tego funkcja „łatwego aplikowania” znacznie uprości cały proces zgłaszania się do udziału w rekrutacji.

| Jak zaoszczędzić czas podczas rekrutacji?

Przekonaj się, że nie warto stać w miejscu. Rozwijaj się i zdobywaj multikompetencje, a potem multiaplikuj na najnowsze oferty, które znajdziesz na Pracuj.pl!

 

* Źródło: Co czeka rynek pracy w 2023 roku? Jakich pracowników będą poszukiwać firmy? Co z wynagrodzeniami? Online: https://strefabiznesu.pl/co-czeka-rynek-pracy-w-2023-roku-jakich-pracownikow-beda-poszukiwac-firmy-co-z-wynagrodzeniami/ar/c3-17156683 (dostęp 07.02.2023).

Oceń artykuł