Porady Kariera i rozwój Mówienie “nie” pomoże Twojej karierze!
16.10.2017  | 3 min czytania

Mówienie “nie” pomoże Twojej karierze!

16.10.2017  | 3 min czytania
Autor wpisu Agnieszka Dobosz
Ocena treści
(3)

W pracy wielu z nas boi się odmawiać. Szczególnie jeśli prosi szef, lubiany kolega albo menedżer z innego działu. W efekcie jesteśmy zawaleni obowiązkami, siedzimy po godzinach, a kiedy przychodzi do tematu awansu, okazuje się, że przyjmowanie każdego projektu wcale nam specjalnie nie pomogło. Radzimy, kiedy i jak mówić “nie”, aby nie podpaść przełożonemu, wciąż dać się lubić kolegom, a jednocześnie budować swój wizerunek odpowiedzialnego specjalisty i dbać o swoją karierę.

Jak odmawiać szefowi?

Szef przychodzi do Ciebie z kolejnym ważnym projektem, a Ty jesteś już i tak kompletnie zawalony robotą. Masz ochotę wykrzyknąć, żeby zabierał Ci go sprzed nosa, a zamiast tego mówisz “Jasne, nie ma sprawy, zrobi się”. Tymczasem ani agresywna odmowa, ani potulna zgoda, nie są dobrymi rozwiązaniami. Jak się zachować w takiej sytuacji?

Przede wszystkim nie odpowiadaj od razu. Powiedz, że oszacujesz swoje obłożenie na kolejne tygodnie czy miesiące i wrócisz z odpowiedzią. Do rozmowy dobrze się przygotuj - rozpisz swoje projekty, obowiązki i czas, który musisz na nie poświęcać. Pokaż, że nie jesteś w stanie pomieścić dodatkowych zadań w swoim grafiku. Możesz też zaproponować, że ktoś inny dobrze nadawałby się do wykonania tego zadania, bo Ty jesteś specjalistą w nieco odmiennym obszarze. Jeśli natomiast jesteś faktycznie najlepszą osobą, która może zająć się tym projektem, zaproponuj przekazanie koledze z działu części swoich obowiązków - dzięki temu pokażesz, że szukasz rozwiązania problemu.

mężczyzna jest asertywny i mówi nie koleżankom w pracy

Jeśli argumenty nie poskutkują…

… jako podwładny jesteś zobowiązany do wykonania polecenia szefa. Jeżeli jednak sytuacja taka powtarza się często, a Ty wykonujesz wiele zadań wbrew swojej woli, zastanów się, czy chcesz, aby tak wyglądała Twoja praca. Może warto poszukać innego stanowiska, na którym będziesz zgadzał się z decyzjami szefa i z zaangażowaniem wykonywał swoje obowiązki? Dlatego już dzisiaj uruchom aplikację Pracuj.pl w swoim telefonie i sprawdź, jakie ciekawe oferty pracy są obecnie na rynku.

Co z poleceniami, które nie dotyczą pracy?

Pamiętaj też, że możesz stanowczo odmówić wykonywania poleceń szefa, które nie dotyczą spraw służbowych. Jeśli więc szef prosi Cię o odbieranie prania albo wyprowadzenie psa, a tymczasem jesteś odpowiedzialny za marketing w Twojej firmie, powiedz “nie”. Zgodnie z kodeksem pracy, jesteśmy zobowiązani do wykonywania poleceń przełożonego, które dotyczą pracy.

4 sposoby radzenia sobie ze stresem w pracy >>

Jak odmawiać koledze?

Koleżeńskie przysługi to część niepisanego biurowego kodeksu. Czasem ja pomogę, czasem ktoś wesprze mnie. Gorzej jeśli trafia się w naszym otoczeniu osoba, która z Twoich przysług korzysta nader często, a w zamian otrzymujesz jedynie czarujący uśmiech. Masz wręcz wrażenie, że czasami po prostu ceduje na Ciebie mniej lubiane obowiązki, pod pretekstem ważnego spotkania albo nawału pracy. W takiej sytuacji warto powiedzieć “stop”. Szczególnie jeśli Twoje prośby o pomoc są odrzucane pod byle pretekstem.

Jeżeli więc kolejny raz kolega będzie próbował zrzucić na Ciebie część swoich obowiązków, grzecznie acz stanowczo powiedz, że nie jesteś obecnie w stanie mu pomóc. Możesz, ale nie musisz, wyjaśnić, że np. pracujesz nad pilnym projektem, który jest Twoim priorytetem i nie będziesz mieć czasu na dodatkowe zadania.

A Wy jak radzicie sobie z mówieniem “nie” w pracy?

szef i pracownik z telefonem zachęcają do zmiany pracy

Oceń artykuł