Porady Kariera i rozwój MOJO - co to takiego?
19.06.2019  | 4 min czytania

MOJO - co to takiego?

19.06.2019  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Okazuje się, że wystarczy wykonać prostą kalkulację, aby zrozumieć swoje potrzeby i zmierzyć motywację do pracy. Dzięki metodzie MOJO mamy szansę zajrzeć w głąb siebie. Możemy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy to, czym aktualnie się zajmujemy, naprawdę sprawia nam przyjemność.

Pojęcie MOJO zyskuje w ostatnim czasie coraz większą popularność, choć jego założenia znane są już od bardzo dawna. Chodzi tutaj o optymistyczne nastawienie do czynności wykonywanej w danej chwili. Wynika ono z wewnętrznego stanu ducha i jest widoczne dla otoczenia.   

Od zawsze mówi się o tym, jak duże znaczenie ma pozytywne myślenie. Dzięki MOJO nasza motywacja jest mierzalna. Aby zbadać swój stosunek do danego zadania, wystarczy wykonać prosty test.

100 punktów satysfakcji

Najpierw pomyślmy o typowym dniu w naszym życiu i wypiszmy kilka najważniejszych czynności (zawodowych albo dotyczących czasu wolnego). Każdą z nich oceńmy od 1 do 10 (10 określa najwyższą notę). Jako przykład możemy wybrać negocjacje z wymagającym klientem (przygotowywanie ofert, wysyłanie maili, kontakt telefoniczny itp.).

Zacznijmy od kategorii MOJO profesjonalnego. Określa ono wszystko to, co angażujemy w wykonanie zadania. Są to m.in. kompetencje twarde, takie jak wykształcenie kierunkowe czy kwalifikacje zdobyte podczas kursów, a także umiejętności miękkie.

Motywacja – 10, definiuje stopień naszej determinacji i tego, jak bardzo zależy nam na pozytywnym rozwiązaniu problemu.

Wiedza – 10, determinuje, na ile czujemy się przygotowani do zadania i czy wiemy, jak powinniśmy postępować, aby zakończyć negocjacje z sukcesem.

Umiejętności – 10, opisuje doświadczenie w wykonywaniu takich czynności, zdobytą edukację.

Pewność siebie – 9, przedstawia przekonanie o tym, że poradzimy sobie z problemem.

Autentyczność – 8, określa stopień naszego entuzjazmu do zadania.

Następnie, przeanalizujmy wpływ przykładowych negocjacji na rozwój personalny – MOJO osobiste. Odnosi się ono do korzyści, które płyną z realizacji celu, np. zdobycie doświadczenia w negocjacjach z klientami albo opanowanie technik asertywności.

Szczęście – 8, opisuje na ile wykonywanie tego zadania sprawia nam przyjemność.

Satysfakcja – 10, determinuje nasze zadowolenie z rozwiązywanego problemu.

Poczucie celowości – 9, mówi o tym, jak bardzo wierzymy, że to, co robimy ma sens i przyda nam się w przyszłości.

Nauka – 10, określa w jakim stopniu mamy poczucie, że wykonując to zadanie, uczymy się i rozwijamy.

Wdzięczność – 7, przedstawia jak bardzo czujemy się wdzięczni, za to, że zajmujemy się danym problemem. Mamy poczucie, że nie marnujemy czasu.

Teraz dodajemy do siebie punktację z MOJO profesjonalnego i osobistego. W sumie jest do zdobycia maksymalnie 100 punktów. To oznaczałoby, że uważamy określoną czynność za przyjemną i w 100% zgodną z naszymi zainteresowaniami. W naszym przykładzie uzyskaliśmy 91 punktów.

Możliwości zastosowania MOJO

Technikę MOJO możemy wykorzystać praktycznie w każdej sferze naszego życia. To świetny sposób na to, żeby odpowiedzieć samemu sobie na pytanie, co tak naprawdę jest dla nas istotne. Jakie zadania lubimy wykonywać i które z nich faktycznie coś wnoszą do naszego rozwoju  zawodowego i osobistego.

MOJO może okazać się przydatne podczas przygotowań do rozmowy o pracę. Jeżeli w naszej głowie ciągle słyszymy głos mówiący : „boję się rozmowy kwalifikacyjnej”, postarajmy się przeanalizować nasz stan.

Odpowiedzmy sobie na kilka pytań, według powyższego schematu. Dzięki temu będziemy mogli ocenić, w jakim stopniu jesteśmy przygotowani do rozmowy i nad czym warto jeszcze popracować. To może nam pomóc zniwelować poziom stresu i sprawić, że podczas spotkania będziemy o wiele bardziej pewni siebie.

7 sposobów na zwalczenie stresu przed rozmową kwalifikacyjną

 

Stres przed rozmową rekrutacyjną. Jak go pokonać?

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

https://www.youtube.com/watch?v=Xzbz7hrUpbE

Oceń artykuł