Narodziny dziecka to czas zmian nie tylko w życiu rodzinnym, ale również zawodowym. Nowe priorytety wpływają na sposób myślenia o pracy i sprawiają, że kobiety zaczynają inaczej planować swoje cele. Jak wynika z raportu Fundacji Sukces Pisany Szminką „Bizneswoman Roku”, co trzecia badana chce zmienić pracodawcę lub branżę po powrocie z urlopu macierzyńskiego. Sprawdź, co warto przeanalizować przed ponownym wejściem na rynek pracy.
Praca zdalna zamiast stacjonarnej? Własna działalność zamiast tradycyjnego etatu? Zmniejszony wymiar czasu pracy, elastyczny grafik? Powrót do obecnego miejsca pracy, a może większa „rewolucja” zawodowa i zupełna zmiana zawodu lub branży? Kobiety, które łączą macierzyństwo z aktywnością zawodową, stoją przed wieloma wyzwaniami. Kończąc urlop macierzyński, rodzicielski lub wychowawczy, szukają sposobów na work-life balance oraz spełnienie swoich planów.
Z raportu Fundacji Sukces Pisany Szminką wynika, że powrót w dotychczasowym wymiarze godzin przewiduje 22,6 proc. respondentek, a 11,3 proc. chciałoby ograniczyć czas pracy. Niektóre kobiety rozważają ścieżkę przedsiębiorczą - 8,5 proc. badanych chciałoby po urlopie macierzyńskim rozpocząć własną działalność. Z kolei 17 proc. kobiet planuje wstrzymać się z aktywnością zawodową do czasu, gdy dziecko będzie starsze. Również raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Mama wraca do pracy - bariery behawioralne i kierunki wsparcia” pokazuje, jak różne drogi wybierają matki – pracowniczki. Większość z nich nie wykonuje pracy zarobkowej w pierwszym roku życia dziecka, natomiast w kolejnych latach scenariusze bywają różne. Część kobiet ma problem ze znalezieniem pracy adekwatnej do kompetencji i umożliwiającej łączenie obowiązków rodzinnych z zawodowymi. Dane pokazują też, że niespełna połowa kobiet, które wróciły do pracy po przerwie związanej z opieką nad dzieckiem, zmieniła swoją pracę w pierwszych latach po jego narodzinach. Dlaczego? Częściej była to decyzja i wybór kobiety, ale zdarzało się też (w przypadku co dziesiątej respondentki), że szukanie nowego miejsca zatrudnienia stanowiło konieczność, z powodu utraty posady u dotychczasowego pracodawcy.
Powrót na rynek pracy – nowa dawka energii
Przerwa w życiu zawodowym często działa mobilizująco i inspirująco. Matka – pracowniczka wie, czego potrzebuje, by móc realizować się w różnych rolach, i szuka nowych rozwiązań. To też czas, kiedy w wielu przypadkach pojawia się odwaga, by zrealizować długo odkładane plany, przekuć pasję w pracę, spróbować czegoś innego, sprawdzić się w innych zadaniach i wdrożyć w życie skuteczne zmiany. Powrót to pracy, mimo że bywa stresujący i wymagający, przynosi sporą dawkę energii, pozwala realizować potrzeby społeczne, poczuć niezależność i satysfakcję z własnych działań zawodowych.
Matka Polka pracowniczka - jak wygląda jej życie?
O wyborach kobiet, które chcą łączyć macierzyństwo z aktywnością zawodową, rozmawiamy z Olgą Kozierowską, prezeską Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką, pomysłodawczynią konkursu Bizneswoman Roku.
Z czego wynika fakt, że co trzecia Polka po urlopie macierzyńskim planuje zmienić pracę? Jakie czynniki na to wpływają?
Olga Kozierowska: Przyczyn tej sytuacji jest kilka. Po pierwsze, kiedy zostajemy rodzicami, zmieniają się nasze potrzeby i priorytety, co przekłada się również na podejście do pracy. Decydujące stają się czynniki związane z wygodą łączenia jej z życiem rodzinnym - bo jednak cały czas w Polsce to przede wszystkim kobiety zajmują się opieką nad dziećmi. Dla przykładu, według naszego raportu „Bizneswoman Roku: Przedsiębiorczość Polek a życie rodzinne” aż 60 proc. kobiet uważa, że tryb hybrydowy lub zdalny ułatwia im pracę, bo pozwala łączyć ją m.in. z opieką nad dzieckiem.
Po drugie, część młodych matek niestety po prostu nie ma możliwości powrotu do dotychczasowej pracy - bo nie ma w niej możliwości rozwoju czy awansu, nie ma dobrej atmosfery. Jeśli kobieta podczas urlopu macierzyńskiego nie utraciła pewności siebie, co niestety często ma miejsce, to decyduje się szukać dla siebie innego miejsca, gdzie będzie mogła się rozwijać i więcej zarabiać. Po trzecie, dla wielu kobiet czas urlopu macierzyńskiego jest okresem bardzo kreatywnym, pozwalającym na przemyślenie swoich priorytetów i możliwości, co skutkuje decyzją o założeniu własnej działalności. Często widzimy to zjawisko na przykładzie zgłoszeń i nominacji do konkursu Bizneswoman Roku, najstarszego w Polsce konkursu dla przedsiębiorczych Polek, istniejącego już od 14 lat. Warto tu wspomnieć o firmie z artykułami dla dzieci La Millou, której idea zrodziła się właśnie podczas pobytu założycielki na urlopie macierzyńskim, a teraz odnosi spektakularne sukcesy na całym świecie, m.in. w USA czy Korei Południowej.
Co warto powiedzieć kobietom, które mają przerwę w pracy i nie do końca czują, że chcą wrócić do tego miejsca pracy, w którym pracowały, zanim urodziły dziecko? Co warto wtedy przeanalizować, nad czym się zastanowić?
Olga Kozierowska: Przede wszystkim trzeba zacząć od analizy własnych możliwości, sytuacji finansowej czy rodzinnej, zastanowić się nad dostępnymi opcjami. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku kobiet, które samotnie wychowują dziecko, a dodatkowo np. dziadkowie mieszkają kilkaset kilometrów dalej, a inaczej w przypadku tych w związku partnerskim, mogących liczyć na wsparcie rodziny.
Warto również zadać sobie pytanie - czy ja w ogóle chcę wykonywać ten zawód, pracować w tej branży? A jeśli tak, to może problemem jest konkretna firma albo rodzaj pracy? Następnie - czy chcę pracować w takim trybie jak dotychczas, czy może wolę go zmienić na pracę hybrydową, zdalną albo właśnie stacjonarną? Warto zrobić sobie test kompetencji, np. od Future Collars, bo wiele z nas ma głowie stereotypy czy ograniczenia dotyczące własnych predyspozycji, które często okazują się nieuzasadnione.
Zawsze też, bez względu na sytuację i dążenia, warto korzystać z darmowych materiałów wspierających rozwój zawodowy. Polecam wszystkie treści, które tworzymy w ramach programu Sukces To Ja - kursy online, webinary, a także e-book dla kobiet, które wracają na rynek pracy po przerwie. Polecam również po prostu szukać inspiracji - słuchać podcastów, czytać książki, np. biografie, słuchać wykładów z TEDx - to bardzo otwiera umysł. Czasem jedno przeczytane czy zasłyszane zdanie zaczyna w nas kiełkować, aż zaczynamy szukać nowych rozwiązań, znajdujemy odpowiedź. Szczególnie wtedy, gdy nie wiemy, co chcemy robić.
fot. Joanna Paxton