Porady Kariera i rozwój Małymi krokami do przodu, czyli jak poprawić swoje samopoczucie w nowym roku
03.01.2019 | 4 min czytania

Małymi krokami do przodu, czyli jak poprawić swoje samopoczucie w nowym roku

03.01.2019 | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Praca nad sobą nigdy się nie kończy, ale to nie oznacza, że musi być obciążeniem i przykrym obowiązkiem. Może dawać satysfakcję, dlatego warto doskonalić charakter i dążyć do realizacji planów niezależnie od okoliczności. Rozpoczęcie nowego roku to dobra okazja, żeby wprowadzić w życie nowe zasady, dzięki którym będziesz nie tylko wydajniejszy, ale i szczęśliwszy.  

Często czujesz się bezsilny? Twoja motywacja spada, bo masz zbyt wysokie wymagania wobec rzeczywistości? Masz poczucie, że nie robisz tego, co byś chciał? Twój los zależy w znacznej mierze od decyzji, które podejmujesz. Jeśli chcesz doświadczać spełnienia:    

1. Nie zmieniaj świata, zmieniaj siebie

Warto dbać o otoczenie i dążyć do tego, by było coraz lepsze. Proponuj zmiany, które usprawnią działanie firmy lub poprawią atmosferę. Z drugiej strony, dobrze jest uświadomić sobie, że wpływanie na warunki zewnętrzne nie ma większego sensu, jeśli nie doskonalisz własnego charakteru. Zacznij zmiany od siebie, a dopiero później oddziałuj na rzeczywistość.

2. Rozwijaj kompetencje

Planując zadania na nowy rok, warto uwzględnić aktywności sprzyjające rozwojowi zawodowemu i osobistemu. W książce „Sięgaj po więcej i rób karierę w zgodzie ze sobą” Malwina Faliszewska radzi:

Rozwijaj się, bądź otwarta na to, co nowe. Próbuj różnych rzeczy i wychodź ze swojej strefy komfortu. To zawsze daje ogromną satysfakcję, jeśli zrobisz kolejny krok, szczególnie taki, którego bardzo się bałaś.

Obawiasz się zmian? Dowiedz się, dlaczego warto wychodzić ze strefy komfortu

3. Bądź realistą

Pokonywanie lęków i ograniczeń nie powinno być utożsamiane z brawurą. Rozważając zmiany, warto twardo stąpać po ziemi i realnie oceniać swoje możliwości. Ważne, by cele były ambitne, ale osiągalne. Ustanawianie dalekosiężnych planów w efekcie może doprowadzić do zniechęcenia.

4. Idź do przodu małymi krokami

Realiści mogą osiągać spektakularne sukcesy, ponieważ nie liczą na łut szczęścia, ale rozważnie planują podejmowane działania. Dostrzegają szerszy kontekst, a jednocześnie potrafią skupiać się na szczegółach. Zdaniem Aleksandry Budzyńskiej, która uczy zarządzania czasem, umiejętność planowania pozornie mało istotnych, przyziemnych czynności to klucz do powodzenia. W jednym ze swoich wystąpień Budzyńska, znana także jako Pani Swojego Czasu, stwierdziła:

Jesteśmy doskonali w wymyślaniu tych wielkich planów, ale jesteśmy beznadziejni w przekładaniu ich na małe, maleńkie, trywialne kroki, które nas do tych planów doprowadzą.   

5. Zrób podsumowanie

Jak radzi swoim czytelnikom Malwina Faliszewska:

Zamiast robić postanowienia noworoczne, które często kończą się niepowodzeniem, warto na koniec roku podsumować to, co osiągnęłaś i co Ci się udało.

Dobrze jest wziąć sobie tę wskazówkę do serca. Nowy rok to czas, który sprzyja snuciu planów i wymyślaniu postanowień, które trudno zrealizować. Niemożność wywiązania się z obietnic złożonych samemu sobie bywa frustrująca. Zdaniem autorki książki „Sięgaj po więcej…” więcej korzyści przynosi podsumowywanie sukcesów. Malwina Faliszewska proponuje proste rozwiązanie, które może poprawić Twoje samopoczucie u progu nowego roku: 

Weź kalendarz i idąc po kolei od stycznia, wpisuj na swoją listę wydarzenia, momenty, sytuacje, z których jesteś zadowolona.

6. Odrzuć skrajny perfekcjonizm

Zawsze można zrobić coś lepiej i dokładniej. Osoba, która za wszelką cenę dąży do doskonałości, będzie wiecznie niezadowolona i zmęczona. Aby nie wpaść w pułapkę perfekcjonizmu, pozwól sobie na drobne niedociągnięcia.  

Czy pracoholik to pracownik idealny?

7. Buduj zdrowe poczucie własnej wartości

Doceniaj się za najdrobniejsze sukcesy i ciesz się nimi. To sprawi, że będziesz bardziej lubić i cenić siebie. Jeśli będziesz mieć poczucie własnej wartości, komplementy innych osób staną się miłym dodatkiem, ale nie będą determinować Twojego samopoczucia.

8. Bądź życzliwy

Zamiast przyjmować roszczeniową postawę i oczekiwać pochwał oraz wyrazów życzliwości, bądź życzliwy i miły dla ludzi. Bezinteresowna pomoc, zapytanie współpracownika o samopoczucie, a nawet zwykły uśmiech – proste gesty potrafią zdziałać cuda. Szukaj punktów wspólnych, a nie tego, co różni i może prowadzić do konfliktów. Dobroć i wyrozumiałość, które okazujesz innym ludziom, wywierają korzystny wpływ nie tylko na nich, ale i na Ciebie.

Kalkulator: oblicz, ile zarobisz „na rękę” i porównaj zarobki w zależności od rodzaju umowy
Sprawdź

Pizza – idealna nie tylko na wzrost produktywności, ale i na poprawę samopoczucia.

Oceń artykuł